Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Možná někoho moje hodnocení překvapí, ale já jsem se pobavil, jako už dlouho ne. Ve svém žánru je to prostě špička, humor, napětí i děj prostě funguje. A když to zrovna není filozoficky chytré, je to prostě uvolňující a srandovní. Takovéhle filmy bychom měli občas brát vážněji než by se zdálo. Že je to sprostá komedie a že se tam objeví gigantický penis (a Danny R. McBride) podobně jako v hloupoučkém Your Highness neznamená, že to hned patří do odpadu. Prožijte "spirituální" cestu apokalypsou s těmito komediálně zkarikaturizovanými, ale vlastně velmi reálně lidskými postavami! Není to konstrukt ani hollywoodská vypočítavost. Tenhle film má prostě "koule", a věřím, že nikdo nikam neustupoval a všechno, co (pravděpodobně zhulené) tvůrce napadlo, tam prostě je. A laťka se neustále zvedá až k epickému konci. Smekám.

Velký Gatsby (2013)

Pro mě to byla zajímavá, moc hezky stylizovaně natočená, vztahová šmodrchanice mezi tak nějak normálními (občas krutě jednajícími) lidmi a sveřepým (ale potažmo tragickým "záporákem") Gatsbym. Moje sympatie se neustále přelévali. DiCaprio hraje skvěle ať už jsou vaše interpretace jakékoli. Je Gatsby nadlidsky úspěšný superdobrák? Snobský megaloman? Vytrvalý, maniakální manipulátor snažící se naplnit svůj bláznivě neskromný sen? Naprosto lásce oddaný idealista? Mě film nakonec utvrdil v tom, že každý člověk má své klady a zápory. Ale ti "Velcí" lidé mají o to dramatičtější osudy. Doufám, že to tak bylo myšleno, protože tato moje nejistota v postavách může být zrovna tak způsobena špatným scénářem, dialogy a dramaturgií, tedy víceméně by se jednalo o "špatný film"...

Top Gun (1986)

Film který se snažil být pro kluky i pro holky, nabídnout akci i romantiku, podmanivou atmosféru i skvělou kameru, nejlepší hudbu i perfektní triky, "soft porno" i vysoké umění. A světe div se: uspěl! Tohle není film, to je šťavnatý americký hamburger, kde je všechno namíchané tak dokonale a chutně, že i přes jeho strašidelný podtext (propaganda, popcornová hloupost) prostě nelze odmítnout. Další perfektní komentáře: honzii

Past na rodiče (1998)

Chtěl jsem dát tři, protože je to celkem neškodné. V paralelním vesmíru, kde bych plýtval čtyřhvězdičkovým hodnocením bych uvažoval i o této možnosti, protože to má příjemnou atmosféru, dobré triky a dá se smát tomu, jak se to mělce snaží být vtipné. Ale když vidím, jak jak je zde ten film nadhodnocený, nemohu jinak.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Pohádka pro dospělé, v pravém smyslu slova. Návrat ke kořenům starších "slayer" filmů. A protože se na tricích evidetně trochu šetřilo, dostaneme chlápka v gumové masce trola. Vždycky ale můžou říct, že to chtěli udělat postaru, kvůli dnešní vlně hatingu na cgi. A otravné oldschool/makeup/goth čarodějnice? Jejich vinou už se na to zřejmě znova nepodívám. Myslím, že ten film vůbec tak trochu selhává v těch částech s čarodějnicemi. Jako by zapomněl, že není filmem pro děti. Jde ale zároveň o kombinaci staršího béčkového stylu akce s dnešním hollywoodským spektáklem. Co si přát víc? Hraje to proti očekávání, snaží se vás to okouzlit občasným sprostým slovíčkem a krví. Tenhle film chce být prostě fajn vyvražďovačka. A hlavní dvojice to naštěstí utáhla. Těsně, ale přece. A jednou za čas je to opravdu velmi (a záměrně) vtipné!

Star Trek: Do temnoty (2013)

Bylo to lepší než první díl, ale pořád to není úplně ono... Dovolil jsem si s odpuštěním napsat svou "jednoduchostí" až nadbytečný komentář, ale usoudil jsem, že má svůj smysl. Jednak proto, že podle mě jednoduše zahrne všechny aspekty filmu, o kterých bych mohl donekonečna spekulovat a vykládát si je po svém, jako bych viděl každému členu štábu do hlavy. Ale hlavně aby tu byl v přímém kontrastu k Bluntmanově nestravitelné eseji.

Moon (2009)

Sorry, já prostě nesdílím všeobecnou lásku v Sama Rockwella. Ale kvůli tomu jsem nedal čtyři hvězdy. Sam Rockwell je určitě klad a spousta věcí je na tom filmu VELMI nadprůměrných. Ale ne perfektních. A já jsem C.L.U.

Nevědomí (2013)

Tohle mi bylo stylem, podáním i obsazením bližší než Moon. Tom Cruise je sice možná trochu blázen, ale sympaťák.

Obvyklí podezřelí (1995)

Rozuzlení mi došlo asi 15 minut předem. Od éry M. Night Shyamalana jsou diváci mnohem podezřívavější. A ze zvratů se stalo hořké klišé. V devadesátém-pátém to ale musela být bomba, když se film tak proslavil. Je to taková chytrá gansterka pro celou rodinu na neděli večer. Ale pořád nadprůměrně natočená, napsaná a zahraná. Čtyři hvězdy z respektu ke klasice a celkovému provedení včetně fajn atmosférické hudby.

Škola superhrdinů (2005)

Co, proboha, proti tomu filmu máte? Uvažoval jsem o pěti hvězdičkách, ale jako obvykle mi chyběl nějaký zapamatovatelný "awesome moment". Ale ve svém žánru je tohle naprostá špička. Všichni pláčou, že už se netočí filmy jako v devadesátých letech, s dětským úžasem, hravostí a chytře. Tohle je ono, až na pár slabších vtipů to všechno funguje a zapadá, moc sem si to užil. Konečně zase film kde jsou všechny hlavní postavy chytré a milé, neexistují jednorozměrní hlupáci a záporáci. A navíc Ramona F**king Flowers! Doporučuji.