Fontána (2006)

Neviem si predstaviť nič krajšie, dojemnejšie, zamyslenia hodnejšie, než je Fontána. Hugh Jackman sa mi už takmer zaškatuľkoval ako mainstreamová star, tu mi však potvrdil, že dokáže zahrať naozaj HOCIČO a že mu to pristane v HOCIČOM, dokonca aj s holou lebkou. Dokonca aj inak nezaujímavá a fádna Rachel Weisz tu mala svoje čaro, vyžarovalo z nej čosi nadpozemské, čo treba za každú cenu ochrániť. Tri časové línie, tri príbehy, jedno rozuzlenie. Rozuzlenie tak krásne, že som po dlhej dobe vyronil pred plátnom slzu. Odteraz beriem Aronofskeho rad-radom. Krása nad krásy.

Černá labuť (2010)

Rozhodujúci moment zaradiť Aronofskeho do svojej TOP 10. Videl som úžasný Requiem for a Dream, ezotericko-nábožensko-čojaviemakú Fontánu, matematický Pi a tiež rourkeovského Wrestlera a môžem s pokojným svedomím vyhlásiť, že nová vlna nezávislých režisérov má svoju hviezdu. Temný príbeh o prelínaní Dobra a Zla, preludoch a sebapremáhaní ma dostal a to nielen vďaka čiernobielej dvojke Portman / Kunis, ale najmä kvôli dokonalému Vincentovi Casselovi, dosiaľ neprebádanom balete a zaujímavému spracovaniu. A keď som v závere náhle všetko pochopil, takmer som primrzol k sedačke. Ak MŇA niekto zaujme historkou o BALETKE, tak to už klobúk dolu.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Niekto si povedal "dajme to do mesta a pozerajme, čo to spraví". Niekto však asi počul do mestskej kanalizácie a tak tento filmový skvost stojí za hovno. Atmosféra? Nula bodov. Herecké výkony? Are you kidding?! Dych vyrážajúca pointa? Ale prosím vás... Dojme, dojme, dojme, o tom to je. Aj keď len raz, ale prilákajme fanúšikov do kina. Nie, nie, takto to nepôjde... * za...? Ani neviem. Proste * za.

Plivu na váš hrob (2010)

Ja tie 4* vysolím, pretože tak priamočiary, s ničím sa neserúci a nemilosrdný biják som v americkej produkcii už sakramentsky dávno nevidel. Herečka je dostatočne sympatická, burani zas dostatočne slizkí na to, aby som si ich vychutnal spolu s hlavnou hrdinkou. A že som mal čo vychutnávať! Nejdem ani prezrádzať, ale niektoré scény sú fakt originálne. Možno nebyť tej brutality, boli by to priemerné ***, ale za ten mix čiernočiernych nápadov si tento film zaslúži nadpriemer. Veľmi príjemné prekvapenie.

Postal (2007)

Môj druhý Boll zas na p*ču bol... Panebože prečo? Šlo z toho spraviť krásne temné béčko so štipkou sarkazmu, ale nie, ten zasraný Nemčúr si musel začať uťahovať zo všetkého, čo sa hýbe. Ale toho Zacka Warda oceňujem, nik iný by mi tak do role Postala Duda nesadol. Boll sa síce snaží pomrkávať po všetkých, po milovníkoch uletených komédii (nazigold mu vyšiel, ako ešte pár ostrých vtípkov), fanúšikoch hry (tlmič, strýko Dave, Vince) a tiež týpkov navnadených na poriadne násilie a politickú nekorektnosť, ale robí to tak okato, že výsledok je odporný a ja mu to ani náhodou nežeriem. Bože, kedy ten chlap vyrastie? Scenár je taký deravý a o ničom, že sa Vinceovi čudujem, že Bolla naozaj neuškrtil. Ale nasrať, už to nechcem viac vidieť a počkám si na poriadnu adaptáciu.

Donnie Darko (2001)

Toto by som asi lepšie zvládal s nejakým halucinogénom... Nadupaná sci-fi bomba tak trochu o ničom a tak trochu o všetkom, kde sa na vás škerí úplne geniálny králik Frank, pučí oči neuveriteľne sympatický Jake Gyllenhaal (a jeho fešná sestrička) a na konci čaká pointa, ktorá vás rozdupe na prach. Chvíľami som mal pocit, že to nie je moja šálka kávy, a inokedy, naopak, že tento film natočili práve pre mňa. Prazvláštne a silné dielo, ktoré si určite ešte pozriem.

Made in Britain (1982) (TV film)

Vymetený debil s tvárou perfektného Tima Rotha, tvrdý anarchista, ktorého argumentom nikto nerozumie alebo proste len rebel bez príčiny, vzdialený príbuzný Alexa DeLarge (Clockwork Orange)? Neviem a je mi to jedno. Ja som si tento psychopatický príbeh bez zbytočných príkras a vysvetlení užil viac než dosť. Nech si to interpretuje každý podľa seba, chápem aj slabšie hodnotenia. Trochu ma mrzí, že nenastala konfrontácia medzi Trevorom a inými neonacistami, ale nemôžem mať všetko. Veľmi dobrá pakáreň, tu sa ešte zastavím.

Frankenstein (1994)

Ako mi v prvej polke Kenneth Branagh nesadol, tak bol v druhej vynikajúci. A to ani nevravím o skvelom Robertovi De Nirovi. Jeho monštrum malo konečne to, čo preceňovanému dementnému Karloffovmu monštru chýbalo - cit. Mne ho bolo fakt ľúto, spoločnosť ho odvrhla len na základe jeho vzhľadu, začo on vôbec nemohol. Začal som spolu s ním nenávidieť všetkých šialených vedcov, ktorí nedbajú na plody svojej práce. A to som si už začínal myslieť, že z Frankensteina sa nedá urobiť nič iné ako rutinná adaptácia. Omyl! Dá sa to urobiť aj tak, aby to človeka pobavilo aj po desiaty raz a vôbec k tomu netreba novátorské prístupy, alebo hlúpo pozmeniť scenár predlohy. Dá sa to aj "po branaghovsky" so skvelými hercami, citlivou réžiou a do puntíku presne podľa Mary W. Shellyovej. A keby to šlo ešte bez Iana Holma a v trochu kratšej stopáži, bolo by to dokonalé. Najlepší Frankenstein všetkých čias.

Bastardi (2010)

No ja neviem, ono je to tak primitívne a vulgárne a neskutočne naivné a blbé, že sa mi to až páči... Magnusek je síce kokůtek na pohľadanie, ale jeho pitvorenie sa s protivnými žiakmi ma náramne pobavilo, dokonca aj niektoré detské hlášky, ktoré teda nepatria zrovna k vhodným na publikovanie. Keby bol príbeh trošku menej priamočiary a nie až tak sebaparodický, šiel by som s hodnotením aj vyššie. Som zvedavý na dvojku.

Netvor (1996)

Od názvu som síce čakal väčší "hardcore", ale napriek tomu sa mi do rúk dostala dostatočne silná snímka. Malkovich ma udivuje, raz sa neviem rozhodnúť, čo zač vlastne bola jeho postava, či len obyčajný pedofil, fanatický milovník detí alebo proste len blbec, čo je vždy v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Rozhodne to však Netvor v mojich očiach nebude. A dokonca ani len obyčajný kolaborant, pretože Abel sa nevykašlal na vlasť prvý, to Francúzsko ho zradilo. Mimochodom, dúfal som, že hrôzostrašný ksicht Dietera Lasera (Ľudská stonožka) už nikdy viac neuvidím... Ani neviem, čo sa mi na tom vlastne tak páčilo a je dosť možné, že len Malkovich a dosť netradičný pohľad na Druhú svetovú vojnu. Takáto kombinácia je niekedy viac než dosť.