Hra o trůny (2011) (seriál)

Tá tá, tada dá - tá, tada dáá. Tak trochu "telenovela pro kluky", propletené vztahy z fantasy historie, která je oproti Pánu Prstenů drsnější, více realistická a dobro a zlo se nevyspitatelně prolíná. Bombastické herecké výkony a obsazení prakticky každé z desítek postav. Vážně mě to vzalo a už čtu i knížku. Je to dobře napsané (jako adaptacé té knihy), natočené, poutavé, zajímavé, drsné a hlavně napínavé. Doporučuju každému, koho potkám.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013) odpad!

Tenhle film je prostě hříchem, který ještě dlouho neodpustím a který nezachrání ani The Dude. Nejde o to, že premisou jsou muži v černém se zombiemi, hříchem je, jak sterilně, bez jiskry a depresivně to působí. Ten film vám nedá nic kromě jednoho dobrého gagu, který vystřílel v traileru (Bridges je v očích kolemjdoucích kouzelně maskovaný jako atraktivní blondýna = několik vtipných prostřihů). Rád bych tu taky zmínil exploitaci cgi, které i přes svou kvalitu dosahující dnešních standardů trpí tím, jaké blbosti musí ukazovat a jak často je nadužívané (všichni démoni i ti sebevíc lidem podobní jsou od hlavy k patě počítačoví = žádný makeup, žádné masky). (SPOILER) Dokonce i Kevin Bacon (kde ten se tam vzal, v trailerech totiž podezřele chybí) je na několik posledních SCÉN kompletně CG kvůli pouhým pár šrámům a díře nahoře v hlavě. Té práce na vytvoření realistického počítačem generovaného slavného (musí se vystihnout podoba) herce do takhle ubohého filmu je mi vážně líto.

jOBS (2013)

Já bytostně nesouhlasím s obecnou Apple filozofií (funkčnost ustupující stylu, hračičkám a jakési honbě po "intuitivní jednoduchosti" na úkor svobody v ovládání). Jak už tu bylo řečeno, film jaksi zapomene ukázat v čem že byl Jobs vlastně tak dobrý. Jako technik/programátor? Na první technický úkol, na který se arogantně naparuje, najme za půl platu svého kamaráda "nerda"... Nebo byl dobrým managerem? Asi moc ne když ho ostatní tak strašně chtěli z vedení vyštípat. Takže dobrý řečník plný prázdných frází a patosu? Tak to z toho filmu vyplývá. Dobrá práce.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Ne.... Upřímně jsem se snažil na tuto atrakci "naskočit" a užít si jí, ale v závěru mě nechala chladným. Nezískal jsem pocit, že to byla pro tvůrce upřímná "srdcovka". A po určité době kochání se počítačovými roboty u mě došlo k určitému odosobnění a už jsem neměl nejmenší chuť tu akci vůbec vnímat. Možná tam mělo být víc lidských momentů a potom tu akci s roboty nakumulovat a zrychlit a ne je dlouze sledovat jak pomalu kráčí pod vodou atd... Až na tři fajn scény (první nasazování robotických obleků na začátku, bojový výcvik s Japonkou a potyčka hlavního hrdiny s tím druhým sokem á la Iceman z Top Gunu) mi lezli na nervy i ti lidé. Ty zkarikaturyzované vědce prostě nemůžu odpustit, Idris Elba nuda a překvapivě i postava Rona Perlmana mě vyloženě štvala svojí jednorozměrností. Možná už nemůžu zpátky do doby, kdy jsem tyhle věci nevnímal, ale jsou filmy pro děti, které se dají chápat ve dvou rovinách a později v nich najdete nová témata. Tenhle film je opravdu jen pro děti a chytřejší z něj rozhodně nebudou.

Gravitace (2013)

Je to strhující horská dráha krásných obrazů a zvuků (i hudba slušná, ale vykrádá Inception). Musí se vidět ve 3d a na velkém a pokud možno kvalitně zkalibrovaném plátně co nejvyššího rozlišení (nejsem si jistý, jestli pražský Imax vůbec dosahuje standardu). Ani symbolika "s plodem" a všudypřítomná klišé mě neurazily. Tohle se bude líbit všem kromě extrémních hipsterů a pravděpodobně se dočkáme i plagiátových pokusů od jiných režisérů. *Na druhé shlédnutí první půlka/třetina stále i ve 2d strhující, krásná práce s pomalu stoupajícím napětím, druhá půlka, když už vím co přijde, je opravdu dost nudná, hloupá a dokonce jakoby ani nevypadala tak hezky.

Muži v černém 3 (2012)

Relativně chytrá, náladově nekonzistentní slátanina nápadů, nechutných mimozemšťanů, snahy o humor a bláznivé akce. Čili Muži v černém jako vždycky! Vlastně mi to nikdy moc nesedlo. Navíc všechny tyto příběhové berličky už jsme viděli... (v Mužích v černém, nebo jinde) a mnohem lépe: cestování v čase, hrátky s kauzalitou (ten vševidoucí - multidimenzionální řečník mě vážně lezl na nervy, ale to může být českým dabingem), vyslýchání skrytých mimozemšťanů, scéna s koláčem (panebože, vstříkněte do těchle klišé scén alespoň trochu inovace) ... Ano, možná čekáme od každého nového filmu revoluční zlom, ale to je přece dobře, příčka se má zvedat a druhé a třetí díly by se v ideálním světě měli dělat jen, když je opravdu co nového říct, když jde nabídnout nový pohled na věc, když má tvůrce nějaké eso v rukávu... když zase cítí šanci na novou "revoluci". Pro méně znuděné diváky, děti a fanoušky série: důstojné pokračování.

Světová válka Z (2013)

Moc pěkně natočené, i když celkově poněkud sterilní. Na počítači vytvoření zombie popravdě, přes všechnu novou technologii, nic moc. I díky té obrazové sterilnosti to tak nějak působilo jako počítačová hra, kterou nemůžete hrát. Brad Pitt ve vás ale vzbudí emoce i když filmem jenom tak náměsíčně pluje. Takže se to dá přeci jen trochu prožít.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Jeden velký jistý tah na bránu, který těsně minul. Příšerní herci a hrozné dialogy. Průhledné scénáristické i dramaturgické tahy, které rozpozná i průměrný divák. A proto na to nikdo neskočil. Hudbu si nepamatuji 5 minut po skončení. Ale v rámci jednoduchého dobrodružného spektáklu to většinu času není zas tak urážlivé. Něco na tom konceptu, atmosféře a art designu mělo velký potenciál.

Old Boy (2003)

Opravdu nádherný film, s tak strašně smutnou atmosférou a hudbou (! ta písnička je neuvěřitelná), že se na to rozhodně nechystám v blízké době znovu. Ale dojem zanechal, jako film co vás provede "dokonalou" láskou, bojem a potom dokonalým rozložením a zničením hlavního hrdiny. Prostě strhující zážitek a silný celkový dojem, i přes jakékoli stylistické chyby filmu.

Králova řeč (2010)

Tihle zadrhávající (nebo jinak handicapovaní) hrdinové snadno vyvolají soucit diváka a debaty o Oskarech. Dobové prostředí, ani vážná hudba také nemohou zklamat. A britský akcent dodá všemu pozlátko umění, inteligence a nadprůměru. Ale nemůžu popřít, že to bylo pěkně napsané, obsazené a zahrané.