Amazing Spider-Man (2012)

Takže začnu asi takhle. Původní Spíďa se mi opravdu líbil, asi proto, že tohoto zmutovaného hrdinu jsem znal už dříve a sledoval ho v animovaném seriálu a četl i komiksy a i proto, že v něm hraje Kirsten Dunst, kterou mám čím dal radši a začínám uvažovat o zařazení do topky. No zkrátka patřil jsem k těm, kteří kroutili hlavou nad zprávami o nové verzi a byli skeptičtí. A ono se dá říct, že jde o zbytečný počin. To ale neznamená, že se jedná o špatný film. Ba naopak. Mně se možná uvedení do pavoučího univerza líbilo o kousek více, než Raimiho pokus. Představitel mi přijde sympatičtější a objekt jeho touhy taky není špatná, i když Mary-Jane s krásnými zrzavými vlasy to není. Záporák je v pořádku. Co mě potěšilo, tak jsou Spider-manovi hlášky a hlavně účast Martina Sheena a Sally Field. Tito výborní herci v mých očích zvedli film ještě o kousek výše. Co se týče technické stránky, tak ode mne je jasně palec nahoru. Je pravda, že ze začátku jsem měl problém s hudbou, ale během filmu mne chytla a hezky dotvářela děj a na konci jsem sledoval celé titulky jen proto, abych mohl poslouchat. Zkrátka ode mne by to bylo za pět, nebýt původního počinu a tohoto brzkého druhého pokusu. Musím ale říci, že tento Marvel mne potěšil mnohem více, než přeceňovaná partička superhrdinů (Avengers).

Expresní zásilka (2012)

Slušná oddechovka se skvělými záběry z natřískaného Velkého jablka a s příjemnými herci, mezi kterými skutečně vyniká záporák Michael Shannon. Má to náboj, ale kupodivu po čase Vám ty akční scény začínají celý film podvědomě protahovat. Ono se příběhově skutečně nic moc neděje, a tak film přijde minimálně o hodinu delší, než ve skutečnosti je. Je tu skvělý nápad s rozborem možností před vjezdem do křižovatky, ale zase zbytečně často se opakuje a taktéž podvědomě celý film protahuje. Je to zábavné, ale kvůli tomu pocitu o délce filmu a hlavně kvůli závěrečné "velké jízdě" a celému vyústění musím dát pouze tři. Ale jedním dechem dodávám, že to jsou lepší a zcela zasloužené tři hvězdy.

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Povedená komedie, která stojí na výkonu Simona Pegga, a ten dělá co může a je parádním tahounem. Skvěle mu přihrává báječný Jeff Bridges a krásná Kirsten Dunst. Nebýt toho částečného a dočasného zparchantění hlavního hrdiny, tak to bylo za plnou palbu. Bavil jsem se.

Rebelka (2012)

Pro mne zatím nejslabší Pixar (ještě jsem neviděl Toy story 3 a Auta 2). Celá vizuální stránka s pěknou podkreslující hudbou je naprosto v pořádku a je to parádní. Bohužel příběh je na Pixar moc jednoduchý až hodně pohádkový, dosti dětský, dospělých scén nebo pomrknutích je poskrovnu a téměř nejsou čitelné. Je pravda, že je to ode mne dosti tvrdé. Udělat to kdokoliv jiný, tak je to za čtyři, ale je to Pixar a já čekám nějakou přidanou hodnotu. Tady se projevil velký vliv Disneyho. On si s pohádkou a naivitou poradí skvěle (Na vlásku), tady ale třískly o sebe dva kameny, které moc nezafungovaly dohromady a místo toho aby to byla jiskřička, tak to byl téměř požár. Ještě nakousnu český dabing. Po dlouhé době mne v animovaném filmu vadil. Byly tu skvosty v podobě Karla Heřmánka, ale jinak to bylo takové unilé a hlavně, jak píše D.Moore, ten překlad. I mne dosti zarazila mluva postav. Když mám stoprocentní pohádku, která neboří pohádková pravidla (Shrek, Arabela), tak nemůžou postavy mluvit jak nevychovaný spratek ze 4.B. Zkrátka i mistr tesař se někdy utne a každý si musí vzít oddechový čas. Že ano moji milovaní Aardmani (Spláchnutej).

Moje superbejvalka (2006) odpad!

Pro mne bohužel hrozné zklamání od režiséra, který dokázal stvořit báječné lovce všech příšer a duchů. Toto je tak, jak to jen vyslovit, ani skrz zuby to nemůžu protlačit, trapné, ubohé, nemastné, neslané a úplně pitomé a k tomu všemu je zde tak odporný a nesympatický hlavní "hrdina". Zkrátka ne každý Wilson může všechno uhrát kukučem. A přitom námět a nápad skvělý. Bohužel není každý den posvícení. Pro mne po dlouhé době film, který jsem dokoukal s obtížemi a díky kterému jsem si rval zbytky ustupujícího vlasového porostu za to, že jsem s tím ztrácel čas.

Věra 68 (2012)

Mile zpracovaný a odvyprávěný dokument o naší troufám si říct nejlepší sportovkyni a zároveň o silné ženě, které osud připravil mnoho kopanců, boulí a modřin a ona se stejně pokaždé dokázala zvednout.

Než si pro nás přijde (2007)

Prostřední část je vtipná, milá a velice hezká, ale ten úplný začátek s nastíněním postav a hlavně konec mi tento zdánlivě pohodový film dosti zkazilo. Nad vodou ho v mých očích drží povedené vtípky a oba staří bardi, na které je radost pohledět. Bohužel za ten konec a citovku jdu s hodnocením dolů.

Atlas mraků (2012)

Tři dny po shlédnutí jsem stále plný dojmů a nevím co napsat. Musím si tu úžasnou filmovou symfonii nechat déle uležet. Zatím stačí říct, že je to nádherný film a díky za něj. Více na komentář si nechám až po druhém, popř. třetím shlédnutí. Po přečtení knihy: Tak po přelouskání předlohy musím říci, že jsem nepatrně filmem zklamán. A to hlavně příběhem Sonmi, který v knize je krásně existenciální a lehce moralizující a zkoumající a filmu bohužel pouze osekán na akční strunu. Je to ale jen šestina příběhu a zbytek funguje jak má. Takže v souboji s knihou film prohrává, ale se ctí a ne o moc a nakonec u mne nepřichází ani o jednu hvězdu. Režisérské trio se s tím poprvalo opravdu skvěle.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Zápas byl rozehrán ve velikém tempu a povedená akce střídala ještě povedenější vtip. Se soupeřem v podobě kritiků to vypadalo bledě. Po poločase ale začal tým v čele s úžasným Clooneyim, skvělým McGregorem, správně mimózním Bridgesem a ultraslizkým Spaceyim, ztrácet dech a soupeř začal dotahovat. Nakonec je z povedené a vtipné komedie díky druhé polovině pouze plichta a to je málo. Ten pocit z promarněných šancí tu je.