Machete (2010)

Mám velkou radost, že se vrásčitý obličej Dannyho Treja konečně dočkal hlavní role. Od filmu jsem nečekal žádnou super kvalitu, chtěl jsem se jen nechat bavit. A on to nakonec tak intenzivní zážitek nebyl. Hlášky byly fajn, ale nepřícházely tak často. Kdyby se našlo víc scén typu slaňování na střevech, pálím plnou palbu! Jenže i těch tam bylo poskromnu. Sečteno podtrženo - mezi filmem a předešlým trailerem není velký rozdíl, jen film je asi 30x delší a disponuje větším příběhem. Tři hvězdy jsou možná trochu tvrdé, ve větším kolektivu by byl snad film chytlavější. Krev a drsné řeči nechybí ani v Grindhouse: Planeta Teror. Alternativa: Grindhouse: Planet Terror, Hobo with a Shotgun.

The Reeds (2009)

Pozlátko nebylo špatné. Výlet partičky přátel byl natočen bez přehánění nebo nepříjemné nucenosti a i prostředí močálů bych pochválil. Ta podstatná horrorová část vzápětí už ale bylo zabředávání do čím dál bahnitější stoky. Roztočil se zmatený a nelogický kolotoč křečovitých údálostí a já ani nevěděl, čeho se to mám vlastně bát. Přehnaná zamotanost a podivné chování herců dalo filmu pěkně na frak a nic už s tím nezmohla ani děravá závěrečná rádoby pointa. Příště bych dal za vděk něčemu přímočařejšímu, jednoduššímu a strašidelnějšímu. Lepším horrorem o nesnázích v liduprázdné krajině je Jezero smrti. Alternativa: Eden Lake, Husk.

Psí útulek (2010)

Perfektní vězenské drama z prostředí nápravného zařízení pro mladistvé. Za mřížemi jsou ti nejhorší adolescentní grázlové, a tak není nouze o hodně (ale hodně) tvrdou šikanu a ponižování. Nechybí brutalita a krev, hlavně je to ale pořádná porce napětí, která mi dělá radost. Další superlativ bych použil pro zpracování a celkový pocit z filmu, který nese silný nádech tradiční evropské syrovosti. Pozadu není ani atmosféra sterilního a bezůtěšného prostředí, ze kterého navíc není úniku. Ve vývoji jejich vplouvání mezi kasty káznice se možná dalo něco čekat, jinak si ale příběh hledal ke konci nečekané cestičky, takže obrovská spokojenost. Podobným filmem o politice nápravného zařízení je Zlo. Alternativa: Ondskan, Klass, Lockdown, R.

Frozen (2010)

Na tuhle zimu hádám dlouhé fronty na pomu. Je to vcelku příjemný film i předtím, než dojde na tu osudnou jízdu. Líbivý začátek a seznámení se sympatickými postavami rozhodně neurazí. A protože ve zbytku nebila do očí neschopnost hrdinů řešit situaci - naopak se chovali vcelku hodnověrně - a podařilo se obstojně divákovi distribuovat trauma a napětí ze vzniklé situace, svou šanci snímek určitě nepromrhal. Koukám na své prsty a nehty mi zdá se zůstali všechny, hrůza to ale byla slušná. Podobným snímkem o bezvýchodné situaci je Otevřené moře. Alternativa: Open Water, 127 Hours, Open Water 2: Adrift.

Odstřelovač (2007)

Osdtřelovač Wahlberg je tu jakýmsi křízencem Schwarzeneggera a MacGyvera a nedělá mu žádný problém vymanit se z oblklíčení tisíců policistů, vystřílet celou armádů žoldáků a nechat za sebou spoušt jak po jaderné válce. Zní to jako trapnost až na půdu našeho 20patrového paneláku, ale opak je pravdou. Já mu to všechno žeru, fandím jak můžu a s každým jeho správným zásahem mi putuje do krevního oběhu koňská dávka endorfinu. Obsazení mi sedlo, vývoj příběhu mě bavil a hluchá místa nevidím. Jestli má každý v srdci místo pro jeden ten “modrý” akční film, moje už je zaplněno Shooterem. Alternativa: Taken, Bourne Identity, Bourne Supremacy, Bourne Ultimatum.

Odsouzeni zemřít (2006)

Vcelku jsem se těšil na bezmoc a paniku, které skupinka propadne. Jejich chování po naskákání do vody ale vypadalo, jako když se na projíždku vydal jedličkův ůstav. Postravy, které jsem si ani po hodině pořádně nezapamatoval, pravidelně umírali hlavně díky své demenci. Ještě horší bylo ale sledování jejich pokusů dostat se po celodenním šlapání vody zpět. Nedočkal jsem se totiž žádného chytrého nápadu, přičemž možností zbývalo stále dost. Jako ukazatel kvality zpracování snad postačí když řeknu, že film točili němci. Jedinou vyzvihnutelnou skutečností tak zůstává inspirace skutečností. S podobnou snahou o přežití se setkáme ve snímku Frozen. Alternativa: Frozen.

Nové tajemství UFO (2005) (TV film)

Jedinými novinkami, které tento dokument přináší, jsou vládní spisy z 50. let a několik málo vynořivších se svědků. Určitě tak má svou výpovědní hodnotu a obsahuje cenné důkazy, ale postavit dokument jen na cáru papíru nestačí. Za celých 45 minut nám autoři neukáží žádné záběry, a tak jsou obsahem zejména lehce nezáživné rozhovory s experty na dotčenou problematiku. Přestože třeba testy autenticity nalezených dokumentů byly zajímavé, o atraktivní snímek se bohužel nejedná. Zajímavější alternativou o fenoménu UFO jsou například Záhady na obloze. Alternativa: Riddle of the Skies, Secret KGB UFO Files, UFO´s: The Secret Evidence, UFO - The Greatest Story Ever Denied.

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Prostředí protřelých mafiánů, nekompromisní chování, odvážné zlodějské kousky, kamenné ksichty, štavnaté dialogy a čest, kterou se svému jménu snaží dělat za každou cenu, je přesně to, co mě na filmech z prostředí gangsterů baví. Tím vším Public Enemy disponuje, a i když třeba jeho tempo chvílemi není tak hektické jako u Scorceseho skvostů, pořád je to gangsterka jak víno. Když k tomu všemu připočteme ještě povedený casting mafiánských ksichtů, poutavé a drsné vyobrazení věznice, kam se děj také na chvíli přesunul, vládne velká spokojenost. Podobným snímkem, kde se lidé hází do hrobů ještě zaživa, je Mafiáni. Alternativa: Goodfellas, Public Enemies, American Gangster.

Lovci UFO (2008) (seriál)

Sympatický seriál, který se nezabývá jen doměnkami nebo nepotvrditelnými výpovědmi svědků, ale žene se po fyzických a těžko zpochybnitelných důkazech. Jdou na to vědecky a ohání se všemožnými analýzami, ale já si z pořadu odnáším hlavně zajímavé případy havárií, únosů a blízkých setkání, vylíčených vždy do těch nejmenších detailů. V každé epizodě se většinou zabývají pouze jediným případem, což může být lehcé táhlé, zato ale nejde o stokrát omleté incidenty, jako je například Roswell. Podobným pořadem, který se zabývá důkazy existence tohoto fenoménu, je UFO Files. Alternativa: UFO Files.

Dům na špatné adrese (2008)

Vcelku dobře se podařilo těžit napětí, vyplívající z bezmoci ústředního páru, který se dostal do křížku s policistou. Psychopatický oficír, skvěle zahraný Samuelem Jacksonem, totiž přesně ví, co si může k sousedům dovolit. Během příběhu si hezky pohrává s jejich důvěrou a s nemalou dávkou úzkosti, která se nese celým filmem, by měli být fandové thrillerů určitě spokojeni. I když ambice snímku jistě nemíří vysoko a scénář není žádnou hollywoodskou perlou, na hodinky jsem se nepodíval ani jednou a rozhodně se u filmu dobře bavil. Podobným a povedeným snímkem o terroru policisty je Zhoubná vášeň s Rayem Liottou. Alternativa: Unlawful Entry.