Hugo a jeho velký objev (2011)

Scorseseho pocta filmu ako takému. Film krásny obsahom aj prevedením. Hoci pána Maslovépole nemám vo všeobecnosti rád a film má slabé miesta, ktoré mi vadili, celkovo je to unikátne dielo, ktoré hodnotím veľmi vysoko.

Mládeži nepřístupno (2013)

Hlúpe a primitívne. Dávam jednu hviezdičku za Hugha Jackmana, lebo to bizarné až to bolo vtipné. Ale hlavne ju dávam za jedinú vtipnú scénku o basketbalistoch.

Logan: Wolverine (2017)

Výborný film, dôstojná rozlúčka s Hughom Jackmanom v úlohe Wolverina. Je to kvalitná dráma s akčnými scénami. Vážny tón a hodnotenie R mu veľmi svedčí. Na postavách mi záležalo. Herecké výkony sú super. Scenár je možno jednoduchší, ale je lepšie kvalitne zobraziť jednoduchý scenár ako dosrať komplikovaný. Celý film je rozumne prepletený výbornou akciou. Záporák je možno trošku slabší a niektoré veci vo filme mi trochu vadia. Možno je to otupelosťou s toho hovna, čo na nás prší v poslednej dobe z plátna a možno by som mal byť kritickejší. Potom by som ale musel definitívne zadupávať zvyšok súčasnej kinematografie pod holú zem. Vzhľadom na to, že priemerne to ide s kvalitou súčasných filmov dolu je dôležité si filmy tejto kvality hýčkať. Najlepší komiksový film za posledné roky. Najlepší X-men film od X2. Dafne Keen je najväčší herecký objav od Chloe Moretz. Chválim, kiežby túto latku prichádzajúce novinky udržali. Čo sa asi nestane.

Amélie z Montmartru (2001)

Nudné a preceňované s nesympatickou hlavnou herečkou. Len preto, že je to pseudoart, to automaticky nie je dobrý film. Ale chápem. Povedať o tomto, že je to vlastne otravná hovadina, je podobné ako to povedať o hudbe Radiohead alebo o Pollockových obrazoch. To sa medzi fundovanými amatérskymi kritikmi nesmie. Paralela s Pollockom je na mieste. Jeho obrazy tiež vyzerajú, ako keby sa niekto vystriekal na plátno.

Blade 2 (2002)

Prvý Blade bol dobrý origin story. Vysvetlil mytológiu, rozvinul postavy. Dvojka rovno skáče do akcie a servíruje skvelú jazdu od začiatku do konca. Wesley Snipes je na vrchole síl a vždy originálny vizuál Guillerma del Tora robí z filmu nadpriemernú komixovku, ktorá je až hanebne obchádzaná v tieni X-menov, Avengerov, Batmanov a ďalších klaunov. Update 2023: Ja sa jednoducho musím vracať k týmto starším filmom a zlepšovať hodnotenia. Keby film ako tento vyšiel teraz, tak z toho serieme maggi v kockách a v zárobkoch to ukazuje prdel polke moderných Marvelov! Absolútny nárez!

Děkujeme, že kouříte (2005)

Jedna z najlepších filmových prvých polhodín vôbec. Bohužiaľ časom film trochu stráca dych. Ale inak tento film môžem pozerať znovu a znovu dookola. Sledovaním a počúvaním Nicka Naylora sa totiž môžete naučiť mnoho užitočných komunikačných trikov.

Strážci - Watchmen (2009)

Majstrovské dielo Zacka Snydera, ktorým dokazuje, že vie natočiť výborný film. Je to jeden z tých filmov, ktorý treba vidieť viackrát. Určite sa oplatí vidieť tri a pol hodinovú špeciálnu edíciu. Tento film určite nie je pre každého. Je komplikovaný, treba porozumieť súvislostiam. Pozorný divák, ktorému nevadí premýšľať a ocení krásny vizuál si bude chrochtať blahom. Pre mňa najlepší komixový film. Jackie Earle Haley s postavou Rorschacha stvárnil jednu z nanezabudnuteľnejších postáv, akú som kedy vo filme videl.

Zlato (2016)

"Škaredý" Matthew McConaughey, ktorý hrá výbornú úlohu v dobre napísanom príbehu o ožranovi, hazardérovi, snílkovi. Pozeráte sa na film, čo sa v ňom deje a čakáte, kedy sa to poserie. "Nikto nechcel vidieť riziká, lebo všetci chceli veriť v tie peniaze." Je to až strašidelné, ako to platí aj pre súčasnú svetovú ekonomiku, ale to je úplne iná téma... Film si zaslúži vašu pozornosť, pretože pri tých všetkých komixovkách a prequeloch a sequeloch máme podobných filmov až pekelne málo.

Duna (1984)

Hodnotím predĺženú verziu. Vizuálne to nepôsobí výborne ani na rok 1984, keď uvážime, že je to po vydaní pôvodnej trilógie Star Wars, ktorá vyzerá dobre ešte teraz. Na druhú stranu Lynchova myšlienka, ako Herbertovu komplikovanú knihu (ktorú som mimochodom čítal asi 5krát) zobraziť, zostarla až prekvapivo dobre. Teraz, s odstupom, bez emócií môžeme film hodnotiť a zvlášť na také druhé-tretie pozretie tento film oceňujem ako veľmi dobré vizionárske dielo. Mrzí ma, že David nemohol svoj film úplne dokončiť. Niekedy sa zamýšľam, aké by to bolo keby tento film nakoniec natočil Jodorowski.

Strážci Galaxie (2014)

Z dhodobého hľadiska obstali Guardians of Galaxy skúške časom najlepšie zo všetkých Marveloviek. Boli výborní už pri premiére, ale o ako výborný film sa jedná sa ukázalo až teraz. Nadšenie z ostatných filmov časom opadlo, Iron Man sa okukal, Hulk sa okukal a začalo byť jasné, že mnoho Marveloviek stavalo čisto na wow efekte. Vzhľadom na to, že Guardians of Galaxy nikdy neboli veľmi známou sériou, tak ten wow efekt nikdy nebol taký silný a keď aj to málo opadlo, tak je jasné, že to, čo robilo tento film dobrým bol práve slušný scenár, zaujímavé postavy a vzťah s divákom, ktorý si dokázali vybudovať. James Gunn je génius a Chris Pratt sa náramne vyžil.