• Krátkometrážní

Tak trochu jiná love story (2007)

Tak takhle zajímavě zkombinovaný "zábavný thriller", "depresivní thriller" a "úchylný thriller" jsem snad ještě neviděl. Bornedal se vytáhnul, tohle je fakt perfektní práce, na který nemůžu najít skoro nic, co bych vytknul. Ok, ta dějová konstrukce je celkem vratká ... ale jinak fakt paráda. 85 %

Transformers 3 (2011)

Film Transformers 3 dělím na tři díly. I. Dialogy II. Ucelené akční sekvence (dálnice, mrakodrap) III. Zbytková akční vata. Palec nahoru za (II.), ovšem za (I.) a (III.) nakopat Baye do pozadí. Jinak doufám, že třetím dílem tahle urážka science fiction skončila (Ano, nemusím se na to dívat, ale jako sci-fi fanouškovi se mi prostě už podruhé nepodařilo poslechnout varovný hlas, který říkal: "Nekoukej na tu kravinu!").

Amityville 2: Posedlost (1982)

Můj "horor na Štědrý den" pro rok 2011 :-) ... Strašně příjemné překvapení, kvalitou na úrovni vynikající prvního dílu. V podstatě už jsem se dostal do stádia, kdy pomalu přestávám věřit, že z období 70. léta a výš objevím horor, který zatím neznám a který mě nějak výrazně nadchne - a druhý Amityville mě z tohoto omylu vyvedl (kéž by se to stávalo častěji). Rozhodně doporučuju tuhle "dvojku" vyzkoušet. Horror movie of the year

Přizdis*áči (2011)

Málokterý filmový subžánr nenávidím tak silně jako přisprostlé teenagerské komedie. Ale tahle se mi kupodivu docela líbila, jednotliví hlavní (přizdi)sráči mi přišli celkem sympatičtí, celkově jsem se prostě pobavil víc, než jsem čekal. Má to spád, má to vtip, v náznacích je to sympaticky sebeshazující ... na odreagování - proč ne.

Thelma a Louise (1991)

Jedna z nejhezčích roadmovie a jeden z nejhezčích filmových závěrů. Před projekcí jsem nečekal, že mě dvouhodinová "feministická" jízda Susan Sarandon a Geeny Davis nějak nadchne - ale opak se stal pravdou. Krása, krása, krása, od prvních scén mi pak bylo jasné, že tohle mi překvapivě sedne. Díky, fixo, za upozornění na tenhle film :-)

Nezvaný host (2007)

Otázka: Co udělá napružený, nepříjemný vysokoškoslký učitel, když v bytě, který mu patří, najde bydlet Araba a černošku? Odpověď: Ukáže své dobré srdce a nechá je tam přespávat i nadále, přičemž ho ani trochu nezajímá, jak se do jeho bytu dostali. ... Ano, opravdu snímek "k zamyšlení" ... (ale dál to emočně celkem funguje, tak aspoň těch 60 % dám)

Bůh masakru (2011)

Polanski a spol mají smůlu, že jsem Boha masakru viděl ve zpracování Jihočeského divadla. Tehdy jsem smíchy umíral, při filmu jsem se jen tak sem tam pobaveně ušklíbnul (většinou nad úšklebky Christopha Waltze) a pousmál (při vzpomínce na divadelní představení). On je to film bezesporu dobrý, pěkně zahraný, dobře zrežírovaný, ale v tomhle případě se prostě zklamání neubráním, ačkoli si racionálně uvědomuju, že srovnávat divadelní kus a filmový kus je pitomost. I když v tomto případě to zas až tak pitomé být nemusí, neboť z filmu je jeho divadelní původ dost cítit... Na některých replikách je vyloženě znát, že je neříká civilní filmová postava, nýbrž značně "teatrální" postava divadelní.

Má je pomsta (2002)

Spíš zpruzeně uznalé než potěšené třihvězdičky. Možná jsem na takto rozvláčný asijský thriler jen dnes neměl náladu, možná není Park můj šálek kávy (což je pravděpodobnější). Uvědomuju si, že v průměru na mě mnohem víc působí asijské romance, než asijské thrillery, což je - vzhledem k mému jinak temnému filmovému zaměření - celkem překvapující...

Batman navždy (1995)

Zkurvenej tyjátr. Nejděsivějším záporákem třetího Batmana není ani TwoFace, ani Hádankář, nýbrž Joel Schumacher.

Seznam smrti (2011)

V jednotlivostech mě Kill List celkem potěšil, ale celkovej dojem mám takovej rozpačitej... Úplně super je třeba úvodní večeře (skvěle natočené dusno), druhá vražda (po Drive letos druhý film, v němž je kladivo zatraceně cool), honička v tunelech (jediná opravdu strašidelná scéna), anebo hudba, respektive různé nepříjemné ruchy, zvuky. Jednotlivý střípky prostě pěkné, ale celou vázu se mi z nich složit nepodařilo. A úplnej konec mě hodně zklamal, protože dokonce zkombinoval dva způsoby, jak zazdít filmový závěr - nepřekvapit a zároveň nevysvětlit některé dílčí otázky, na něž bych odpověď rád znal. V průběhu filmu jsem měl tedy častokrát radost, jakým způsobem je natočen, jakou má perfektní atmosféru ... ale nakonec z něj nejsem vůbec moudrej. 3*+