Egao (2003)

Wow... teda, niečo tak presladené som od Šinkaia skutočne nečakal. Zabudnite na všetko, čo ste doteraz od Makota videli, Egao je hnutím hippies zaváňajúcim klipom plným dúhových farieb, v ktorom si za sprievodu nádhernej citovo zafarbenej piesne malý škrečok hopká krajinou a striedajúcimi sa scenériami, aby sa stretol so svojou paničkou... No, budem sa tváriť že mi to nepríde, akoby si tu niekto pri tvorbe šňupol trochu viac, než sa odporúča (to viete, tí umelci) a z úcty a dojatia prihodím jednu hviezdičku navrch :-) 80% Video tu.

Human Revolution (2014)

Ďalší z rady fanúšikovských filmov podľa populárnych videohier, a ako obvykle je to sci-fi. Celkom chápem, že takáto látka mladých nádejných tvorcov priťahuje, ale málokedy sa skutočne zadarí tak, ako bol výsledok zamýšľaný. Deus Ex je niekde medzi - balansuje na hranici amatérskeho a poloprofesionálneho spracovania. Problém tkvie v kombinácii stopáže a scenára; Charifov film je až príliš prostý a plochý, a na 12 minút toho ponúka málo. Navyše úplne absentujú niektoré zásadné prvky z videohernej série a celé je to tak trochu polovičaté a čisto na efekt. Našťastie to trochu zachraňuje krátka pasáž v podvedomí bezprostredne pred samotným záverom. 65% Video tu.

Hoši no koe (2002)

Ako dlho a ako ďaleko vydrží a pretrvá spojenie? Skutočné ľudské spojenie, súznenie duší a myslí? Šinkai tentoraz čiastočne ustupuje od svojej klasickej formy a zručne vytvára žánrovú kombináciu, ktorá by poľahky mohla dopadnúť veľmi zle. Opäť poetická romantická dráma, tentoraz však s prímesou akčnej sci-fi a väčšou dávkou osudovosti, než som u Makota zvyknutý. Asi jediná vec, ktorá mi trochu vadila, bola slabšia kresba postáv a animácie mechov či vesmírnych lodí, ktoré zďaleka neboli ideálne, ale vzhľadom na to, že sa nejednalo o nijako bohato sponzorovanú produkciu mu tieto nedostatky odpúšťam. Nech už boli moje výhrady v priebehu sledovania akékoľvek, posledná tretina ma na ne spoľahlivo prinútila zabudnúť. Len tak ďalej, Šinkai. 80%

Říše hraček (2007)

Je to gýč, ale vskutku krásny a nostalgický ako nič iné. Okúzľujúci Dustin Hoffman ako starnúci majiteľ hračkárstva, príjemná Natalie Portman ako jeho verná zamestnankyňa a Jason Bateman ako "vážny pán, čo sa nechce hrať". Táto kombinácia mi vskutku vždy ulahodí, čo dokladá aj skutočnosť, že som film videl už aspoň 5 krát, a stále ma baví. Už len vidieť hercov ako si to užívajú stojí za to :-) Kúzelná Desplatova hudba je príjemným bonusom navrch. 90%

Ame to shōjo to watashi no tegami (2005)

Prvé 3 minúty som si vravel, že keď prekusnem skutočne ohavnú kresbu a ešte ohavnejšiu 3D animáciu (ktorej je našťastie ako šafránu), ako aj "miernu" naivitu príbehu a mizernú "hudbu", celkom to ujde. Druhá polovica ma však svojou demenciou vzrastajúcou matematickou radou a absolútnymi nezmyslami odohrávajúcimi sa na mojej obrazovke (ani som sa nestačil diviť) presvedčila o opaku. Radšej sa tomu vyhnite oblúkom, ale zasa na druhú stranu vás to nezabije. 10% Video tu.

Kanodžo to kanodžo no neko (2000)

Gradácia pocitovových stavov, takmer nepostrehnuteľná hudba šelestiaca v uchu ako jemný letný vánok a presne ten štýl rozprávania, ktorý mám v anime filmoch tak rád. Šinkai sa tu po každej stránke nesmierne približuje svojmu pravdepodobne najlepšiemu celovečernému počinu Byōsoku 5 centimeter, či už je to rozvrstvením na kapitoly, vnútornými monológmi nezvyčajnej postavy - mačky, ešte hlbšie zakorenenou poetizáciou spojenou so silnými emóciami, či samotnou scénou vo vlaku. Čiernobiela forma tomu navyše skutočne perfektne sadne. Syntéza dômyselnej réžie, krásneho príbehu a pár čerešničiek, ako dialóg striedajúci nápisy s myšlienkami. 95% Video tu (verzia s anglickým fanúšikovským dabingom).

Tōi sekai (1999)

88 sekúnd trvajúci debut stihne nastoliť niekoľko zvláštnych, zaujímavých otázok a za sprievodu hry na klavír Megumiho Odu zachytí v čiernobielej ten poetický realizmus neskorších Šinkaiových diel. Tu niet nad čím rozmýšľať, len sa nechať pozvoľne unášať tónmi hudby rovnako jemnej a jednoduchej, a vypraviť sa do sveta nevyčerpateľnej japonskej fantázie. Ako debut excelentné. 85% Video tu.

The Last Ten (2011)

Delikátny krátkometrážny nervák a rafinovaný atmosférický noir, pri ktorom som si poobhrýzal všetky nechty s výnimkou palca na pravej nohe. Žiadne dialógy, absolútne neznáme postavy, formálna jednoduchosť postavená na 2 druhoch statického záberu na schodisko v jednej bytovke. Čo začína pomaly a nevinne, končí kruto a záverečná záhadná, mrazivá pointa mi asi chvíľu nedá spať. Radšej ani nechcem vedieť, čo to malo znamenať. Mimochodom kamera, hudba, herci, scenár aj réžia na jednotku. Vlastne nemám prakticky čo vytknúť, len to mohlo zo začiatku nabrať lepší spád a ešte sa trochu pohrať s postavami aj divákom. 90% Video tu.

O myšce a medvědovi (2012)

Viac menej tradičná, avšak veľmi pekná rozprávka klasického strihu pre deti všetkých vekových kategórií. Jednoduchá nostalgická kresba v štýle knižných ilustrácií ma očarila, príbeh príjemne prekvapil dospelými myšlienkami a vydarene spracovaným motívom priateľstva, tak typickým pre najkrajšie detské príbehy. Nechýbajú ani temnejšie kontúry, zaujímavo načrtnuté svety a práca s mytológiou. Videl som predabovanú verziu, takže originál doceniť neviem, ale i tak som veľmi spokojný. Ak chcete tip na kvalitnú, príjemnú rozprávku vhodnú pre všetky deti, ktorá netrpí prehnanou modernizáciou a miesto nákladnej animácie vsádza na nádhernú ručnú kresbu, a zároveň má aj jednoznačné posolstvo, choďte do toho. 80%

Pohádky Hanse Christiana Andersena (2003) (seriál)

Asi najlepšie seriálové spracovanie Andersenových rozprávok, akého sa mohli deti dočkať. Krásne, milé, hravé, vtipné, smutné i poučné, s Andersenom v roli rozprávača a dôstojného rozprávkara. Odkaz dánskej legendy zachytáva perfektne, od slova do slova, a audiovizuálna forma mu sedí ako uliata. Len škoda, že to nie je známejšie, ale na druhú stranu to pravidelne vysiela známy detský kanál, takže zasa taká hrôza to nie je. A keďže mám Andersena rád, pozerám ho takmer vždy, keď mám možnosť. 90%