• Thriller

Stud (2011)

Osamelosť cezpoľného bežca alias dokonalá ukážka nediváckeho filmu. Témou i postupmi. A fenomenálny Michael Fassbender v úlohe, ktorá mu síce nakoniec nepriniesla nomináciu na Oscara, ale samotný fakt kontroverziám okolo snímky paradoxne nahráva. Oči ako odraz/obraz duše, tak podobné Richardovi Harrisovi v This sporting life. A kamera, ktorá často len dokumentárne zaznamenáva (rozhovor Brandon vs. Sissy) + hudba s motívom v metre, spolu tvoriace kongeniálnu súčasť celku, kde by som uprostred síce niektoré veci len naznačil (záver New York, New York napr.),ale i tak nejde z hlavy. Ako krásne hovorí angličtina: A RAW, HARROWING & DISTURBING EXPERIENCE (surové, trýznivé a znepokojivé). 90%.

Děti moje (2011)

Banálna melodráma na hranici gýča. Čo tak dostáva kritikov za hranicami by mohlo byť záhadou...(ale vlastne ani nie je). Clooney je posledných pár rokov istota, ale Oscara tento rok ? Nie, nie ! Celú stopáž divák sleduje len film, príbeh sa ani na chvíľu nedostane pod kožu, navyše je neoriginálny, predvídateľný a funguje maximálne ako reklama na Havaj. Sklamanie, pán Payne, veľké.

50/50 (2011)

Dôsledok 500 days with Autumn ?!

Milovaná (2010)

Herecky geniálne, Alicia Vikander minimálne na Felixa, ale príbeh, jeho stavba (vedľajšie postavy bez akejkoľvek psychológie) a najmä nešťastné rozuzlenie devalvujú strhujúce výkony ústredného dua. Nevyrovnane zaujímavý debut s príchuťou severu, s teplákovkou a igelitkou čoby zapamätateľným trademarkom.

Čerešňový chlapec (2011) (TV film)

+++ Táňa a J.Gogál, paradoxne napriek "nedôležitosti" svojej úlohy najuveriteľnejšia postava až príliš zložitej scenáristickej mozaiky +++ - - - prekvapujúci herecký amatérizmus a bezmocnosť (matka chlapca, Hanin kolega v strižni) - - - Hviezdičkovanie je nadhodnotené, dôvod je ale jednoduchý - po istej dobe nešlo o stratený čas pri slovenskom filme (Mŕtvola musí zomrieť napr.,kde je komentár či akékoľvek hodnotenie úplne zbytočné).

Albert Nobbs (2011)

Poznámka č.1: páni Akademici, čo takto dať naháča Glenn Close za originálnu pieseň Lay your head down? Poznámka č.2: SPECIAL THANKS TO: Orlando Bloom, Stephen Frears, Amanda Seyfried i Istvan Szabo???!!! Iná skupina:-))))

Černobílý svět (2011)

Ukážka dokonalého CASTING BY. Scenár je síce luxusne černobiely a šablónovitý (U is smart, U is kind, U is important), obsadenie a práca s celým ansámblom je ale fascinujúca. Pán režisér je herec a to najlepšie zo svojich skúseností zúročil v každej jednej scéne. A späť ku casting by: B.D.Howard + S.Spacek + J.Chastain a ich nosy = jednoducho dokonalé. O chémii Octavie S.a Violy D.ani nepíšem.

Poupata (2011)

Môj český FILM ROKA.

Warrior (2011)

Klišé, klišé, klišé. Chlapáctvo ako jedno veľké KLIŠÉ. Klišé, klišé, klišé. Americký sen ako jedno veľké KLIŠÉ. Irák, znovunájdený otec (alkoholik) + manželka, ktorá nechápe, nechce, ale vo finále (ako inak), posiela presvedčívé "Aj lav jú". Hviezdička za hercov, inak kdeže. KDEŽE!

Nákaza (2011)

Strohé, úderné, soderberghovsky osobité a úsporné vo využití hercov, s paradoxne najdôležitejšou postavou, ktorou je prototyp "antihviezdy", Jennifer Ehle. Osobne radosť z čistej filmáriny.