Tři veteráni (1983)

Krásná, vtipná a navíc i poučná pohádka (chcete-li, pohádková komedie). Výtečné herecké výkony, hudba pana Uhlíře a navíc režie pana Lipského. Jasných 5*. Zajímavé komentáře: flanker.27, Ajax.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Skvělá parodie. Vytříbený humor, výborné herecké výkony (mého srdce šampion je samozřejmě Horác Badman alias Hogo Fogo ;-)), legendární písničky, zajímavá kamera a nápadité kostýmy. Vždycky mě navíc dostanou hrátky s naší milou češtinou: "Hnusný chlípníku, chlípný hnusníku. Kakaová skvrna velikosti mexického dolaru, mexický dolar velikosti kakaové skvrny."

Fimfárum Jana Wericha (2002)

Humor, výborné výtvarné zpracování a navíc poutavé vyprávění pana Wericha. Všechny povídky sice nejsou bez chybičky, ale jako celek tento film funguje opravdu velice dobře. Poprvé jsem ho viděl, když jsme na to šli povinně se školou a už tenkrát se mi hodně líbil. Po další projekci se utvrzuju v 5* hodnocení.

Titanic (1997)

Tak předně je to kvalitní film. Avšak o počtu oskarů by se rozhodně dalo polemizovat. V každém případě fakt, že tento film zná určtiě mnoho uživatelů čsfd, už napovídá, že tu mluvíme o nezapomenutelném filmu. Leonardo DiCaprio splnil to, co měl, ale nepřidal nic navíc (narozdíl od Co žere Gilberta Grapea) a výkony ostatních herců (snad s vyjímkou Kate Winsletové) lze pominout. Ale rozhpodně je tu poutavý příběh, skvělá kamera, výprava a také výtečná hudba. Film bych si do top 10 nepřidal, ale musím hodnotit 5*.

Manituova bota (2001)

No, tak když se celkově podíváme na německou kinematografii: trapné romantické filmy, trapné kriminálky, trapné filmy pro teenagery. Avšak naštěstí jsou tu i Mayovky, "Good bye Lenin" a tato zdařilá parodie. Byly tu samozřejmě i některé trošku trapnější momenty, ale po většinu filmu jsem se musel smát, anebo alespoň pousmívat. Není to parodie jen na Vinnetoua, ale i na ostatní westerny. Je tu spousta svérázných postaviček, ale nezapomenu na zločince Santa Mariu. Hodnotím 4* a těm, kteří již úplně zanevřeli na německou kinematografii, nemůžu jinak než doporučit.

Simone (2002)

Po druhém zhlédnutí jsem nucen pozměnit nejen komentář ;-) Film se mi líbil víc než prvně, možná je to také tím, že jsem si tu geniální manipulaci s důvěřivým davem vychutnával podstatně více. Žánr komedie sedí, každou chvíli jsem se nějakým Pacinovým poznámkám smál. Ale samozřejmě největší předností snímku je, kromě skvělého Pacinova výkonu, myšlenka/nápad-ta je totiž tolik současná, reálná a zároveň trochu děsivá, že vás prostě osloví, zaujme a po celou dobu filmu baví. Nakonec jsem se dospěl k názoru, že si tento možná trochu nenápadný film zaslouží lepší ocenění, takže zvyšuju hodnocení ze 4* na plný počet. Jo btw, ač to nemám ve zvyku, protože se snažím herečky hodnotit hlavně podle hereckého výkonu a ne podle vzhledu, tak tentokrát musím podotknout, že tu byla Rachel Roberts opravdu krásná :-)

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Další z klenotů české (československé) komediální tvorby. Má sice pomalejší rozjezd, ale v jednu chvíli se přestane hlídat a začne ujíždět zběsilým tempem až do bláznivého finále. Snad kromě pana Hrušínského zde byla obsazena celá tehdejší herecká špička, která odvedla výbornou práci, navíc pod taktovkou Václava Vorlíčka (byl jsem hodně překvapenej, když jsem si po zhlédnutí snímku nepřečetl jméno pana Lipského, který má na svědomí všechny ostatní crazy komedie z té doby). Co dodat? Snad jen, že to bude za 5* a nemůžu jinak, než doporučit. "Abych z vás neudělal nezaměstnaného!"; "Ona dostala provaz, ale má kliku, umírá na játra"; "Zavři oči brouku!"

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Nesmrtelná československá komedie plná hlášek, které zlidověly. Snad nejlepší Jiří Sovák, co jsem viděl (to stejné samozřejmě platí pro pana Lohninského). Onehdy jsme měli za domácí úkol recitaci nějaké Nerudovy básně, není těžké uhádnout, že většina třídy si vybrala Písně kosmické. "Podívejte se, já vám tam teda chodit budu, ale jsem tam podmínečně, to jsme si řekli jasně a běda vám, běda VÁM! jestli mi to nepude."

Good bye, Lenin! (2003)

Stojím si za svým názorem, a to, že tento snímek patří k těm nejlepším, co Němci vůbec vyprodukovali. Námět mi nepřipadá nijak ohraný (ano, Hibernatuse jsem samozřejmě viděl, ale co jako?), ale pojmout za žánr komedii, není úplně zdařilé (tím bych rád reagoval na komentář Civala, nedivím se, že se ani nezasmál, poněvadž tu k smíchu opravdu téměř nic nebylo). Názor ať si vytvoří samozřejmě každý sám, ale mě se film na 4* líbil.

Před svatbou ne! (2001)

Tak z tohoto kousku se zřejmě stalo jedno z mých guilty pleasure. Snímek výborně funguje jako komedie, ještě lépe jako romanťák a k tomu všemu je dochucený špetkou krimi. Jinak je ale tenhle film hlavně o hercích. Film táhne skvělá Sigourney Weawer, která tu ve svých 52 letech dokazuje, že neztratila nic ze své elegance, krásy, šarmu a hereckého umu a její postavě nechybí šmrnc a životní rozhled. K ní je přiřazena rozkošná (a nutno dodat že někdy až nezdravě moc sexy) Jennifer Love Hewitt v roli jízlivé a vzpupné dcery. Obě tvoří dokonalý pár sňatkových podvodnic a jejich svérázné a vynalézavé praktiky jsou perfektní. S mužskými postavami by to nebylo příliš slavné (Ray Liotta či Jason Lee zrovna neoslňují) nebýt hereckého kmeta jménem Gene Hackman; jeho role je naprostou lahůdkou a scény s ním opravdu k pokukání. Uznávám, že těch 5* není zrovna objektivních, přece jenom humoru zde mohlo být víc a ta morální proměna Deana a Angely je těžko uvěřitelná, ale tahle úsměvná pohodovka s výbornými herci (je fakt že moje oblíbenkyně Jennifer udělala svoje :-) ) navíc zakončená nepatosovým koncem (hodně libovým) si je v mých očích zaslouží.