Star Trek: Film (1979)

Upřímně? Protože ve chvíli, kdy píšu tenhle komentář, jsem už viděl všechny filmy ve Star Trek sérii, tak můžu napsat, že pro mě se jedná o ten nejnudnější snímek s původní posádkou, který, paradoxně má zřejmě nejlepší myšlenku. Další díly možná mají trošičku bláznivější příběhy, které jsou občas přestřelené (jediné slovo, velryby :-)) ale byly natočeny tak, že mi to nevadilo. Zatímco tady ta myšlenka opravdu měla hloubku, kdežto provedení zkrátka a dobře neobstojí zkoušce času. A není to kvůli starším efektům či žádnému technickému elementu, jedná se jen o to, že jednak režisér se snažil natočit něco JEN pro fanoušky původního seriálu a nebral ohled na lidi jako já, kteří k tomuto přistupovali bez komplexní znalosti (původní seriál jsem viděl pár let tomu, ale neřekl bych, že všechny díly) takže někdy jsem si nebyl jistý, jestli režisér ví, že točí film a ne poctu seriálu, protože zkombinovat mu to nešlo. Druhý důvod bylo tempo - jistě, žádný Star Trek film není akční jízda, ale tohle bylo opravdu utahané. Budu hodně hodný a dám tomuto filmu 50 % jen proto, že hned v dalším díle někdo pochopil, jak natočit parádní Star Trek film a možná, kdyby tenhle nebyl takový, jaký je, bychom jej nikdy nedostali.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Upřímně? Čekal jsem katastrofu, která bude jen o tom, jak co nejefektivněji vzkřísit Spocka, nicméně musím přiznat, že jsem příjemně překvapený. Scenáristé si s tím vyhráli a vymysleli něco, co dává smysl a co, přiznejme si to upřímně, mohlo dopadnout mnohem hůř. Navíc zde máme super záporáka v podobě Christophera Lloyda. Neříkám, že jsem spokojený, říkám, že jsem příjemně překvapený, jak jim tento film krásně zapadl do série. 75 %.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Pověsti nelhaly a druhý film ve Star Trek sérii obstál a hlavně nezklamal. The Wrath of Khan je nejlepším filmem z této série z jediného prostého důvodu - funguje totiž jako samostatný film. Nemusíte se na něj ani dívat jako Star Trek film, nemusíte znát epizodu, ve které se Khan dostane na tu planetu, nemusíte znát nic, ale přesto se k vám všechny informace dostanou více než srozumitelnou formou a hlavně témata, která se tímto filmem proplétají, jsou univerzální. Tenhle film hlavně funguje jako skvělé sci-fi, takže jak jsem už napsal, i lidé, kterým Star Trek moc neříká, by měli být spokojeni. Navíc zde nemáme zrovna happy end… Tenhle díl si zaslouží pověst, kterou má. Definitivně nejlepší Star Trek film ze všech. 100 %.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Tenhle snímek je dokonalým příkladem filmového paradoxu. Pokud by vám totiž někdo jen odvyprávěl, o čem že tento čtvrtý díl Star Trek série je, tak byste pravděpodobně řekli, že to nemusíte vidět, protože v tom zní zoufalost, že neuměli vymyslet nic lepšího, i když mají celý vesmír, ze kterého můžou brát a stovky nevyužitých a zajímavých postav o kterých by mohli vyprávět a oni nám chtějí podsouvat ekologickou agitku. Jenže, ten paradox je v tom, že jakmile se na tenhle film podíváte, tak pravděpodobně změníte názor. The Voyage Home je nejvtipnější film z celé série a to v dobrém slova smyslu. Nesmějete se, protože je vám trapně z vtipů či herců, ale proto, že ty vtipy jsou povedené a situace, do kterých se naši hrdinové dostávají, jsou taky zajímavě využité. A dokonce ani ta agitka není hloupá a dává smysl, když se nad tím opravdu zamyslíte. Plný počet nedám z jediného důvodu a to, že mám raději Star Trek ve vesmíru, než na Zemi a i přes všechny komplimenty, které jsem tomuto filmu právě složil, to není snímek na plný počet. 80 %.

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Když jsem v mém komentáři k sedmému dílu napsal, že mi všechny Star Trek filmy s novou posádkou splývají dohromady, zapomněl jsem na tento. Tenhle totiž si pamatuju a nesplývá mi s žádným, ale to jen kvůli jediné věci - je nejnudnější a nejzbytečnější. Mám vcelku dobrou paměť, speciálně na filmy, ale u tohoto pokračování už si nevybavím, proč dělali to, co dělali, jak se na té planetě vůbec ocitli… Opravdu nic. Pamatuju si opravdu drobky a nic konkrétního. Což o něčem svědčí, když vezmu v potaz fakt, že si pamatuju hodně filmů, které jsem viděl. Na tenhle si nemůžu vzpomenout a to jsem jej viděl ani ne dva měsíce tomu… Nejzbytečnější a nejhorší Star Trek film. 40 %.

Star Trek VII: Generace (1994)

Star Trek série je pro mě zvláštní zkušenost. Zatímco s většinou filmů s původní posádkou jsem byl spokojen i přesto, že některé jejich příběhy se můžou zdát trochu zvláštní, u filmů s touto novou generací ty příběhy jsou "normální", více seriózní, co se týče obsazení, tak se musím přiznat, mám raději tuhle posádku než tu původní, ALE… i přes to všechno mi naprostá většina filmů s touto posádkou přišla na jedno brdo. Nevím proč, nevím jak, ale všechny díly kromě úplně posledního mi nějak splývají dohromady. Kdežto u původní posádky si stále pamatuju, o čem je první, druhý, třetí... díl, byť některé díly se mi líbily více a některé méně. Co se snažím napsat je, že pokud si někdy dám nějaký Star Trek maratón, tak co se týče původní posádky, půjdou do filmů, ale co se týče nové generace, zkusil bych raději seriál. 65 %.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Podle mého se jedná o důstojné rozloučení staré gardy a rozhodně o třídu lepší film, než předchozí díl. Většina Star Trek filmů po tomhle mi přišla více méně stejná. 75 %.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Sice se může zdát, že to jsou ty samé tři hvězdy, které jsem dal i úplně prvnímu filmu ze Star Trek série, ale není tomu tak, protože tady jsem chvíli uvažoval i vyšším hodnocení. Hodně lidí má například problém s koncem, ale já ne, alespoň ne ten samý, co většina. Mně jen chybělo trochu více odpovědí ohledně některých postav (nebudu spoilerovat) a byl bych vcelku spokojený. Když si totiž film rozeberete, tak zjistíte, že je poměrně aktuální a jen tak nezestárne. A to se cení. 60 %.

Star Trek X: Nemesis (2002)

V době, kdy jsem s filmy začínal a nezjišťoval jsem si o nich moc informací, jsem se díval prakticky na cokoliv a tak se mi stalo, že jsem tento poslední (v té době ještě nebyl film z roku 2009 ani v plánech) díl viděl jako úplně první z celé Star Trek série. A líbil se mi. Teď, když jsem zhlédl všech předchozích devět dílů (už v chronologickém pořadí :-)) jsem si zopakoval i tento a musím říct, že (a teď si připravte kameny, milí Trekkies) mi pořád přijde, že tenhle film je nejlepší dílem s novou posádkou. Ne, není to The Wrath of Khan této série, ani zdaleka ne. Nicméně ze všech těch filmových pokračování mi tohle přišlo jako nejlepší i přes tu zvláštní scénu, kdy kapitán Pickard řídí Buggynu přes poušť, i přesto, že tento film málem zničil kariéru tak skvělého a charismatického herce, jakým Tom Hardy nepochybně je, i přes ten "over the top" souboj na konci. Tenhle film měl dle mého nejzajímavější příběh, skvělé tempo a super akční scény (ano, i tu "over the top" akční scénu ze závěru jsem si užil). Takže pro mě Nemesis stále zůstává v popředí, co se týče filmů s novou posádkou. 90 %.