foto

Jessica Alba

  • nar. 28.4.1981 (39 let)
    Pomona, California, USA

Biografie

Svět si jí všimnul, až když se odbarvila na blond a prozářila Sin City a ačkoli nechce být nazývána latinskou herečkou, je dnes už zase bruneta. Dobře totiž ví, že už se dostala do povědomí a navíc sebevědomě tvrdí, že nepotřebuje být v jednom kuse na plátně a v časopisech.
 
Nikdy nehrála hlavní role chytrých dívek, které se stanou hvězdami školního plesu, ani jejich milé kamarádky odvedle, jako spíš jejich krásné a hodně nepříjemné kolegyně (Nepolíbená, Tajuplný svět Alex Mackové). Bývá nazývána profesionální ne-herečkou a několikrát byla nominována na cenu za nejhorší herecký výkon, přesto se producenti i diváci mužského pohlaví stále nechávají zlákat k němému sledování sladké tvářičky a sexy postavy této exoticky působící celebrity. Důkazem její popularity jsou i desítky prvních míst v anketách o nejvíce sexy hvězdu.
 
Dcera Mexičana a matky s francouzsko dánskými předky vyrůstala s pocitem, že nikam nepatří: „Nebyla jsem bílá, ale ani dost latinská Američanka, abych patřila do latinské komunity. Můj dědeček byl jediný v naší rodině, kdo šel až na college a rozhodl se doma přestat mluvit španělsky, protože nechtěl, aby jeho děti byly jiné.“ Jako dítě Jessica navíc měla astma a spolu se svým o rok mladším bratrem Joshuou se hodně stěhovali, takže si v žádné škole ani nestačili najít kamarády. Hned po jejím narození v kalifornské Pomoně se rodina vojenského letce Marka jeho ženy Cathy stěhovala do Biloxi ve státě Mississippi, poté do Del Rio v Texasu, a než bylo Jessice devět, byli zpátky v Kalifornii, což se jeví obzvláště výhodné pro dívku, která tvrdí, že od svých pěti plánovala být herečkou.
 
Ve dvanácti už chodila na lekce herectví a o devět měsíců později její rodiče podepsali první smlouvu. V rodině Albových začala vydělávat Jessica a o pár let později i její bratr Joshua, který se objevuje v epizodních rolích. Mihla se v několika reklamách a ve třinácti debutovala v rodinné komedii Všechno je dovoleno! Původně měla hrát jen malou roli, ale protože jedna z hlavních hereček (která měla náhodou stejnou barvu vlasů) roli odřekla, dostala ji Jessica. Natáčení s pubertální Jessicou asi nebylo nejpříjemnější, když uvážíme její výroky: „Od dětství jsem měla pocit, že se dospělí chovají jako blbci. Nechápala jsem, proč bych je měla respektovat. Moje učitelka ze školky se mě snažila donutit psát pravou rukou, ačkoli jsem levák. Nevěděla jsem, proč bych to měla měnit. Nikdo mi neřekl důvod. Vždycky jsem měla problémy s autoritami.“ V šestnácti ji ve škole viděli naposledy.
 
„Nejdůležitější věc, kterou jsem se v životě naučila je, že teenagerem člověk není navždy. Moje dospívání nebylo snadné.“
 
V polovině devadesátých let dostala roli v rodinném seriálu Delfín Flip. Sice to nebyla zrovna kvalita, ale své fanoušky si našel a Jessica měla příležitost koupat se s delfíny. Kromě toho se objevila ve známějších seriálech Beverly Hills 902 10 aChicago Hope. Po roli mladé dívky Evy ve filmu Venus Risisng, americké modelky Chloe v thrilleru Paranoia a punkerky Molly v komediálním hororu Ruka zabiják byla vybrána do hlavní role sci-fi filmu Temný anděl. Jednalo se o televizní produkci Jamese Camerona, které následoval stejnojmenný seriál o geneticky vytvořené mladé ženě, které se podaří utéct z vojenské laboratoře a splynout se světem lidí ve futuristické verzi Seattlu. Samozřejmě v něm poznává lásku a stále se snaží nalézat prototypy lidí jako je ona. Seriál nasazený v odvážném čase prezidentských debat na jiné stanici, skončil po dvou sezónách, ale stále ještě černovlasá Jessica Alba jím prorazila a začala být zvána do v Americe tolik oblíbených televizních show.
 
Ve dvaceti onemocněla ledvinovou infekcí, na níž dobrovolně navázala anorexií, ale také se zasnoubila se svým kolegou ze seriálu Temný anděl Michaelem Weatherlym. Jejich vztah nepřestál dva roky zdravotních obtíží, kdy se Alba stáhla do ústraní, nicméně v roce 2003 dostala dvě hlavní role v opět nijak vysoce hodnocených filmech. Jedním z nich bylo romantické drama, v němž se coby mladičká barmanka a tanečnice snaží dostat děti z ulice k tanci (Honey) a druhým milostné drama z britské kolonie třicátých let, v němž jako domorodá kráska učí britského důstojníka svému jazyku (Se slovníkem v posteli).
 
Až rok 2005 byl tím zlomem, který Jessicu dostal do vyšší hollywoodské třídy. Bylo jí čtyřiadvacet a s blond vlasy byla hotovým sexy andílkem ideálním pro roli barové tanečnice Nancy v Sin City – městě hříchu. Jessica tvrdí, že se do příběhu Nancy okamžitě zamilovala, ale když přišlo na nahé scény, odmítla je s tím, že netušila, jak vypadá její postava v komiksové předloze. Když se na svoji roli připravovala, zašla do několika strip barů načerpat inspiraci a pak s naivitou sobě vlastní prohlásila, že jí to moc nepomohlo, protože tanečnice dělají vše pro to, aby dostaly spropitné a na tanec nekladou důraz. Bez ohledu na to, že komiksovému filmu bylo vytýkáno především obsazení Alby, dostala další roli v akčním snímku Do hlubiny a sci-fi Fantastická čtyřka. Oba filmy žádný velký úspěch nečekal, přesto se letos Fantastická čtyřka dočkala pokračování (Fantastická čtyřka a Silver Surfer) a Jessica Alba opět příležitost ukázat se v sexy kombinéze a vysokých botách. Při natáčení první Fantastické čtyřky se seznámila se začínajícím producentem Cashem Warrenem, s nímž nevynechá jediný NBA zápas, v němž nastoupí Warrenův kamarád Baron Davis.
 
„Jenom to, že nejsem v časopisech nebo ve filmu neznamená, že jsem zmizela.“
 
Zanedlouho nato se objevila na obálce Playboye, kde ji označili za jednu z pětadvaceti nejvíce sexy celebrit roku. Protože však použili její polonahé fotky z akčního filmu Do hlubiny, aniž by si vyžádali její souhlas, rozhodla se pro válku s vydavatelstvím. Nakonec ale ze soudního sporu sešlo, protože se jí majitel časopisu Hugh M. Hefner osobně omluvil a přislíbil podporu dvou charitativních organizací, jež Alba, jako správná Američanka podporuje.
 
I když jí už je šestadvacet, stále hledá své místo ve společnosti. Na jedné straně se vyrovnává se svojí identitou Američanky, která sice vypadá exoticky, ale podobně jako Jennifer Lopez se brání označení latinskoamerická herečka, protože byla vychována ve Spojených státech a ani neumí španělsky: „Jsem méně latinská než Cameron Diaz, jejíž otec je Kubánec. Ale jí tak nikdo neřekne, protože je modrooká blondýna.“ Kromě toho se rozhodla nebýt oddanou křesťankou, protože jí příliš mnoho lidí připomínalo, že by se měla stydět za tělo, jež přitahuje muže. Ve výsledku svého rozhodování říká: „Mám vlastní pohled na duchovní věci, ale nepatřím teď k žádnému organizovanému náboženství.“
 
Na druhé straně se snaží působit sebevědomě, když tvrdí, že nepotřebuje být v jednom kuse na stránkách časopisů, a že by chtěla hrát také roli, kde není věčně v plavkách nebo ve spodním prádle. Dobře však ví, že jí nezbývá, než se držet svého prozatím životního hesla – kuj železo, dokud je žhavé. Vzpomíná stále totiž: „Byla jsem na dně společenského žebříčku. Ale měla jsem rozum. Nikdy jsem nedělala to, co mi lidé říkali. Vždycky jsem se ptala. Když se ohlédnu, není divu, že pracuji od dvanácti.“ Její místo ve světě filmových hvězd není příliš zřetelné a rozhodně ani jisté. Herectvím dosud neokouzlila a exoticky roztomilé tvářičky a sexy tvary latinských hereček nemívají dlouhého trvání, takže by si všichni její fanoušci měli užívat... dokud je železo žhavé.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2019 Anonymní zabijáci
2017 El Camino Christmas
2016 Dear Eleanor
Mechanik zabiják: Vzkříšení
The Veil
2015 Baby, Baby, Baby
Barely Lethal
The Wright Girls
Vincentův svět
2014 Láska po anglicku
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil
Šofér
2013 A.C.O.D: Děti rozvedených
Machete zabíjí
Útěk z planety Země
2012 It Has Begun: Bananapocalypse
Movie: The Movie
2011 Spy Kids 4D: Stroj času
2010 Fotři jsou lotři
Machete
Na sv. Valentýna
Neviditelný symbol
Vrah ve mně
2008 Guru lásky
Oko
2007 Bill
Desatero
Fantastická čtyřka: Silver Surfer
Klikař Charlie
Probuzení
Zbouchnutá
2005 Do hlubiny
Fantastická čtyřka
Sin City - město hříchu
2003 Honey
Se slovníkem v posteli
2000 Paranoia
1999 Nepolíbená
P.U.N.K.S.
Ruka zabiják
1996 Too Soon for Jeff (TV film)
1995 Venus Rising
1994 Všechno je dovoleno!

TV seriály

2020 Policajtky z L.A. (TV seriál)
Epizoda 13 (S02E13)
Epizoda 12 (S02E12)
Epizoda 11 (S02E11)
další epizody (13)
2019 Policajtky z L.A. (TV seriál)
Bad Girls (S01E13)
Armageddon (S01E12)
Thief (S01E11)
další epizody (13)
2018 No Activity (TV seriál)
The Actress (S02E02)
2015 Barely Famous (TV seriál)
2014 The Spoils of Babylon (TV seriál)
2011 Na slovíčko s básničkou (TV seriál)
2009 Kancl (TV seriál)
Stress Relief (S05E13)
2004 Vincentův svět (TV seriál)
Recenze (S01E02)
2002 Černý anděl (TV seriál)
Freak Nation (S02E21)
Love Among the Runes (S02E20)
She Ain't Heavy (S02E19)
další epizody (12)
2001 Černý anděl (TV seriál)
Medium Is the Message (S02E09)
Gill Girl (S02E08)
Some Assembly Required (S02E07)
další epizody (23)
2000 Černý anděl (TV seriál)
Cold Comfort (S01E07)
Prodigy (S01E06)
411 on the DL (S01E05)
další epizody (7)
1998 Beverly Hills 90210 (TV seriál)
Přirozená výchova (S08E24)
Odškodnění (S08E23)
1996 Nemocnice Chicago Hope (TV seriál)
Sexual Perversity in Chicago Hope (S02E18)
1995 Delfín Flip (TV seriál)
1994 Pohotovost (TV seriál)
Tajuplný svět Alex Mackové (TV seriál)
School Dance (S01E05)
Hoop War (S01E02)
The Accident (S01E01)

Dokumentární

2020 LA Originals - a.z.
2014 Roky nebezpečného života (TV seriál)
2013 Mademoiselle C
2005 Champion
Trippin (TV seriál)
2001 (TV seriál)

Hudební videoklipy

2015 Taylor Swift - Bad Blood (hudební videoklip)
2010 The Lonely Island - I Just Had Sex (feat. Akon) (hudební videoklip)

Host

TV pořady

2019 A Little Late with Lilly Singh (TV pořad)
The Kelly Clarkson Show (TV pořad)
2016 2016 Billboard Music Awards (TV pořad)
2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2014 2014 MTV Movie Awards (TV pořad)
Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr (TV pořad)
Stand Up to Cancer (TV pořad)
The 40th Annual People's Choice Awards (TV pořad)
2013 Zlatý Glóbus 2013 (TV pořad)
2012 Katie (TV pořad)
Módní styl hvězd (TV pořad)
Nickelodeon Kids' Choice Awards 2012 (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2012 (TV pořad)
2011 The Chew (TV pořad)
2010 2010 American Music Awards (TV pořad)
Conan (TV pořad)
Talk show bez zábran (TV pořad)
2009 RuPaul's Drag Race (TV pořad)
2008 Stand Up to Cancer (TV pořad)
The 80th Annual Academy Awards (TV pořad)
The Doctors (TV pořad)
2007 2007 MTV Movie Awards (TV pořad)
Rencontres de cinéma (TV pořad)
Scream Awards 2007 (TV pořad)
The Teen Choice Awards 2007 (TV pořad)
Xposé (TV pořad)
2006 2006 MTV Movie Awards (TV pořad)
Teen Choice Awards 2006, The (TV pořad)
The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2005 2005 Billboard Music Awards, The (TV pořad)
2005 MTV Movie Awards (TV pořad)
Teen Choice Awards 2005, The (TV pořad)
2004 Teen Choice Awards 2004, The (TV pořad)
2003 After the Game (TV pořad)
Jimmy Kimmel Live! (TV pořad)
MTV Video Music Awards 2003 (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
Teen Choice Awards 2003, The (TV pořad)
2002 Last Call with Carson Daly (TV pořad)
Módní policie (TV pořad)
The 54th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
The Teen Choice Awards 2002 (TV pořad)
2001 The 53rd Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
The Teen Choice Awards 2001 (TV pořad)
2000 The Teen Choice Awards 2000 (TV pořad)
1999 Total Request Live (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1994 Extra (TV pořad)
1992 Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
1952 Today (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(3 654)