• Krátkometrážní
  • Hudební

Climax (2018)

Toto je iná jazda než hocičo ostatné. Stále ťažko opísateľný výnimočný zážitok, aký som veľmi dlho pri (ani po) filme nemal, ak vôbec. Celý čas som pozeral ohúrený tzv s otvorenými ústami a po skončení totálne onemel. Následne nastalo nutkavé vnútorné volanie prežiť to celé znovu, ktoré sa natoľko stupňovalo až som si to musel po skončení dať okamžite druhý krát. Noé a jeho konečne perfektná réžia (tvrdí že mu došli prachy tak sa musel predviesť), úžasná dlhá úvodná scéna a úchvatne zapadajúci soundtrack s obsahom. Skvelý casting, všetci (ne)herci hrajú fakt extrémne presvedčivo a brutálne tancujú až vyvolávajú ohromný dojem z atmosféry, na ktorú mimoriadne skvelo pôsobia a vďaka nim dokáže zaúčinkovať správnym a pamätné tvrdým štýlom. Psychologicky budovaný nevšedne čarovný dej s fantastickou arómou rukopisu a umeleckosti, ktorý ma voviedol do nového zvláštneho stavu, iného než obvykle dokážu niektoré kusy. Film sa kamerou akoby len nesie prostredím počas plynutia jedného crazy večera a tým dokáže diváka uniesť do nadrozmerných výšin sprostredkovania prostredníctvom realistického dojmu cez využívanie vynaliezavých detailov precíznej produkcie sledovaním akoby zúčastneným v dianí. Zbesilosťou a prevedením nádherný zážitok, miestami až neopísateľné brilantné efekty na vnímanie. Jeden z tých, ktorý by ste naozaj mali vidieť ak sa považujete za skutočného filmového fanúšik bezhoľadu na žáner, alebo kľudne ak aj nie. Proste povinnosť. Ani poriadne neviem ako inak navnadiť, jednoducho to fakt treba vidieť!! A bezpodmienečne zahodiť akékoľvek predsudky, pretože TANEČNÝ HOROR odsudzovať iba kvôli tomu, že neznie seriózne a lákavo je v tomto prípade úplným barbarstvom voči sebe samému ak sa nazývate filmovým milovníkom a hlavne fajnšmekrom. Climax je záležitosť, ktorá je výrazne postavená na prebiehajúcom zážitku sa nedá vstrebať a už vôbec nie pochopiť bez toho aby si tým človek na žalostne krátkych 90min prešiel. Pre mňa bezkonkurenčných 11/10 len zamrzí, že Gašpar dnes už len postaví kameru a bliká svetlom.

Zvrácený (2002)

INÝ. Ak slovom definujem Irreversible, rovnako tak Noého tvorbu. Monica ikonická úloha, fakt vynikajúco ohromný výkon (Vincent taktiež). Ale na jedno pozretie. Film je zaujímavý odlišným spôsobom točenia a určite tým dokáže veľa divákov odradiť (alebo prilákať). Alebo ho nepochopiť, keď si uvedomíte, že ide po spiatky. Inak ničím výnimočný, čo z neho robí taký príliš wau efekt je zväčša len známa scéna v podchode.

Nouzový východ (2008)

SILNÁ sonda do duše obyčajných problémov bežných jedinca. presvedčte sa

Sociální síť (2010)

Ok ok tiež vidím aký to má dobrý scenár a Finchera, ale celkovo ma to skoro vôbec nebavilo. Na plný ani zďaleka. Natočené vysoko nadpriemerne bez štipky pútevosti. Film sa nesie prechýrene známym príbehom a nedokáže mu pridať nič strhujúce naviac. kalkul

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Poriadny mysteriózny thriller s nehoráznou dávkou napätia, ktorý ma uniesol po celú dobu. Skvelo obsadené a úžasná réžia pri Fincherovi ako vždy samozrejmosť. Craigov najlepší (mimo 007)

Rec 2 (2009)

Druhý nevyšiel úplne podľa očakávaní ale to ani nemohol. Vystrašiť skúseného diváka tu už nemá čo, film len recykluje sto krát inde videné, avšak to neznamená, že to nie je poriadne zábavná kvalitne spracovaná jazda, ktorú by sa nedalo užiť. REC 2 napriek tomu, že začína presne v momente kedy prvý skončí prešiel z atmosferickej gradácie deja kde zombíci boli iba na druhej koľaji, keďže sa stavalo na strachu z neznámeho, na akčnú streľačku plnú nezmyselného chovania postáv (swat nepoužíva zbrane, nedodržuje protokol, posratí sú od začiatku) nepriehľadnej kamery (prvý tým vynikal, tu často nevidieť nič okrem steny/tmy) zo zombíkov sú po novom posadnutí démoni a vytvoriť dve dejové linky bolo skôr na škodu, lepšie by bolo bez druhej (teens). Takže utra desivý horor by ste od toho znovu očakávať ani nemali. Na jednej strane sklamanie, na druhej pobavenie. 3,5 zaokrúhlene

REC (2007)

Najautentickejšie pôsobiaci horor a aj najlepší minulej dekády. Prinajlepšom obídete s husou kožou zo strašlivej atmosféry. Blair Witch bolo dobrý najmä preto, že bolo prvé. REC je o hodne lepší a najmä dôležito dokazuje ako jednoducho sa dá predviesť štýlovo s pár (ne)hercami na uzavretej ploche nízkorozpočtové umenie. Bez strachu alebo penikavých paranoických myšlienok tu tak ľahko neobídete. Plný by som tomu dal aj bez toho záveru. Skutočne hrozivý zážitok, pamätný des. Extrém.  PS: super plagát a názov

Ztraceno v překladu (2003)

Nádherný komorný film. Coppolovci sú fakt zázračná rodina. Sofia ma po silnom Virgin Suicides dokázala nečakane dostať ešte viac (a ďalšou tvorbou naopak nikdy viac). Takéto filmy nevyhľadávam, ale z tohto srší reálna láska, nevinnosť, prirodzenosť, krása, milosť v pozitívnom zmysle s pozitívnym efektom plus náramne charizmatická dvojica Scarlett - Bill. Najhoršie je, že sa to 95 minútové užívanie nenazdajky skončí 11/10 niektoré filmy sú jedinečne príjemné aj svojou existenciou :)

matka! (2017)

VEĽKÉ RIZIKO ÚZKOSTI! Tomuto sa hovorí zážitok na niekoľkodňové rozjímanie. Podľa mňa najlepší psychologický horor (dráma) vôbec. Dal som si to znovu po 5 rokoch, s tým že vtedy sa z niekoľkodňového rozjímania stalo dlhodobé poznačenie. Fascinujúco záhadný … (ale ide skutočne o) film? Ani nie. Umelecké dielo? Jednoznačne. Jennifer bezpochyby Oscarový výkon. Avšak s urážajúcou nomináciou na Razzies pričom za také Hunger Games nie. V dnešnom svete u Akadémie skôr zaboduje hlavná dvojica homo černochov. Žiaľ. Ako vidím málokto to všeobecne tiež dokáže oceniť. Onoho času som to odporučil známym, ktorí mali na mňa neskôr o tom hlúpe otázky nie kvôli tomu o čo príbehu išlo, ale že ho správne nepochopili. Lenže to ani ja a asi ani nikto iný okrem Aronofskyho. Tento výtvor oplýva intenzívne všetkými emóciami, ktoré zo seba do diváka veľmi rafinovane strieľa. Mystickosť sa práveže nevytráca opakovaným videním pretože to obsahuje mnoho prenesených významov, metafor a alegórii, ktoré sa naraz nemajú spravodlivú šancu všetky vstrebať, povšimnúť, pochopiť. Navyše posilňujú nespočetný tok myšlienok, ktorým sa nedá ani na sekundu nijak ubrániť. Napätie —> úzkosť taká silná, že som si celý čas žmolil rukami od nervov tričko. Čo inak zatiaľ žiadny film nedokázal. Neuveriteľný zážitok. Milujem to! 11/10 (mal som napísané dva krát skoro totožné kilometrové recenzie ktoré sa mi omylom obidve zmazali, takže táto tretia je zlepencom zachránených myšlienok)

Smrtihlav (1998)

Zvláštny veľmi temný film celý sa odohrávajúci počas tmavej noci. Jediné, za čo nejaké povšimnutie stojí je Jennifer. Nepríjemná blbosť, priemer iba z milosti