Dračí princ (2018) (seriál)

Nechcelo sa mi hodnotiť každú sériu zvlášť, práve som dopozeral piatú a som spokojný. Dračí princ je rodinný produkt takže nečakajte brutálne súboje a smrť na každom rohu. Objektivne sa dá povedať že ide o fantasy pre deti, ale nevadí mi to. Nebýva až tak zvykom že si obľúbim väčšinu postav hneď na začiatku, toto je ale svetlá výnimka a prvotné načrtnutie zápletky, primárne zameranie na rozprávkovosť a odľahčenie aj vo vážnejších pasážach zafungovalo. Ak vás zatiaľ komentár skôr odrádza, nebojte sa nájdete aj dospelejšie motívy. Prvé tri série uzavrú jednu časť príbehu. LotRovské putovanie, spoznávanie nového sveta a nejaké to klišé k tomu vytvorilo naozaj pekný celok. 4 a 5. séria už bavili menej ale určite nejde o prúser. Ajkeď vývoj a vzťahy medzi niektorými postavami sú tu nie úplne vyladené (Rayla s Callumom) a dvojročný skok v deji nebol zvládnutý ako som očakával. Do detailov nechcem zachádzať ale nato že záporak (Aaravos) mal potenciál byť najväčšou hrozbou celého príbehu, zatiaľ stál v úzadí a zápletka sa naťahuje k podivným a menej záživným odbočkám. Určite odporúčam fanúšikom fantasy a magických svetov celkovo, no pre bežného diváka radím vybrať niečo dospelejšie. 1.séria  8/10  2.séria  8/10  3.séria  8/10  4.séria  6/10  5.seria  7/10

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Oproti predošlím sériam sklamanie. Zápletka sa mi páčila, no hlavne zo začiatku, Jodie Foster je paní herečka, no jej postava dosť často liezla na nervy a čo sa týka ostatných, neobľúbil som si ani jednu. Vzťahy celkovo nefungujú vôbec tak dobre ako som bol zvyknutý. Väčšina charakterov nemá charizmu ani potrebný rozvoj pre príbeh. Temný prípad bol pre mňa vždy seriál ktorý sa vie agresívne zaryť pod kožu a nepustiť. Toto je ale zaváhanie ktorému by viac svedčala nálepka nezávislej značky. Rozbeh bol pritom celkom fajn, prvá epizóda evokovala pocit že dostanem krimi verziu Veci, no postupne sa príbeh točí v kruhu a zachraňuje ho hlavne tajomné, nadprirodzené pozadie. Pár momentov bolo silných, zasnežená Aljaška a dlhá noc je ideálne kombo pre milovníkov trilerov a keďže ja sa za milovníka považujem, zdvíha to výsledný dojem. Dokonca tu naozaj dobre fungujú hororové prvky, to myslím že málokto pred vzhliadnutím bude čakať. Záver ale sklamal. Keď to mám nejak zhrnúť, epizódy 1,2,5 sa mi páčili veľmi, zvyšok je vata a priemerná detektívka. Z obľúbených seriálov odstraňovať nebudem, no budem sa tváriť že Night Country patrí do kategórie spin-offu.  6/10

Chudáčci (2023)

Zjavenie ktoré som si v kine vychutnával plnými dúškami. Výprava je nádherná, plná farieb, nevšednej kompozície a kamera správne podivná a jedinečne pasujúca k celkovému tónu. Rozbeh a vlastne celú prvú polovicu hodnotím ako veľdielo v rámci art bizaru. Polovica druhá už obsahuje pasáže čo ma až tak nebrali, dej prešľapoval na mieste a z hercov mi nie úplne sadol Mark Ruffalo. Dafoe predvádza stopercentne odovzdanú robotu, no ajtak všetkých tromfla Emma Stone. Najlepší herecký výkon roka, soška Oskara povinná bez debaty. Poor Things je omamujúci klenot, umelecký zážitok a film ktorý ma vedel rozosmiať, šokovať aj nechať v nemom údive. Geniálne dokázal rozobrať kvantum silnejších tém a ubehol expresne rýchlo ajkeď má cez dve hodiny. Obrazu som sa nevedel nabažiť, hudba je odzbrojujúca a nebyť pár slabších momentov tak s 5* neváham. Veľmi skoro si chcem dať repete. (verím že to plné hodnotenie potom aj dám) Má to gule, má to presah, má to šmrnc. Originalitu, veľa sexu a Emmu Stone. Odporúčam.

Einstein a bomba (2024)

Zaujímavý pohľad na Einsteinove trápenie a výčitky. Videl som množstvo spracovaní o živote tohto génia a musím povedať, nič objavné sa tu nedozviete. Cítiť že je to niečo iné, nemôžem ani uprieť snahu na hĺbavejšie skúmanie pocitov a motivácii vďaka konkrétnemu zameraniu, (teória relativity a jej vyústenie ku vzniku atómovej bomby) no väčšinu času sledujeme Einsteina tesne pred a tesne po úteku z Nemecka. Do toho mi úplne nesadli hrané pasáže a až posledných 20 minút konečne dostaneme čo napovedá názov. Priznávam, dojem potom išiel trochu hore. Pre laikov dostačujúce, z veľkej časti osobné (určite ale nečakajte životopis), pre znalcov rutinné a nijak zvlášť bohaté na informácie. Rýchlo to ubehne, záver obsahuje posolstvo a napriek miernej kritike, vyslovene sklamaní asi nebudete.

Mezi živly (2023)

Pixar ide na istotu a prináša jednoduchú love story s nádhernou animáciou. Dizajn mesta živlov nie je tak dokonalý ako napríklad v Zootropolise, emócie nie sú tak uveriteľné ako v Coco a povedzme si pravdu, drvivú väčšinu deja viete s prehľadom predvídať. Hlavná dvojka je sympatická ale tiež nejde o extra prekreslené charaktery. Čakal som niečo silnejšie, dospelejšie a najviac ma bavil vizuál a humor. Pár originálnych nápadov bolo, no na Pixar je to málo.

Griselda (2024) (seriál)

Páčil sa mi autentický retro vizuál. Vďaka tomu viem odpustiť aj vatu. Narcotématika je vždy vďačný material, no a keď sa k tomu pridá prostredie slnečného Miami 80. rokov, je radosť sa pozerať. Sofia Vergara sa do role hodila skvelo (ajkeď ku koncu začína trochu prehrávať) a 6 častí bol úplný ideál čo zvládne každý. Dostane sa aj na vyhrotené momenty, charakterový rozvoj u hlavnej postavy aj krvavé odplaty gangov. Griselda je zo začiatku vykreslená ako utláčaná žena obklopená silnými mužmi ale časom vidíme o akú beštiu v skutočnosti išlo. Hlavne v 4. epizóde konečne dostaneme číre besnenie a túžbu po moci z jej strany. Škoda že ju na vrchole síl keď už šéfuje celému biznisu v okolí nevidíme viac času. To som bol úprimne prekvapený a trochu aj sklamaný. Oproti realite bolo veľa vecí zmenených, detektívna linka ma nebavila skoro vôbec a prijal by som aj pohľad mimo Miami (nakriklad do Medellinu). Z vedľajších postáv si ma výrazne nezískal nikto. (možno okrem Daria, ten mi celkovo prišiel ako najmúdrejší člen bandy). Narcos som zatiaľ nevidel takže porovnávať nemôžem, týmto ale nič nepokazíte. 7/10

Saw X (2023)

John Kramer je späť a rovno ako hlavná postava. Zaujímavý ťah a musím uznať aj isté osvieženie. Hlavne oproti tej lacnej kriminálke s Rockom. Z časti ide o reinkarnáciu pôvodného konceptu, z časti o niečo diametrálne odlišné v porovnaní so starými dielmi. Výsledok? Nebavilo ma to ajkeď asi chápem čo milovníkov série nútilo dávať tak dobré hodnotenia. Ja som ale cítil už na začiatku že asi nepôjde o film pre mňa. Melodramatický rozbeh (prvých 30 minút) nefungoval a snažiť sa súcitiť s masovým vrahom bolo u mňa nemožné. Ešte k tomu moc jasne bilo do očí kam smerujeme. Nato že je scenár asi najviac kompaktný (možno aj v celej sérii) pri rozvíjaní deja a vzťahov, v momente keď sa spustí hra o život som myslel že začnem pretáčať. Ani jedna pasca ma nedostala a aj pri nízkych očakávaniach, aspoň v tomto som čakal že sa s tým vyhrajú. Nič, nula bodov, náznak originality žiadny, poďme ďalej. 117 minút je sakra veľa. Dynamická hodinka a pól ako štandard pri drvivej väčšine častí bola vec čo som vždy kvitoval, tu som pri konci pozeral na hodinky permanentne. Záver tiež nič moc a ajked sa budem opakovať, bez Tobina Bella by to bola katastrofa. Saw X nezabúdá na krvavé momenty ani morálny podtext, drží sa štýlu série a počuť ikonicku hudbu vždy poteší, no v prvom rade fanúšikov. A tým som sa nedokázal stať ani pri desiatom pokuse.

Bastard (2023)

Temná dobová dráma, produkčne zvládnutá aj za relatívne nízky rozpočet. Kamera a výprava vťahujúce, stoický Mikkelsen herecky štandardne skvelý a záporáka máte chuť zabiť od prvého momentu na scéne. Príbeh bol ale moc chladný, neprístupný a vedľajšie postavy ma nebavili. Možno ešte malá cigánka je celkom fajn oživenie. Pár silných momentov bolo ale celok nemá potrebný ťah na bránku. Chýbal mi aspoň jeden zvrat čo by ma dostal do kolien. Pomalé tempo nevadilo a ani neľutujem že som na film išiel do kina, no čakal som viac. Posledných 15 minút som už iba pozeral do prázdna.

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Viac ako plnohodnotnú súčasť série, som mal pocit že sledujem spin-off. Brutalita ostala, trilerove prvky išli do úzadia. Žiadné rafinované hry o život ale typická béčkova kriminálka. Bez nápadu, klasických Jigsaw vychytávok, no najviac mi asi vadil ukecaný Chris Rock s priblblým výrazom v každej ,,vyhrotenej" scéne. Postupné odhaľovanie indícií smerom k vrahovi nema poriadné stupňovanie ani moment prekvapenia a veľmi by som chcel vedieť čo prinútilo S.L. Jacksona aby pristúpil na minirolu. Kvalita scenára to určite nebola. Posledné minúty filmu som sa smial a myslím že nahnevaný budú aj skalní fanúšikovi.

Jigsaw (2017)

Reštart série ktorý neponúka nič nové. Rovnaká kadencia zvratov a nečakaných odhalení, rovnaké pasce a smiešne súhry náhod len to všetko pôsobí trochu modernejšie. Už som z toho unavený, no stále nie podráždený. A oproti ukončeniu v Saw 7 mi aspoň sedelo tempo a nepozeral som sa znova na ohrané ksichty. Prvá polovica bola žalostne neoriginálna, vraha som tipoval správne už v polovici a záver bol typický Sawovsky supertwist akých sme už videli mnoho. Ak si raz napíšem poradie od najlepších dielov k najhorším, toto bude niekde v strede.