Princ a Večernice (1978)

Filmové zpracování výrazně pokulhává za potenciálem námětu. Vylidněně a velmi chudobně působící snímek s několika nesympaticky obsazenými postavami v čele s ňoumovitým princem Kuplířem, který bez mrknutí oka během jediné noci zaprodá své sestry za hubičku podezřele dajné Večernice. Nebeští ženichové v barevných baletních kamaších a naondulovaných parukách budí podivně homosexuální dojem a jejich zájem o nevěst(k)y, které jim bez váhání skočí do náruče po pěti sekundách známosti, jsem jim nikdy neuvěřil. Film je vskutku poloprázdný a zadýchává se ve snaze o jakous takous stopáž. Tak proč proboha dávám tři hvězdy? Je tu pár (doslova) starých hereckých es, které drží film nad vodou, a Vorlíčkovi se přeci jen podařilo vybudovat jakous atmosféru, nakonec paradoxně i díky té liduprázdnosti, kterou film trpí. Jen opakuji, že zpracování zůstalo daleko za potenciálem krásného lehce mystického námětu.

Jo (1971)

Situační komedie, kterou veskrze táhne Louis DF, ostatní herci zdárně podtrhují jeho výkon. Film celkem uběhl, zábava to byla, ale přímo sranda k popukání zase ne. MImochodem Císler kdyby trošku ubral z afektu, tak by jeho osobitý dabérský výkon nebyl vůbec špatný.

Fakjů pane učiteli (2013)

Na Němce vcelku neotřelá a dynamická komedie. Zápletka přitažená za vlasy a strojená, jen aby připravila půdu pro svérázný a ztřeštěný humor veskrze založený na nadsázce. To taky nemusí někomu úplně sednout, ale pokud ano, budete se dobře bavit. Ve druhé půli se film trochu usazuje a snaží se trapně cosi stupidně kázat a umravňovat, nesklouzne však úplně do klasické trapnosti amerických komedií, i když těsně. Dobré obsazení - pan učitel je řácký svéráz a naivní slečna učitelka ho výborně doplňuje. Takže v žánru komedie velmi příjemné překvapení a těsné 4*.

Predestination (2014)

Pomněme na chvíli fakt, že cestování časem je blbost. Předem se připravme, že tohle není velkolepý akčňák, u kterého netřeba myslet a nechat se unášet triky na zeleném plátně, právě naopak. Pak už se jen posaďme a vychutnejme si jeden Henleinův všivácky povedený a velmi inteligentní Ouroboros. Cestování časem poixté a přece jinak v této komorně laděné filmové povídce. Film svým zpracováním vybízí k tomu, aby člověk od začátku hledal pointu. Měl jsem za to, že rozuzlení je po dvaceti minutách evidentní, a přeci měl film pro mě schovaný ještě jeden uzlík a tudíž mě překvapil. To se takřka nestává a tudíž vždycky potěší. Záporem filmu je to, že nedokáže zastřít, že jde "jen" o zfilmovanou povídku. Jo a taky nevím, proč tady hraje Leonardo DiCaprio pod pseudonymem Sarah Snook. Divné ;)

Lucy (2014)

Chystám se teď chcát proti větru, ale nebude to poprvé, co mi na CSFD zmoknou nohavice. Poměrně vlažné přijetí tohoto filmu mě neudivuje. Je to přirozeně tím, že jej dokážou plně docenit pouze diváci jako já, jež využívají 11 či více procent mozkové kapacity! Tudíž málokdo. Film odsejpá od samého začátku, Besson hezky kloubí těžké filozofické téma s pro něj typickou odlehčenou formou vyprávění. A to, že film má myšlenkově co říci (možná místy trochu až neúmyslně mnoho), mu nelze upřít. Kdo mu to upře, ochudí sám sebe a dostane jen další variaci na téma nadčlověk. Ale i v tomto ohledu film svým vyváženým a zbytečně neprotahovaným zpracováním strká své konkurenty (Limitless, Transcendence) s přehledem do kapsy. Necelých 5*.

Automata (2014)

Silně předvídatelný, přesto decentní a koukatelný snímek, ve kterém není Banderas žádným akčním hrdinou, nýbrž spíše malým vyhořelým ouřadou zataženým do zásadních událostí. Přes jasné využití počítačové animace si film zachovává kulisovou uvěřitelnost (narozdíl od většiny ostatních krutě přetažených sci-fi dnešní doby) a tím i ráz jisté velmi sympatické béčkovosti. Film nemá velké ambice, chybí mu akčnost i již zmíněný neohrožený akční hrdina, možná i proto mnohé nenadchne, ale určitě ani neurazí.

Strážci Galaxie (2014)

Další generická šablonovitá podívaná. Strojově poskládaná, zaměnitelná, idiotská a sterilní skládačka jako u všech ostatních áčkových blockbusterů, jen na těch dílcích jsou jiná jména, kostýmy a barvy. Bav se, prostý lide! Chléb a hry, popcorn a filmy.

Cyborg (1989)

3* z VHS dětské nostalgie. Jinak vcelku solidní 2* za tento béčkový osmdesátkový počin, na který jsem se po dvou dekádách znovu podíval a přes nuznou výpravu, tragikomický scénář a herecké megavýkony se bavil lépe než u většiny áčkových blockbusterů dnešní doby. V poměru cena/výkon si totiž vede o poznání lépe. Má to svůj intimní příběh a atmosféru, pár povedených kopů, po kterých by se normálnímu chlapovi roztrhl pytlík, a je to vcelku neuhlazené a syrové bé, což je oproti učesaným pásově vyráběným filmům dneška docela osvěžující zkušenost.

Dobyvatelé ztracené pravdy (2007) (seriál)

Po čtení některých zdejších komentářů nevycházím z údivu, že jsou této vpravdě konzumní a komerční reality show dávány kladné body za "kritický odstup" a "racionální hodnocení faktů". Taťko Šmoulo! Tady je přeci zcela evidentní, že tohle akční bratrstvo nikdy nic průkazného nenajde. To není jeho cílem. Tady jde o naprosto šablonovitý scénář: Někam přijet, nabudit napětí pokecáním s místními vystrašenci a pak se den a noc poflakovat a akčně pobíhat s nočním kamerami sem a tam, přesně před reklamní přestávkou se z něčeho strašně vyděsit, po reklamě zjistit, že to byl pták nebo vítr, najít nějaký neurčitý důkaz bůhvíčeho, který samozřejmě bude vyhodnocen jako mylný nebo alespoň zcela neprůkazný, pokrčit rameny a rozloučit se upoutávkou na noční lekačku z příštího dílu, kde se bude dít přesně totéž v bledě modrém (nebo spíše šedozeleném). Navíc se vsadím, že většinu těch audiovizuálních lekaček a důkazů si tito "investigativní" autoři fabrikují sami a přesně dávkují, aby nezašli moc daleko. Tady nikdy nešlo o vyzkoumání čehokoliv, ale o umělé vybuzení napětí a emocí, proložené reklamou. Zhovadilá potrava pro pohodlné publikum, jež se chce tak trochu a velmi pohodlně bát a touží se nechat utáhnout na hodně napjaté uvařené nudli. Jediné pozitivum byl Joshův občasný smysl pro humor, jinak odpad.

Transcendence (2014)

Myšlenka dobrá, filozofický přesah zajímavý a díky tomu stojí za to snímek vidět. Nicméně na komorní drama je to příliš rozevláté, na apokalyptické sci-fi příliš komorní. Režisér si asi neuměl vybrat a film je tak rozkročen na obě strany. Projevuje se to nejvíce tak, že přehnaně používá zkratky a zjednodušení ve vyprávění příběhu na straně jedné a nimrá se v některých neúčelných vizuálních detailech na straně druhé. V této nijakosti se nakonec ztrácí jakýkoliv filozofický přesah či poslání filmu. Vsadím se, že za rok si budou diváci z filmu pamatovat pouze ty zmoklé slunečnice.