• Krátkometrážní
  • Hudební

Velryba (2022)

Aronofsky po 4 dlhých rokoch spátky s ďalším filmom roka a Fraser so životným výkonom. ŽASNEM s dojatím, veľmi silný zážitok.

Duše (2020)

Film roka a celého pandemického obdobia. Vzhľadovo aj úspechom najnenápadnejší a pritom najuvedomelejší, najdospelejší a najhlbšie posolstvo nesúci. Takmer všetky od Pixaru sú krásne, tento je skutočne nádherný.

Křesťanské artefakty (2023) (seriál)

Dokumentu by prospelo keby sa radšej zamerali na viac relikvii ako napr. Svatovítský poklad, Longinova kopija, klince, Kristova krv atď. alebo Vatikánske archívy, prípadne apokryfy Judášove evanjelium alebo zvitky Mŕtveho mora. Lenže oni iba roztiahli legendy a zbytočné omáčky na 4 skoro hodinové časti v celku zhruba o ničom.

Babylon (2022)

Zvláštny úlet prezentujúci sa pomerne realisticky s plno nezmyselnými momentmi. Marketingovo vzbudzujúci prehnaný predbežný záujem sa nakoniec ukázal byť úplne obyčajným výplodom so zaujímavým prostredím. Nečakane dosť nevýrazné herecké výkony, až na po sto rokoch skvelo predvádzajúceho sa Tobeyho. Ten by si zaslúžil konečne viac priestoru a tu je skvelo vidieť ako po ňom túži. Stačí si pozrieť len časť s jeho postavou, zvyšok za to až tak nestojí ako vyzerá. Kvôli nemu dávam štvrtú.j

Deadpool 2 (2018)

Plný tu jednoducho musím nechať. Žánrový unikát, v ktorom funguje všetko, dokonca lepšie ako v prvom. Medzi top komiksovkami aké kedy vznikli určite, aj medzi komediálnym žánrom. Háklivých tém sa prvý dotýkal len mierne, snažiac neuťahovať si rizikovo/urážlivo, dvojka niekoľkonásobne viac bez hraníc a úderne.  Príjemné energické spestrenie žánru a výborný ťah odklonenia sa od radovo predpísanej cesty napriek všetkým predpokladom. Ibaže stále podľa mňa hlavne takáto výnimka potvrdzuje pravidlo a pri tom kvante marvelu aké za posledné dve-tri dekády vyšlo by bolo čudné ak by sa aspoň niečo takto vymedzujúco nepodarilo.

Méďa 2 (2015)

Strašne traaapny film, ale možno ak sa pred tým zhulíte.. Až nevtipne smutné ako nefunkčný je. Iba znovu omieľané to isté, čo už v prvej fungovalo len tak tak.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Superlatívy si pekne nechajte pre seba toto dielo snáď DÚFAM už každý dávno dobre pozná. Avšak treba si uvdeomiť, že majster toto dielo dokázal natočiť v rokoch 1965/66 a Apollo 11 pristálo na mesiaci AŽ v 69. A to sú iba nevinné …fakty… alebo nie? (: btw ignorácia od Akadémie ako zvyčajne

Fontána (2006)

Významovo efektne dojímavé a zároveň ohromne uvedomelé umelecké dielo s pre mňa najlepším a pocitovo neprekonateľným soundtrackom aký doposiaľ vznikol. Nesledovať to v príjemnej atmosfére s kvalitným obrazom a zvukom je totálna ignorácia. Takto precízne pôsobivo využiť a fantasticky zosúladiť pravidelne každý detail audiovizuálu dokáže dnes vytvoriť naozaj máloktorý režisér (Aronofsky to ukážkovo predviedol už v debute), aj keď sa o to mnohí neustále márne pokúšajú. Vyplodiť niečo takéto si môže dovoliť niekoľko svetových, ale len veľmi málo z nich dokáže dostať aspoň spolovice toľko a ešte aj pridať niečo zvlášť výživné naviac. Celých smutne krátkych 96 minút ubehne každým videním tak, že by som si prial aby to trvalo omnoho dlhšie. Na tento masterpiece nestačia slová. TREBA VIDIEŤ! Nádherný nezabudnuteľný zážitok, v mojom srdci majúci špeciálne miesto. Vždy keď pri nejakom filmovom diele uvažujem hrdo nad plným počtom si spomeniem na dokonalosť Fountain, pri ktorom si zväčša nedokážem odpustiť úvahu zmyslu môjho hodnotenia na rovnakej úrovni. A väčšinou teda aj vrelo prehodnotím. Pre tieto nádherné zážitky je úžasný pocit žiť a radosť byť človekom schopným vychutnať si ich. Človeku, ktorý toto skvostne umelecké dielo ignoruje, neregistruje alebo sa mu cielene vyhýba nerozumiem čo robí so svojim životom. Neprekonateľný vrchol artového filmu, nič iné na mňa nikdy nezanechalo podobné dojmy. ∞/

Seznamte se, Joe Black (1998)

Jeden z najkrajších filmov aké sú. Každý jeden moment v ňom, scéna či prejav nádherný. 3 hodinový opus, ktorý si vždy nesmierne rád užívam. Tesne za mojim top10. Z tohto diela mi zostávajú vždy milé spomienky a pretrvávajúci pocit čarovne príjemného nadšenia. Zamrzí, že to nemalo taký úspech ako napríklad podobný Ghost. Komu toto pripadá ako priemerný film sa asi musel dívať na niečo iné, inak si to vysvetliť neviem. Zatiaľ len moje druhé, ale oveľa silnejší zážitok. Už teraz sa teším na ďalšie. Naozaj pohaľadný, milo podivný prekrásny výtvor, ktorý zaplní alebo zanechá niečo vovnútri. Narozdiel od 99% rovnakých stereotypných žánroviek, ktorých predpoklady a zámery sú aké sú. Brada ani nejdem spomínať, TREBA VIDIEŤ. Záver sa dá ľahko vyložiť po svojom, ja som si tým svojim jednoznačne istý.           „…a k tomu sa moja dcéra zamilovala do smrti.”

Podfu(c)k (2000)

Svižne nasnímané, nenudí ani na moment. Brad si ovšem nijak nezvyčajne kradne film pre seba, Stathamove začiatky trochu málo viditeľne neskúsené. Stále, aj dnes popri Gentlemen, neprekonateľne najlepší Ritchie. Milé, ako je samým sebou neprekonateľný a naopak zvláštne ako práve dokáže svoju serióznosť, talent a hodnosť neobvykle drasticky znížiť (Sherlock  alebo U.N.C.L.E.). Má to fakt svoj unikátny nádych, pre ktorý sa to moc oplatí. Plus soundtrack Massive Attack