Absolvent (1967)

60.- te roky priniesli filmu veľa dobrého, medzi iným napr. jedny z najlepších filmov Audrey Hepburn alebo tento regulérny filmový debut Dustina Hoffmana. Absolvent je trefná, skvelá a svižná komédia točiaca sa okolo klasických absolventských problémov, ale aj zvrhlých vzťahov...

5 centimetrů za sekundu (2007)

Krásny poetický romantický príbeh o ceste chlapca a dievčaťa, ktorí sa od seba postupom rokov stále viac vzďaľujú fyzicky aj psychicky, až do úplného odcudzenia. Vizuálna stránka je skutočne krásna a veľmi kvalitná, príbeh je síce jednoduchý, ale veľmi príjemný a možno ešte viac by som si ho užil v písanej podobe.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Plnokrvná sci-fi skvele miešajúca prvky starších filmov a seriálov s tými novými na vytvorenie toho správneho mixu pre začiatok tretieho tisícročia. Gradujúci dej, životné postavy (Cumberbatch samozrejme skvelý), veľa akcie a silný nádych epiky umocnený špičkovými efektami a počítačovou animáciou, ako sa na Abramsa patrí. Dokonca to tentoraz ani ten Lindelof nezbabral.

Psycho-Pass (2012) (seriál)

I.G. Studio nikdy nesklame. Psycho Pass je v mnohom podobný hlavne legendárnemu GITS: S.A.C., predsa len je od toho istého štúdia. Nemá až tak temnú cyberpunkovú atmosféru no nechýba mu vymazlená vizuálna stránka, podmanivá hudba, skvelý scenár a vynikajúce postavy, na ktoré majú okolie a udalosti psychologický dopad. Príbeh je najbližšie zmesi Minority Report a už spomínaného GITS, kde v Tokyu budúcnosti pôsobí tým zložení z policajtov a "potencionálnych kriminálnikov pod dozorom", aby PREDCHÁDZALI zločinu. Čo je vec dobrá. Teda aspoň pokiaľ vás systém Sybilla neodporúča k eliminácii bez toho, aby ste spáchali akýkoľvek zločin. Dialógy a monológy sú zahltené najrozličnejšími citátmi a filozofickými myšlienkami skoro ako Ghost In The Shell 2: Innocence, (odporúčam titulky od SunSub, ktorý vám na konci každého dielu objasnia, o čo a sa jedná a kto je autorom citátu), no predsa to GITS siaha len po minisukňu. Oceňujem, že hlavná postava nenosí až tak vyzývavé oblečenia ako Major Kusanagiová, no za to ani zďaleka nie je tak sexi, chladná, profesionálna a absolútne postráda cool efekt, ktorý svetu "Ducha v škrupine" nikdy nechýbal. Je to vlastne len taká hodne nadpriemerná sci-fi kriminálka. Obľúbené postavy: Kó, Masaoka.

Boj o patent (2008)

Fantastický film o sile človeka, čeliaceho gigantickému kolosu spoločnosti, snažiaceho sa z neho dostať všetko a potom ho odhodiť ako prašivého psa. V mnohom mi to pripomenulo vynikajúce Al Pacinove You don´t know Jack.

Uvnitř tančím (2004)

Takýchto filmov je pomerne dosť - námatkou Prelet nad kukučím hniezdom, Nedotknuteľní, čiastočne aj Svet podľa Prota. Uvnitř tančím je výnimočné hlavne vďaka skvelému využitiu talentovaných mladých hercov, a nekorektným rebelantstvom hlavnej postavy (McAvoy je proste skvelý). Navyše sa mi ešte nikdy v živote nestalo, že by som sa pri sledovaní nejakého filmu každé 3 minúty uchechtával a každých 10 minút dostával záchvat smiechu. Filmu však samozrejme nechýba ani smutný, ťažký a správne na emócie diváka tlačiaci príbeh, ktorý sa rozhodne neskončí happy endom.

Propast (1989)

Vyvážený sci-fi thriller, ktorý mieša stiesnenú atmosféru votreleckej série z úžasnou vizuálnou stránkou, predpovedajúcou Avatara. Po všetkých stránkach stopercentný Cameron.

Ztraceni (2004) (seriál)

Prvá séria: 90% Druhá séria: 70%

Elfen Lied (2004) (seriál)

Poznámka: Hodnotenie po návrate k seriálu s odstupom 3 rokov. Musím priznať, že ma veľké sklamanie zastihlo už v piatej minúte prvého dielu. Povedal som si však, že predsa len dám tomuto slávnemu anime ešte šancu, a po ďalších dvoch dieloch... som zistil, že to nemá cenu. Naivný a nefunkčný príbeh, ktorý kombinuje, čo sa dá, bezúčelná brutalita približujúca sa Hellsingu, ktorému však nesiaha ani po päty, detská romanca a erotika, priemerná animácia, ktorá mi vôbec nesadla, príliš detinské spracovanie a záplava infantilného "humoru". Krv ani erotika mi nevadia, lenže tu to pôsobí rovnako ako v lacnom americkom tínedžerskom horore - človek sa na tom môže len smiať, alebo plakať. Takže nie, radšej si pozriem znovu Hellsing a Evangelion, a mixnem to Blue Genderom. Nerozumiem, čo na to všetci vidia, takže sa síce s neochotou, ale predsa tentoraz pripojím k nepočetnej skupine s opozitným názorom. 30%

Velká přestřelka (1967)

Fantastický western s vynikajúcim Lee Van Cleefom v hlavnej úlohe s dobrým príbehom o lovcovi Corbettovi, ktorý sa snaží dopadnúť násilníka Cuchilla Sancheza. Lenže čo ak je to celé inak? Výborné súboje a prestrelky, skvelé hlášky a jeden z najlepších Morriconeho soundtrackov vôbec.