Po krk v extázi (2004)

Nadupaný štýlový debut Matthewa Vaughna na spôsob spleitých gangsteriek Guya Ritchieho, lenže... Lenže bez toho až príliš komediálneho nádychu, zato s Danielom Craigom, Michaelom Gambonom a prekvapivo mladým Hardym (plus Fletcherom, ktorého si Vaughn šlohol práve od Ritchieho). Ritchie mi nikdy úplne nesadol (aspoň v tomto žánri), ale Vaughnov thriller si miestami zaslúži plný počet.

Kimssi pyoryugi (2009)

Veľmi nápaditý a vtipný Robinson Crusoe v súčasnej Južnej Kórei, oslavujúci slobodný život bez pút kapitalizmu. Už to je samo o sebe fascinujúce. 90%

Zelená míle (1999)

Opakovanie matkou múdrosti, vraví sa - tentoraz výrazne k horšiemu. Green Mile je gýč, neznesiteľne roztiahnutý sladkoboľná historka o tom, ako sa i tí najhorší dokážu polepšiť a zaslúžia si naše pochopenie. Ako dieťa som ju miloval, ako tínedžer čo-to prehliadal a bol ňou zasiahnutý, no dnes už sa tak lacno dojímať nedám. Odhliadnuc od toho, aký je to ideologický škvár, zostávajú len dve veci hodné ocenenia - Darabontova réžia a životný výkon M.C. Duncana. Škoda, že podriadené takému slzopudnému zámeru. A za ne tie dve hviezdy. 40%

Naušika z Větrného údolí (1984)

Svojím spôsobom po všetkých stránkach (ako príbehovo, tak aj vizuálne) predohra k veľkolepej Princeznej Mononoke, a predsa je to veľmi celistvý a silný film sám o sebe - vlastne pre mňa jeden z maestrových najlepších. Mijazaki je skutočne majstrom nad majstrov a jej úspech viedol k založeniu legendárneho štúdia Ghibli. Nádherný film, ktorý sa o svoj úspech skutočne zaslúžil. 100%

Dech (2007)

Už druhé Kimovské sklamanie, ktoré potvrdzuje, že to prvé nebola len náhoda. Neuveriteľne uťahaný dej s nulovou výpovednou hodnotou, nesympatická hlavná ženská predstaviteľka a v neposlednom rade kamera, ktorá podivným spôsobom zachytáva každého tak, že vyzerá ako čerstvo po plastickej operácii. Myšlienka, obsah, forma - nula bodov. NO. Alternatívny komentár: poetická sračka.

Hornblower II - Vzpoura (2001) (TV film)

Po ročnej odmlke od posledného dielu sa poručík Horatio Hornblower opäť vracia v plnej sile a paráde, v kondícii lepšej ako vo Vojvodkyni a diablovi. A to je len dobre. Tentoraz musí čeliť svojráznemu, paranoidnému kapitánovi Sawyerovi, ktorý v ňom vidí potenciálneho nepriateľa a velezradcu. Na mori sa rozohráva napínavá dráma, v ktorej je len otázkou času, kedy sa proti nemu postavia dôstojníci... v čele s absolútnym hlupákom. Po Rovnakých šanciech a Dôstojníckych sjúškach najlepší diel.

Krokodýl (1996)

Čo k tomu povedať? Skvelý film, ktorý už na začiatku všetkým ukázal Kimov potenciál, a ktorý ma opäť uhranul. Jae-hyeon "Bad Guy" Jo opäť excelentný.

Gunslinger Girl - Season 1 (2003) (série)

Pri písaní komentára počúvam famózny soundtrack tohoto úžasného majstrovského diela. Nebyť toho, že som už videl legendy ako Hellsing, resp. GITS: S.A.C., bez okolkov by som vyhlásil Gunslinger Girl za najlepšie anime-seriál, aký som kedy videl. Kam sa hrabe Death Note či FullMetal Allchemist. Klenot so silným psychologickým dopadom na diváka, plný napätia a emócií, ktorý ma absolútne uchvátil, a nepustil. Príbeh o malých dievčatách, využívaných na špeciálne zásahy a nájomné vraždy, krvavá akcia, postavy, ktorým človek vidí priamo do duše... a geniálny opening s nádhernou ústrednou piesňou, ktorá zo mňa vyžmýkala aj zvyšky ľudskosti. 100%

Zabít tiše (2012)

Podivná, neuveriteľne nudná, takmer poloartová žánrovka s istým puncom autentickosti, pretkaná správami o ekonomickej situácii za veľkou mlákou a prejavmi politikov v rádiách a televízii, točiaca sa okolo lúpeže v herni, dvoch debilov, jednej "veverky", miestnej mafie a jedného nájomného zabijaka. "Amerika nie je národ, je to len biznis". A to je bohužiaľ aj tento film, len honoráre a čistá filmárska prácička, ktorá vás však dokonale unudí na smrť.

Indočína (1992)

Zaujímavá romantická na dráma na pozadí historických udalostí vedúcich k oslobodeniu bývalej Indočíny od francúzskych kolonizátorov a rozpadu nového štátu na Severný a Južný Vietnam so slávnou Catherine Denevue v hlavnej úlohe. Viac netreba dodávať.