Zoltán, Drákulův pes (1978)

Začátek se skupinkou ruských vojáků prolézajících Draculovu hrobku mě nadchnul natolik, že jsem si přál, aby film takto i pokračoval: armáda versus upíří pes by byla jistě super podívaná, pokud by film nešel pod vysoko nastavenou laťku. Jenže, děj filmu se stěhuje do Ameriky k rodince, která si vyjela na výlet k vodě. Tedy docela zklamání, ale jen do chvíle, než se dozvíme, že hlavní hrdina je posledním potomkem rodu Draculů. Každou noc pak obchází okolo jejich karavanu sympaťák Zoltán, kterého instruuje démonicky vyhlížející Draculův sluha. Takže je to originální, zábavné a Zoltán i někoho rozcupuje. Triky jsou moc pěkné - až v závěru jsem si všiml, že je dělal Stan Winston. Je tu znát, že u některých scén to nebylo lehké natočit - Zoltán někdy nezkousne tak, aby to vypadalo nebezpečně, a vůbec psi nejdou lidem ihned po krku, aby to byla podívaná, která dokáže rozproudit krev v žilách. Přesně jak to mají upíři rádi.

Barbaři (1987)

Na špatný film mají Barbaři až pozoruhodně nádhernou výtvarnou stránku, tudíž se mi chce věřit, že ona špatnost byla záměrná. Děj tedy moc smysl nedává. Celá věc okolo rubínu je tak podivná, na druhou stranu ani další příběhové části na tom nejsou o moc lépe; například bratři Kutchek a Gore toho času v otroctví dospějí v časovém vakuu, zatímco ostatní čas ani trochu nezohyzdí, ale řekněme, že ve fantasy světě to funguje jinak a takhle by se dal obhájit možná každý nesmysl, který tu je. Nesledovat film v dobré náladě, asi bych se přiklonil ke dvěma hvězdičkám.

Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Pilotní díl je po všech stránkách perfektní. Ash je zpět! Po zhlédnutí všech dílů: Fantastické po všech stránkách. Mnohokrát lepší než Evil Dead remake. Tohle mělo jít (sestříhané do dvou hodin) do kin jako Evil Dead 4 a byl bych moc, moc spokojen.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Je tu snad závěrečný díl série a dobrá zpráva je, že je to lepší než PA 4, ale, řekněme si to upřímně, to nebylo zas tak těžké dosáhnout. PA 5 dává dohromady střípky z předchozích filmů a vzniká cosi dávající vcelku smysl, v rámci horrorového žánru. Po stránce strašidelnosti film moc nefunguje, a za to také může vysoká frekvence lekaček, které na diváka útočí asi každé tři minuty, a tentokrát už od prvních minut - a tady je vidět, že to dlouhé čekání v předchozích filmech na první lekačku prostě mělo smysl. Ve scénáři je pár pěkných nápadů, je jen škoda, že působí, jako kdyby tvůrci házeli nápady na jednu hromadu, aniž by ve výsledku znali jejich smysl v rámci celku, a použili to lepší, co na "hromádce" našli. Jako jeden z těch lepších se dá zmínit ten, co je na plakátě, tedy tunel vedoucí z pokojíčku do neznáma, který docela možná tvůrci zahlédli ve hře Silent Hill 4, anebo také ne. PA 5 se pyšní nejen tím, že konečně ukazuje aktivitu - tedy cosi, co připomíná kouřové monstrum z Lostu -, ale také faktem, že jde o první PA ve 3D. Bohužel ve 3D je, když přimhouřím oči, jen půlka filmu (!). Scény působící prostorovým dojmem začnou až momentem, kdy si jedna z hlavních postav pořídí 3D kameru, a dále tyhle scény jsou ještě prokládány běžnou 2D přepínáním kamer z různých částí domu. Dává to sice smysl, ale pocit při sledování filmu je... jak bych to jen nazval, nepohodlný? Navíc, všechny 3D záběry jsou prokládané, čili mají v obraze nepříjemné pruhy. Jediným kladem na 3D je tak zobrazení kouřového monstra, či jeho kousků poletujících ve vzduchu, kde 3D efekt na plátně působí velmi zajímavě. Doporučit, nebo ne? PA nikdy nebylo o příběhu, tedy po této stránce zřejmě nebude nikdo zklamán, už horší je to po stránce, chcete-li se bát; i když, na mé projekci se první půlhodinu ozývaly dívčí výkřiky, takže je docela možné, že první půlka - než se lekačky začnou až příliš opakovat - docela hrůzu nahánějící za jistých okolností být může. Paranormal Activity je (asi) naposledy v kinech! Myslím, že horrorový fanda si tuhletu příležitost ujít nenechá, přece jen PA již několikátý rok vyplňuje mezeru po Saw, které se tradičně objevovalo v kinech v období Halloweenu a je jen otázkou, co ho vystřídá. Pokud váháte a nechcete zbytečně vyhazovat peníze, raději si pusťte znovu třetí, dle mého názoru nejlepší, díl.

Boj o život (1989)

Cage má hodně podobnou zápletku jako Fist of Glory, tudíž jsem měl chuť si ho pustit jako další "noční béčko". Vietnamská část se v případě Cage omezila na pouhou scénu záchrany s helikoptérou, která trvá dvě, tři minuty. Poté už jen vidíme, jak hrdina, nejsvalnatější americký voják působící ve Vietnamu, leží v nemocnici s úrazem hlavy - ačkoli ještě před chvílí jsme ho viděli krvácet z ruky... Dostatečně rychle se na obrazovce objevují záporáci - majitelé ilegálního ringu v čínské čtvrti. Nedlouho na to se Billy a jeho parťák poperou v hospodě a už je jasné, jakým směrem se bude děj ubírat dál... Plusem je velké množství padouchů (ale i to, že mají povědomé obličeje - například jeden z nich je Danny Trejo). Jsou tu nepředvídatelné situace a určitě tu byla snaha o zajímavější děj, možná na úkor svižnosti a pokud jde o realističnost, ani tady ji nikdo nenajde, ale ještě pravděpodobněji ani hledat nebude.

Krvavá aréna (1991)

Krvavá aréna je "full package" béčkové videoprodukce. Jde o mix dvou nejoblíbenějších B žánrů konce osmdesátých let (akční se zbraněmi a mlátičky) a obojí ukazuje v tom nejlepším světle, samozřejmě ale v nefalšovaně trashovitém podání. Přestřelky vypadají fantasticky (ač nejsou moc realistické) a výbuchy si vzali na starost nejspíše ti nejlepší z oboru (konec konců točilo se na Filipínách). Výbuchů, a pořádných, je tu tolik, že často ani nemají původce: prostě vybuchuje zem okolo a je zkrátka jedno, že na ní předtím nepřistál granát, ani na místo výbuchu nepřiletěla raketa. Příběh je prostý, ale dokáže diváka vtáhnout: Jake Reynolds má za úkol zachránit kolegu z armády, kterého nadrogovali, aby zápasil v nelegálních zápasech. Co se kvality zápasů týče, není to zdaleka tak dobré, ale je vidět, že tvůrci se snažili jak mohli, aby to vypadalo co nejlépe i bez zásahu kvalitního choreografa. Děj se hýbe svižně, film si až do konce drží celkem vysoko nastavenou laťku příjemné béčkové zábavy. Hodně věcí tu nedává smysl, nejsou tu kvalitní herecké výkony, ale ani o jedno tvůrci zjevně neusilovali. Je to divácky velmi atraktivní film, přestože v plné síle se jeho efekt dal poznat nejspíše jen na začátku devadesátých let. Myslím si ale, že má šanci část publika oslovit i dnes. Po náročném dnu jde o ideální film na vypnutí mozkové aktivity.

Purpurový vrch (2015)

Lehčí spoilery ahead: Musím říci, že Purpurový vrch je velmi slušný v nehorrorovém "módu" a je jen škoda, že v něm nakonec nezůstal. Dalo se toho dosáhnout docela snadno po natočení ve střižně - všechny scény s duchem by ve filmu klidně nemusely být a film by byl vlastně lepší, nejen tím, že by dával větší smysl. Po výtvarné stránce je to vynikající podívaná, takže už jen kvůli ní stojí za to se na to podívat. Z horrorového hlediska je to podstatně slabší, lekačky jsou dokonce velmi slabé, i když o nich to určitě není (a ve výsledku jejich přítomnost vlastně nedává žádný smysl).

Producenti (1967)

Mel Brooks nemohl začít lépe. 4 a půl hvězdičky.

Wang ming ren zhe (1983)

Upřímně, tvůrci měli v ději pořádný chaos, ale co se týče děje věnující se ninjům, tam to fungovalo bez chybičky. Možná mi jen trochu vadily ty maďarsky znějící zvukové efekty, které při soubojích zní jako klepání hrnců na jiné planetě. Ze začátku, kdy se vysvětluje pozadí ninjů, je to hodně zajímavé. Pak se to ztratí do žánru krimi, kde ninjovští zabijácí spáchají řadu nevysvětlitelných atentátů, a v závěrečné třetině to konečně předvede zač je toho nineja. Závěrečné souboje stojí za to, vydržet až do konce.

Za ma (1978)

Výborné kung-fu s obstojným příběhem a velmi zábavným dějem. Jsou tu sympatické postavy, nechybí překvapující momenty a záporák je složenej ze dvou lidí. Možná by měl název filmu znít spíš Zu Pa, než Za Ma.