• Krátkometrážní
  • Hudební

Sedm (1995)

Masaker, totálny, na ktorý sa nechytá napätím ani Lambs a ani Hopkins na Spaceyho. Ani len nominácia Akadémie len nejaká smiešna nálepka za strih. Mimochodom tenkrát Oscara dostalo Braveheart. Súhlasí niekto? Podľa mňa nechutný výsmech, sú tí členovia vôbec príčetní??

Obchodník se smrtí (2005)

„Hovorí sa, že zlo prevládne ak dobrí sklamú. Malo by sa hovoriť: Zlo prevládne.”    Posledný Nicov herecky ohromný výkrik pred cieleným nechválne známym úpadkom. Ako koniec áčkovej kariéry viac než dobré, silný výkon v silnom príbehu. Smekám

Americký gangster (2007)

Z prvého som si pamätal, ako inak, nič. Druhé ma veľmi nudilo lebo som si dal skoro 3h special edition. Konečne rozumiem aké je umenie to všetko vedieť prestrihať plynule. Denzel nie lepší než v Training Day, Russell obyčajne, Ridley tiež. Tmavý filter tomu absolútne nepridáva len to kazí. Až ma lákajú 3*, no keďže ide stále o luxusnú gangsterku tak 4. Kvalitovo absolútne neporovnateľné so skvostným Departed.

Kluci nepláčou (1999)

Po druhom to na plný zreteľnejšie už neni. Výkon Hilary je lepší ako film samotný a teda je to podľa mňa trochu precenený film, ale to nič nemení na tom, že je to výborná emočne fungujúca dráma. Stojí za to, aj keď neni pre každého.

Big Lebowski (1998)

Jedna z najzábavnejších a najoriginálnejších komédii aké sú. Lenže výraznou zásluhou patrí vedľajšej postave, ktorá je toho skutočnou ikonou než ikonické meno hlavnej, prakticky všetky vtipné hlášky, najpresvedčivejšie výrazy a najzaujímavejšie scény má na ramenách on. Ostatní herci to rozmanite veselo dopĺňajú (Turturro, Buscemi) a Hoffman ako obvykle top. Moore mi tam naopak úplne nesedela, ale tiež ok. Magnum Opus Coenovcov

Gravitace (2013)

Pri druhom to už nemá taký boom efekt takže 4,5. Prikláňam sa k plnému lebo je to dodnes (po 10 rokoch) stále veľmi jedinečný film. Podobný sa ani netrúfali pokúsiť aby vznikol. Nejde o žáner (scifi) alebo zasadenie deja (Vesmír) ale o rýdzo sýte ničím nerušené prostredie. Má to príjemných 90 minút, z ktorých 85% sa pútavo odohráva mimo lode vo vzduchoprázdne.

Collateral (2004)

Pri Eyes Wide Shut, Last Samurai a Magnolia najlepšia Tomova úloha. Jamie dokazuje svoje kvality v nevšednej polohe jeho zaužívaného imidžu. Alebo ich znovu dokazuje režisér? V takom ASM 2 práveže ukázal, že bez talentovaného režiséra a vodného smerovania je v úlohe podivína totálne stratený. Tu síce nehral docela podivína ale nie je to ani Ray. Pre mňa je Collateral jeden z najlepších temne ponurých trilerov vôbec. 11/10

Miami Vice (2006)

Ako môžete vôbec čakat niečo ako Heat. Ten skvost je bezopakovateľný ani ak točí Mann. Nedokáže to už ani on. Čo tak čakať niekde nového Godfathera, veď zopakovať to rovnako excelentne nedokázal ani Coppola sám po sebe po ročnom odstupe. Miami Vice je moderne elegantný špionážny triler idúci s dobou. Dobrá hudba, akcia kamera, Colin, no bez napätia alebo iných dôležitých emócii, okrem toho diskriminujú skvelého Foxxa. Fajn práca s roztrasenou kamerou mi efektívne udrela do očí vždy keď nastúpila.

Terapie láskou (2012)

Výborná romantická trochu komédia nestrácajúca svoj pôvab ani po druhom. Jedna z veľmi mála čarovných záležitosti, ktorá dokáže poriadne udrieť.

Requiem za sen (2000)

Asi magnum opus z hľadiska kariérneho významu Aronofskyho umeleckej tvorby. Ak som označil za najlepší film o prebiehajúcej drogovej závislosti Trainspotting, v tom prípade Requiem je najlepší film o hroziacich následkoch drogovej závislosti. Ťažko emočne nabitý artovo výživný snímok nevhodný pre ľahké povahy a to som videl naozaj všeličo. Marlon vo veľmi nezvyčajnej polohe zaujímavo hodiaci sa a príbehovo sekundujúca prirodzene pohľadná Jennifer. Z prvého som si pamätal len ruku, po druhom to zatiaľ vyzerá, že vo mne ostalo viac stôp. Soundtrack Mansella schopný dostať pod kožu mnohé scény. ZÁVER!   11/10   ale k obľúbeným by som si to nedal lebo Aronofsky časom ukázal, že tento výplod bol len strhujúci rozbeh jeho všestranného talentu