Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Zas tak hrozné to nebylo, i když já budu mít asi vždy tendenci být smířlivější u filmů, kde hraje Jessica Alba a tváří se nevinně s modrými čočkami. Neznám vůbec komiksy o Fantastické čtyřce, takže postava Silver Surfera a její vývoj pro mě byla překvapující. Chápu ale, že zarytí fanoušci mohou být neustále nespokojeni, když už se chystá třetí verze a opět s jinými herci, tak třeba Pedro Pascal a Vanessa Kirby tuhle značku konečně pozvednou :-)

Je ne serai pas Violaine (2019)

Krátkometrážní snímek, jejž si užijí především milovníci francouzského jazyka a slovních hříček.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Wes Anderson featuring Francie, francouzská hudba, francouzský film, francouzská svoboda, francouzská nestydatost, francouzská gastronomie. To mi nemůže přivodit nic jiného než skvělou náladu, nadšení a radost. Navíc každého šachistu potěší, pokud se šachy objeví ve filmu nebo seriálu inteligentním způsobem a nikoli jako bezduchá kulisa, kdy je evidentní, že herci královskou hru ani hrát neumí. Benicio Del Toro v nezvyklé roli nejlepší, Léa Seydoux pokračuje v tradici francouzských hereček typu Emmanuelle Béart. Skvostné filmové dílo.

Nic ve zlým (2023)

Rovná se zázraku narazit na americkou komedii, jež není plná šablon, předvídatelnosti, tleskání a naprosto očekávaných a stokrát provařených konců. Nic ve zlým působí jako zjevení a kraluje v něm Jennifer Lawrence, jež využívá naplno svůj komediální potenciál. Po obrovském zklamání ze Života pod vodou více než dostatečná komediální satisfakce během jednoho filmového večera.

Život pod vodou (2004)

Zatím nejhorší, nejslabší a nejpříšernější Andersonův film. Doufám, že se jedná o výjimku, proto nedám odpad z úcty k režisérovi. Dlouho mě žádný film tak příšerně neotrávil a nenudil od začátku do konce. Dvě hodiny prožvaněných, nevtipných a vyplněných tupými, trapnými a hluchými scénami. Absolutní p_čovina.

Čtyři dobré dny (2020)

Povedené komorní drama, které prošumělo. Nebýt Netflixu, asi bych se k němu nikdy nedostal. Mám možná jedinou výtku. Mila Kunis je na tu roli příliš krásná, i když je namaskovaná a měla by vypadat odpudivě, stejně to nefunguje. Holt má někdo od přírody naděleno více... Herecky dostala možná vedle Černé labuti nejvážnější příležitost. Nejvíce na mě zapůsobilo její vystoupení ve škole, kde hovoří dětem o svých zkušenostech. Glenn Close asi nepotřebuje ani komentář. Je trestuhodné, že taková herečka ani na osm pokusů nedostala nikdy Oscara. V každé své roli je jistá, přesná, důvěryhodná a excelentní. S Milou sehrávají výborný a uvěřitelný part. Silný příběh na téma, o kterém se musí mluvit, psát a varovat věčně!

Taková zvláštní rodinka (2001)

Prvních dvacet minut jako vystřižených z Woodyho Allena, pak už si šel film vlastní cestou. A tou cestou, jež mi přesně vyhovuje. Nepřestává mě překvapovat Owen Wilson - jak jsem z něj byl unesen v Půlnoci v Paříži, že zvládl postavu "Woodyho bez Woodyho", stejně tak jsem netušil, že v rané tvorbě Wese Andersona mu pomáhal se scénářem. Herecká sestava je našlapaná, často poskládaná z jeho dvorních herců, to je ostatně základní rys Andersonových snímků. Nejvtipnější postava Pagoda, nejvíce sexy bláznivá a šílená femme fatale Gwyneth Paltrow.

Jak jsem balil učitelku (1998)

Po Rubenu Östlundovi jsem si zvolil k prozkoumání Wese Andersona. Jeho prvotinu jsem nikde nenašel, tak jsem začal druhotinou, již nabízí Disney+ společně s pár dalšími filmy tohoto originálního režiséra. Bylo vtipné sledovat Jasona Schwartzmana pubertálního v jeho možná jediné hlavní roli. Příjemná tříhvězdičková podívaná, která rozhodně nemůže urazit.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Specifické akční krimi anebo možná ještě přiléhavější akční detektivka se zvláštně vybudovaným dějem - vyšetřováním. Jméno Lee Child mi je samozřejmě známo, ale zatím jsem se nijak čtenářsky nevyznamenal. Možná mě filmové zpracování přiměje sáhnout po knize. Tom Cruise září jako vždy, ten bude napořád patřit do mé desítky. Rosamund Pike na mě působila, že je pořád vyděšená, překvapená, zmatená a zaražená, přitom jí víc sluší, když se chová chladnokrevně a sebejistě. Postava je holt nějak napsaná. Werner Herzog ve vedlejší roli více než přesvědčivý.