Oko v oblacích (2015)

Naturalisticky silné. Povolání vojáka není zrovna vždy šlechetné poslání. Znervózňující prvek zabíjení, když děti umírají zbytečně. Nepřikláním se k tomu, že je to správné, ale pravidla přežití jsou dané. Myslím, že pravda je nepochybně v jediném, zákrok proti všem teroristům by měl být rychlý a nesmlouvavý, ne polovičatý. Neboť, jak praví Edmund Burke, k vítězství zla stačí, když slušní lidé budou sedět se založenýma rukama. A já dodám, že jinak poté budeme zralí na odpis.

Waterloo (1970)

Prvotřídní film a řemeslně bezvadné. Celé je to dobře vymyšlené i natočené. Bitva je takřka dokonalá, herci jsou ozdobou filmu, věrné kulisy včetně kostýmů.

Motýlek (1973)

Nejvypiplanější kousek na téma útěky. Viděno celkově potřetí. Navíc mě to furt baví. Co se pravdy týče, zaujímám stanovisko, že nebýt jeho energie a vypravěčského kumštu, možná tento film nikdy nevznikl. Ať se to odehrálo jakkoli, osud Henriho Charriera zvaného „Motýlek“ byl zcela mimořádný.

Útok na bitevní loď Tirpitz (2014) (TV film)

Působivý dokument podle skutečné události, ostatně na zajímavosti tomu přidává i pohled na německou stranu.

Katka (1949)

Úsměvný příběh vymodelovaný dobou. Realitou je fakt, že zrnko pravdy na tom je, že i takový byl tehdy život. Co tady vyzdvihnout? Ján Kadár dokázal vytěžit na dobu vzniku socialistického realismu z tohoto prostředí jednoduchý oddechový film. Jen pro zajímavost, firmu Tatrasvit, kde se film natáčel, založil Tomáš Baťa a podnik stále dobře prosperuje.

Poslední Mohykán (1992)

Kouzlo tomu dodává nádherná kulisa modrých hor Severní Karolíny. Pro mne osobně je nejkrásnější vyšperkovaná hudba, která unikátně souzní s celým příběhem. Na zážitku neubírá ani fakt, že v knížce to je přece jen trochu jinak.

Vzestup a pád Versailles: Ludvík XIV. (2008)

Vizuálně slušné, informačně nijak objevné. Přinášené skutečnosti o mravech Ludvíka XIV zde uvedené napoví leccos. Nevyjímaje malý kaleidoskop v odlehčeném tónu (s kým spal a co dělal), aneb možná jedna pani povídala… Pak tu máme to hlavní zámek ve Versailles. Politické intriky a ekonomické boje o výstavbu zámku. Okolnost, že se tvůrci filmu ani slovem nezmínili o mladším bratrovi Filipu I. Orleánském, který pro Ludvíka hodně znamenal, je u dokumentu velmi neobvyklá.

Kdo chce kam... (1981) (TV film)

Kdyby pro nic jiného, tak mohu s klidem říct, že za herce určitě ***** a navíc pohodový humor se tu povedl.

Nejlepší kšeft mýho života (1988) (TV film)

Vlastně ani tolik nevadila doba totality, to i přesto, že tu úřaduje kádr místního národního výboru v roli téměř jakéhosi milosrdného samaritána. Ačkoliv se nejedná o nic světoborného, tak to nebylo tak špatné. Netřeba snad ani podotýkat že obdobné situace se dějí i dnes.