• Krátkometrážní

Noc filmových nadějí 2022 (2022) (pořad)

Mám velice dobrou domněnku, že po přidání do promítání i filmu Příkazy, bylo by to mnohem velkolepější a srdceryvnější záležitost. Však on zařazen nebyl... dělám si srandu, sice jsem zklamán, že jsem se neumístil, ale nebudu povrchní (možná jen trošičku) a zhodnotím to tak, jak si myslím, že by to mělo být zhodnoceno. A rovnou se přiznám, že jsem dva tři filmečky přeskočil, protože mi prostě nezazvonil v 0:55 budík a v 5:55 jsem už tu možnost přetáčení díky chytré televizi měl, tak jsem ji využil a zhlédl věci, co mě zaujali od začátku. Ale občas ani to nezafungovalo. Výběr byl rozhodně v mnoha věcech velice zajímavý a povedený (první příběh o Kapřích Vánocích to může svojí mrazivostí skvěle dokázat), ale někdy samotné zařazení nemohu pochopit. Třeba u kategorie Filmař do 15 let. Kolik tam bylo filmů? Tři, čtyři? Jediný opravdu zajímavý mi přišel poslední, který byl prostě pecka. Tvůrci mají opravdu můj respekt. Ale samotný vítěz? Pardon, ale ono se tam doslova stalo jenom to, že dali do sendviče červy. Teda, snažilo se to zakrýt do fikaného příběhu poukazující na závažné sociální problémy šikanátorů, úplně stejně chytře jako Zkažená mládež. Nebo ta depresivní emovýpověď, kde doslova holka sedí před kamerou na schodech a spadne dolů. Ale počkat, vlastně tam jsou ještě titulky o tom, co způsobují deprese!!! Pardon, já zapomněl... ale neodbíhejme od tématu. Tedy, spíš se vraťme či obraťme k opravdu povedeným projektům, za který považuji ten FAMU film, o tý nespavosti. Už spíš? se to myslím jmenovalo, to bylo opravdu dobré. ASMR ještě nikdy nebylo pojato chytřeji. A pak se mi velice ještě líbil dokument ze zabijačky, který byl prostě dobrý. Peckózní! Ale i tak u mě setrvává názor, že některé filmy byly... jak to říct? Divné? Nudné? Zbytečně přeumělcované, až se v nich ztratila myšlenka? Asi tak. Třeba Červené střevíčky - či jak že se jmenovali - byly na můj vkus až moc zdlouhavé s animací, která začne být po chvíli zmatená a v rychlejších sekvencích nepřehledná. Takže dávám dohromady tři hvězdy, na desetiny nehodnoceno. A ta obrovská pecka PŘÍKAZY (krátká anotace: Frantovo tělo bylo posednuto ďáblem, který mu přikazuje plnit příkazy a zbavovat svět nebezpečných lidí. Co když se ale na seznam dostane špatný člověk?) snad co nejdřív vyjde někde jinde:)

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

*ehm...* Mám otázku. Pakliže má být Hawkins malé město, jakto že má i velký obchoďák či starostu, co musí nosit kravatu a dělat si kampaň v podobě ultimátních poutí? Já osobně bydlím v malém městě, v životě jsme tu pouť asi neměli (a už vůbec ne z důvodu voleb, které probíhali vcelku nedávno), a jediný větší obchod zde má jeden *ehm* nečech. Teď nevím, zda to má být ze strany tvůrců seriózní myšlenka či opět dobře míněná sebeparodie. Ale to asi můžeme nechat být.  -  Se třetí sérií Stranger Things mám asi největší problém. A to mi to vychází na pět hvězd. Můj celkový problém spočívá v celkové podobnosti se sérií první, které jak možná známo, jsem napálil pouhé čtyři hvězdy. Opět to má naprosto skvělé vyznění jednotlivých epizod, které těch pět hěvzd ze mě zkrátka ždímají, ale i tak se tam vyskytuje strašná hromada klišé, který mi prostě vadí. Což je samozřejmě občas účel kvůli nostalgii (i když já tu dobu nezažil, actually), ale občas mi to tam zkrátka vadí moc. A do toho občasné škodlivé originální prvky, které taky občas ubírají na dokonalosti. A navíc se celý příběh vlastně odehrává mezi dvěma třema dny, což trochu ubírá na vážnosti kvůli uspěchanému tónu, ve kterém se navíc naprostá většina postav mezi sebou ani nepotkají. Jinak to je samozřejmě opět skvěle natočená zábava, která ale prostě občas zaškobrtne v nečastých slabších chvilkách. 8/10

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

Nevím čím to je, ale druhá série je lepší. Asi je to tím, že z toho konečně cítím originalitu (v souvislosti s klišémi, o kterých mluvím ve smyslu se sérií první). A navíc jsem měl vždy Stranger Things spojené spíše s jakousi šíleností myslí, která zde již byla konečně dodána, díky postavě Billyho (která se náhle stala mou jednou z nejoblíbenějších postav). Ale především zde dostali prostor Dustin a Steve, kde Steve kdovíjak získal můj zájem. Asi to je tím, že má baseballovou pálku probodanou hřebíky (což osobně považuji za nejlepší zbraň). Každopádně má ale tahle série mnohem větší náboj, myšlenku a celkový průběh, což je doprovázeno skvělým provedením každé jednotlivé epizody (až na tu 7. epizodu, která mě nebavila a byla jakási nemastná neslaná). Jenom tu mám problém s prvky krimi/detektivky/prostě že přijdou na záhadu, jenom kvůli nějaké náhodě, která je téměř na hlavu (ale to bylo i v první sérii, takže nevadí). Byla to prostě pecka, teda až na postavu Max, která mě štvala od první minuty do poslední (nevím proč, jestli to tak připadá jen mě nebo ne, ale takhle mi zkrátka vyzněla). 9/10

Yesterday (2019)

Díky seriálu Pistol vím, že Danny Boyle dokáže režírovat počiny o hudbě. Však ani to můj strach z konečného výsledku filmu Yesterday nezmírnilo. Víte, já styl mistra Boyleho považuji za spíš takový špinavý, extrémně realistický, ze kterého jsou cítit drogy, nemoci a celková špína. A taky si ho vždycky spojuji s takovou aspoň trochu zrnitou starší obrazovkou. Takže mě zajímalo, zda i film, ve kterém mají být velkolepé pozlacené stadiony plny tisíců lidí, kteří mají náladu dobrou, dokáže být zcela jeho autorským počinem. A msuím říci, že ano. Danny Boyle jen trochu ubral na temnotě a prosvícená prostranství dokázal zosobnit na maximum. Teprve nyní mi došlo, co ten jeho styl znamená. Prostě velkolepé obrazy, ať už způsobené naklonením kamery na bok, či zlatým světlem v pozadí (v tomto ohledu se mi extrémně líbila scéna srážky s autobusem, která mi přišla nejosobitější). Takže ano, tento velikán tam cítit vskutku je. Ale do toho všeho mu k velkolepému filmovému zážitku neskutetečně dopomáhají ať už herci, v čele s nadaným Himeshem Patelem či Lily James, která si postupně zajišťuje místo v mém srdci, nebo s mými oblíbenými libími zvuky kvarteta The Beatles, které jsem si prostě zpíval celý film. Ano, chyby tam samozřejmě nějaké jsou, ale celkové vyznění funguje tak výborně, až tomu vše odpustím a těch pět prostě napálím.

Proměna (2022)

Vítejte do světa jedné holky, jejíž jméno mi ani nestojí za zapamatování. Tato 13ti letá holka je číňanka, je posedlá chlapeckou kapelou 4TOWN a její rodina trpí prokletím, že se každá žena z rodu mění na pandu červenou v pubertálním věku. Prostředí po založení jejího - já k*rva nevím co to je, nějaký f*ckin historický Onlyfans (to bylo první co mě napadlo)?!? - začne fury módu považovat za extrémně cool a začne peníze utrácet na kostýmy s huňatými ocasy. A ten nejvíc cool/bad guy je dost možná cool/bad gay s extrémně divným dabingem. --- Já fakt nevím, jak vidí pubertu ženy, ale takhle já tu svoji fakt neprožívám. Možná proto, že já nemohu vtipkovat jako tento film o vložkách. Panebože, to byla taková kravina! A to je snad poprvé, co to myslím ve špatném smyslu. Ať už jde o nenápaditou animaci (kde teda občas dokáží dobře nasvítit), mimpohyby postav (protože lidi jsou tak blbý, že jim všem musíte co nejvíce názorně ukázat, co ty postavy dělají), kýčovitý nucený humor (bez kterého by to asi bylo celé lepší). Do toho mi tam není ani jedna jediná postava sympatická, a to je co říct, protože PIXAR vždy dokázal prodat alespoň postavy rodičů (otce). Však zde se nachází jediná scéna, kde by bylo něco cítit, ale ta hned skončí. A to je neuvěřitelná škoda. Cos to proved PIXARE?!? Tohle nedopadlo dobře 5/10

Interstate 60 (2002)

Nádherný film, který jsem žral od začátku do konce. Překvapení začaly úvodními titulky (se jmény jako Gary Oldman či Christopher Lloyd) a nepřestaly překvapovat až do konce. Ať už se jednalo o projevení hravosti skrze nahláškovanost, scény, místa ukrytá na dálnici 60, která ale nebyla vůbec blbá, ba naopak extrémně chytrá, či tu poctivou filmařinu. Ale nejlepší postavu tedy rozhodně má Chris Cooper, jehož poctivost a dynamit kolem pasu jsem prostě žral.

Irská odplata (2009)

Mám takový návrh. Přestaňtě se na to koukat jako na Ritchieho film a prostě si užijte ten slastný pocit zábavného nahláškovaného filmu, který sice v pár místech vázne a přešlapává na místě, ale jinak se dokáže mnohdy skvěle rozjet a solit hlášky, které jsou zároveň trefné, ale i vtipné. Což se u takovýchhle krimifilmů moc nestává. Já jsem si to kupříkladu užil. Je to sice trošku pomalejší a počet všech scén by asi šel spočítat na prstech (dvou ruk, pět scén tam fakt není). Takže proto tomu strhávám už tu jednu hvězdu. Jinak je to docela fajnově natočený, se super herci v čele s mistrem Cillianem Murphym. A postava otce je jedna z nejzábavnějších a jeho přítomnost na scéně hned znamená nahláškováno až po strop.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Když si pozorně prohlédnete mé hodnocení jednotlivých epizod, ve kterém dominuje především pětihvězdičkový verdikt, tak si asi řekněte, co to sakra blbnu? proč tu hvězdu ubírám? Ono je to z jednoduchého důvodu: seriál jsem viděl již před dvěma lety (tedy, první dvě epizody), a nezískalo si mě to. A nyní jsem tomu opět dal šanci... a moc se toho nezměnilo. Můj pohled je pořád takový nemastný neslaný... to ale pořád nevysvětluje těch pět hvězd u většiny epizod. Já z toho mám zkrátka jenom pocit, že to je jakoby taková velká snůška nejrůznějších klišé, které dohromady dávají hodinovou epizodu. Jenom ty klišé nějak zapadají do sebe a dějové linky skvěle tvoří, ale pocitově mi to přijde úplně rozdělené. Plus však je, že ty klišé dokáží vybudovat nevídaným způsobem a úderně. Stejně úderně jako celkové provedení seriálu. A udeřilo to silně! 8/10

Monty Pythonův smysl života (1983)

Moji příbuzní vzali scénku s přístrojem, který dělá bing! tak vážně, že se zeptali před operací, zda se tento nástroj na sále kvůli bezpečnosti nachází. Po převyprávění jsem je nechápal. A tak jsem se podíval na tento majstrštyk pánů tvůrců a mistrovsky jsem se pobavil. Zejména pak u scénky Sexuální výchova, kterou považuji hned se zvolenou popravou za nejlepší z celého filmu. Pecka!

Thelma a Louise (1991)

Quentin Tarantino jednou řekl, že dokonalé filmy můžete poznat tak, že sice Vám nemusí přímo padnout do vkusu, ale nenaleznete na nich nic, coby Vám přímo vadilo nebo by bylo uděláno špatně. A takhle to já mám s tímhle filmem. Ono je to totiž vlastně skvěle natočený, jenom to úplně není můj šálek kávy. Ale jinak dokonalému filmu přeci náleží 5*, no ne? (P.S. většina mužských postav (zejména policistů a vyšetřovaných) jsou nejvíc macho)