Insomnie (1997)

Syrový thriller s prakticky víc zápornou než kladnou hlavní postavou, sledující příběh detektiva Engstroma deptaného pocitem viny ze smrti parťáka. Aby toho nebylo málo trpí Engstrom nespavostí a sexuální frustrací, což v zemi věčného dne a kolem dvou pěkných žen způsobuje Engstromovi značně velké potíže. Věřím, že americký remake oproti originálu hmatatelně změknul, o to víc je ale původní Insomnia reálnější a působivější ve svém celkovém vyznění. Stellan Skarsgärd utrápeného detektiva zahrál bezchybně a opravdu mu věříte každé slovo, každé gesto, což je dobře, protože film stojí hlavně na něm. Pro mě byla výrazným kladem filmu jeho neameričnost, takže se vymyká většině zaběhnutých, nepsaných pravidel podobných filmů. Škoda jen toho slabého finále, mohlo to být na 5*

Pátý element (1997)

Z dob, kdy Besson ještě měl co říct. Zajímavý příběh, výborný Bruce Willis, spousta zajímavě ztvárněných vedlejších postav a v neposlední řadě i dobré vtipy, to všechno dělá z Pátého Elementu výjimečný film. Milla Jovovich ve své nejlepší roli - neodolatelně roztomilé Leeloo, její nezapomenutelná lámaná angličtina a samozřejmě úžasné oranžové vlasy (nádherná je obzvlášť scéna, kdy Leeloo skáče z mrakodrapu mezi vzdušnou dálnici). Všechny "bessonovské" vychytávky, které se s jeho posledními filmy přejedly a staly otravnými, jsou tady ještě zábavné a inovativní, takže mi nezbývá než držet Lucovi palce, aby se mu ještě alespoň jednou podařilo dosáhnout nebo přiblížit kvalit svého Pátého Elementu.

Armageddon (1998)

Hranice únosnosti patosu, patriotismu a klišé byla překročena. I s nadhledem je těžký se s tím vyrovnat. Navíc příběh o tom, že vláda USA svěří záchranu celýho světa do rukou Bruce a jeho party vrtáků, je taky jak z jiný planety. A to i na film, co se "nebere vážně, ale vlastně trochu jo." Efekty a akční scény nebyly až tak zdařilý, aby vyvážily tolik negativních stránek a udělalo se mi silně nevolno při sledování hromadnýho zpěvu "loučení", který by se podle mě mohl bez potíží zařadit někam mezi nejhorší filmový momenty historie. Bruce v póze č.1 - Drsňák, nepředvádí nic překvapivýho, což se dá říct o skoro všech jeho parťácích, až na pár vyjímek jako Buscemi nebo...no, Buscemi. Pokud k tomu ale člověk přistupuje s hodně velkou nadsázkou, pobaví se zřejmě víc než dobře. A v případě hrdinnejch proslovů je tu vždycky rychloposuv. Takže jedna dvě * a třetí * za lahodnýho Petera Stormare.

Stroj času (2002)

Docela obstojné triky v žádném případě nemohou zachránit stupidní příběh, který by se báječně hodil do jedné epizody Pána šelem. Herci podprůměrní (škoda Ironse), interiéry jeskyní směšně studiové a opravdovou lahůdkou je "řeč budoucnosti" sestávající z tří různě kombinovaných slabik. Sci-Fi knížka ze stánku za dvacku skýtá zaručeně lepší zážitek, než je Stroj času, který z hlavy vyprchá během první minuty po zhlédnutí.

Vikingové (1999)

Chtěla bych mít schopnosti hlavního hrdiny a naučit se cizí jazyk pouze odposloucháváním za několik večerů. Chápu, že jazyková bariéra musela být nějak překonána, ale šlo to jistě i víc uvěřitelnými způsoby. Nicméně mi Vikingové přišli takoví neslaní nemastní, vlastně mě ani nezajímalo, jestli vyhraje dobro nebo zlo a na počmáraných domorodcích není pranic děsivého nebo tajemného. I když se nakrásně obléknou do medvědích kůží. Alespoň, že tam hrál ten Kulich, který měl dost chlapáckého charizmatu, i když jeho jméno moc chlapácké nebylo (Bulvoj) a Banderas také nebyl špatný, jako arab vypadal celkem věrohodně.

Iluzionista (2006)

Prkený Norton (velice nemilé překvapení) v nudném příběhu s několika dobrými hereckými výkony (Giamatti, Sewell) a (ne)šokující pointou na konci. Norton celou dobu vypadá jakoby usínal a někdy už to vypadalo, že snad začne chrápat, takže dal vyniknout krásně zlému Sewellovi, který filmu dával alespoň kapku chybějící šťávy. A ještě ta výprava byla hezká, stejně jako Jessica Biel. Boj s konkurenční "Prestige" však Iluzionista prohrál na celé čáře.

Hvězdná pěchota (1997)

Neskutečně zábavná úchylná parodie s množstvím zářivých krásných mladých lidí v čele s Casper Van Dienem, který mi pouze v tomto jediném filmu nevadí, co víc, do své role se dokonale hodí. Stejně jako jednoruký Michael Ironside jako velitel nebo nenápadný N.P.Harris jako broučí telepat. Zastoupení hmyzích druhů je přepestré, nešetří se slizem a vnitřnostmi a když už si myslíte, že jste ve filmu zhlédli každý lidský orgán, přijde navrch vysávání mozků. Hvězdná pěchota je jeden z filmů, který vás i přes přehršli čuňačin prostě baví a vy s tím nemůže nic udělat. "Chcete vědět víc?"

Základní instinkt 2 (2006)

Základní instinkt jsem koupila v trafice v domění, že jde o první díl. Zklamání se dostavilo vzápětí. Úvodní scéna je výborná a zavádějící, protože ve vás navodí pocit dobrého filmu. Ten se ovšem nedostaví. Místo něj jsme nuceni čučet, kterak stará Sharon balí nějakýho duševně omezenýho knihovníka. Nikdy bych nevěřila, že někdy v duchu vykřiknu: Vrať se Douglasi, vrať se! Základní instinkt je prostě jeden, nechápu, proč se pokračování vůbec po tak dlouhé době zrealizovalo, a to naprosto zbytečně. Nepřináši nic nového, spíš hází špínu na vynikající první díl.

Hannibal - Zrození (2007)

Tento film se dá posuzovat ze dvou úhlů. Jako samostatný příběh o tak trochu jiném zabijákovi nebo jako prequel k Hannibalovi. Z prvního hlediska film vůbec není špatný, pokud pomineme několik nepříjemností např. samuraiský výcvik. Ulliel hraje dobře, jeho vraždící zápal mu bez problému uvěříte a jsou tu chvíle, kdy je opravdu děsivý, většinou vás to ale nutí s ním víc soucítit než se ho bát. Závěr filmu je dobrý, máme tu i ukázkově odporné záporaky a nechybí i několik jídelních či kousavých momentů. Pokud si ale film spojíme s Hannibalem, musí jedna nebo i víc hvězd dolů. Jistě je to kvůli Hopkinsovi, protože podle mě není herec, který by ho předčil, i bez něj ale máte pocit, že Hannibal si zaslouží víc. Já hodnotím spíš jako samostatný film Hannibalovi trochu podobný, protože přes všechny chyby se mi docela líbil.

Rituál (2006)

Cageovo filmový dno. Film, kde nefunguje nic. Přesně ten film, co je tak mimo, že ho už z principu nelze brát vážně. Už ten úvod! Cage nedokáže zachránit holčičku z nabouranýho auta, super. Později Cage s výčitkama svědomí, znázorněnejma originálním vracejícím se flashbackem, přijíždí na divnej ostrov obejvanej pošašenejma vesničanama. Jak se mohl od úkolu "najít dítě" ocitnout v situacích jako: pobodání hmyzem, zneškodňování důchodkyň, potápění do sklepů a následné uvěznění, strašení dětí a podobně, je nejasné. Stejně tak nechápu, jak tvůrci zamýšleli oslnit finále, kde Cage na kradeným kole a v převleku za medvěda prchá lesem, než se utká s armádou žen a zneškodní ho babkoidní William Wallace. Pointa filmu je to nejlepší, protože SPOILER Cage konečně uhoří KONEC SPOILERU. Tohle si snad ani Cage nezasloužil. ("Oh no, not the beeees!!!!!!!!!") Na druhou stranu, jestli se chcete dobře pobavit, pusťte si to. Je to zaručený.