• Krátkometrážní
  • Hudební

Nespoutaný Django (2012)

Ak je Pulp Fiction opus magnum Tarantinovej tvorby tak toto je dvorný ukazovateľ opodstatnenia jeho úspechov, obľúbenosti a jedinečnosti. Dôležitý míľnik nielen jeho kariéry, ale aj možno opus magnum celej dekády mainstreamovej filmovej produkcie z pohľadu nezameniteľnej neobyčajnosti v originalite a jedinečnosti. Že tam je namiesto Willa Jamie sa ukázalo podľa mňa lepším a vkusnejším krokom. Satira, v ktorej každá postava má svoje dôkladne vytvorené alter ego. Satira, ktorá by dnes nemala obdoby, ktorá sa nebude opakovať, ani nijaká podobná veľmi pravdepodobne v dnešnej spoločensky neakceptovateľnej po kontroverziách volajúcej dobe nemá šancu vzniknúť, nie ešte nájsť pochopenie. Django Unchained je filmový unikát tak dobrý až sa mi to nedá opísať. Obhajovať prečo je to tak neskutočne odvážne a výnimočné dielo si myslím, že ani nie je potreba. Treba vidieť! ∞/10

Vlk z Wall Street (2013)

Po 10 rokoch je to znovu a stále aj na stý krát opakovane neuveriteľne zábavná jazda. Viac neuveriteľné je, ale ako si Leo dokáže každú postavu nesmierne užívať, úchvatne sa ňou predvádzať a vynaložiť viac a viac síl na prevedenie svojho hereckého talentu na umenie. Dôležitý míľnik jeho majestátnej kariéry. Pritom by mu stačilo len byť. Oscara síce veľmi chcel (vyfúkol mu ho Matthew za Club) a neskôr sa aj ukázalo, že si ho vie vydobyť aj oooveľa tvrdšie, kľudne život ohrozujúco. Marty objavil Margotku, aj ju rovno predložil kompletne naostro len škoda, že taký Matthew dostal veľmi chabý priestor. Jeden z tých, ktorému sú aj 3 hodiny málo, pritom ide o verný životopis. Ikona, ktorá je akoby neobyčajnou zvláštnosťou dnešnej doby ako to poznáme u väčšiny Scorseseho tvorby, s čím neprestáva verne dodnes. Znovu ANI JEDINÝ OSCAR a dnes takmer každá scéna ikonicky známa.    „Predaj mi toto pero!” „Chceš aby som ti predal toto skurvené pero? Napíš mi svoje meno na papier.” „Nemám čím.” „Ponúkam ti toto pero.”

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Pomaly 10 rokov a stále tak extra jedinečný. Po druhom je to ešte väčsia zábava. Verím, že po každom keďže ostať po skočení s nechápavým a zároveň nadšeným pocitom z toho čo som práve videl dotieravo mi vnucujúc myšlienku prežiť to znovu je naozaj dychberúce. Blockbuster, ktorý sa právom VYSMIEVA všetkému ostatnému v tomto označení. Ktorý všetky ostatné prevyšuje tak závratne vysoko, že to publikum ani poriadne nedokázalo oceniť. Dnes má Top Gun skoro 1,5 miliardové zárobky a toto blízko horko-ťažko k 400 miliónom celosvetovo. O to viac zahanbujúce mi príde, že ide o jeden z tých čo budem zakaždým ľutovať, že som nevidel v kine. Krásou vizuálu až pripomínajúc rukopis Villeneuveho, ba omnoho lepšie pôsobiaci. Hudba prehlušujúca "menej podstatný" dej. Detaily vyžarujúce tak silne, že sa ani po druhom nedá všetkými v momente kochať. Mne teda zostáva to nakonci vstrebať pretrvajúcim vyvedením z miery určenej štandardom produkcie moderného Hollywoodu, ktorá sa v mojich očiach (dúfam že aspoň) snaží šplhať do výsledku približujúcemu sa aspoň z časti k tomuto. Dielo tvorené citeľne krvopotne s láskou a zmyslom pre originalitu s vážnym nadmieru splneným cieľom. V dnešnej dobe najzárobkovejších a najdražších ság M:I, MCU, F&F, 007 atď. je Mad Max perfektným príkladom ako sa to dá (malo by sa) robiť úplne inak a stále viac než grandiózne. Pretože 2 hodiny mať napätím zvýšený tep alebo sa nemôcť hýbať je zážitok, ktorý minimálne pri označení blockbuster očakávate a chcete a hlavne potrebujete zažiť.

Grotesque (2009)

Účelové hardcore gore samo seba pobúrenia a kontroverznosti hladne volajúce scény, na ktorých je postavený tento film vyznievajú len zbytočne nadpočetne s pár neopomenuteľne originálnymi výnimkami. Jediné čo vás prinúti to dopozerať, ak sa dostanete aspoň do stredu, je niečím opačne obracajúcim negatívny dojem a emócie výsledného efektu a správneho pochopenia celkovú ideu ako-tak pozdvihujúc na základe evidentnej snahy produkcie priniesť do obyčajného exploitation filmu neobyčajnú myšlienku nebrať počin ako ďalší zbytočný bezduchý odpad v žánri, ale zanechať stopu znechutením z iného pohľadu. Zle som to pochopil? Rozporuplné pocity síce dokážu uniesť, ale určite to nechcem nadhodnotiť keďže si myslím, že tento zvrátený žáner jednoducho nemá miesto v dnešnom svete a nikdy mať nebude. Po niekoľký krát pri tomto žánri uvádzam ukážkový príklad NEsamoúčelnej brutality napríklad Daddy's Little Girl. alebo efektne pamätnej také Victim.

V pasti (2005)

Zapamätateľný thriller kvôli extrémnej brutalite, z ktorého si okrem tejto v dnešnej dobe vychýrene zvrátenej lákajúcej vlastnosti nič iné nezapamätáte. Práve tie nutne zrak odvracajúc nechutné scény ostanú dopodrobna pred očami, čo je takpovediac výsledkom dobrej práce.

Volný pád (1993)

Ok film na jedno pozrietie. Prvá polovica lepšia, v druhej to obsahovo aj kvalitovo prejde do milión x videného klišé. Schumacher na len o trochu lepší výkon než obvykle a Douglas sa síce slušne predviedol v podľa mňa jeho ikonickej úlohe, ale moc sa tu toho aj tak nenahral. 3,5

8 MM (1999)

Pamätám si ako ma to dávno na prvé celkom dosť dostalo, ale po druhom menej a neovplyvneným vnímaním to už na plný nie je. Prvotný šok funguje a určite je to stále tematicky jedinečný triler s dobrými výkonmi, scenárom (veľmi nedotiahnutým) a jeden zo Schumacherových lepších filmov. Nic, ako mal vtedy vo zvyku, stihol aj tu výborný výkon. Jeden z tých, čo treba vidieť. Mainstreamovo prevedený hlboký underground.

Po přečtení spalte (2008)

Na to aké zriedkavo vídané početné obsadenie hereckých es (teda lákadiel) sa divákovi naskytuje, tu, ako je zvykom vyniká zas jedine Brad. Čudný film s ešte viac čudným komediálnym tónom. Cítiť z toho arómu No Country, údajne to Coenovci písali zároveň. Viac si to asi nepozriem hádam bohate stačilo 2x.

Poslední samuraj (2003)

Extrémny soundtrack a pre mňa najlepší bojový veľkofilm ever, ktorý vždy dokáže poriadne strhnúť nielen emočne. S Collateral najpresvedčivejšia Tomova akčná úloha. Top10 si síce určite kvôli tomu nezmením, ale  znižujem hodnotenie Gladiátor. Toto je dôkaz dilmovej duše. Po druhom to má ešte väčší efekt, ktorý nezmení ani poznanie obsahu. Treba vidieť! Skutočne nádherný film 11/10

Mulholland Drive (2001)

Úžasne sa mi to sledovalo, aj keď som netušil o čo tam ide. Ani netuším. Dej sa nesie v jednotnom duchu tajomnosťou bez priamočiarého významu alebo nápovedy. Výnimočné a fakt cool dielo, na ktoré asi stále nie som poriadne pripravený. Snáď znovu o ďalšiu dekádu :)