• Krátkometrážní

Umbrella Academy - Série 3 (2022) (série)

Ta třetí série... rozhodně není dětinská jako ta první, ale rozhodně není skvělá jako série druhá. Tady to věčný desetidílný čekání v hotelu na něco, co by se asi mělo stát, ale vzhledem i k vyprávění předešlých dvou sérií jde předpokládat že se to nestane, je už jaksi nudné, nezajímavé, neoriginální, a takové makové ve špatném slova smyslu. Do toho všeho se (dle titulků hlavní představitelka) Elliot Page rozhodla projít operací, a bylo tudíž jasné, že to sériál též silně zasáhne. Ale to ne. Scénáristé to očividně nevěděli dostatečně dopředu, a tak zajímavé příběhové linky, které by mohli být zajímavé, vtipné a šmrnc, působí neuvěřitelně otravně (i vy smyslu nucené politické korektnosti - čímž nechci odsuzovat samotnou herečku/samotného herce, ale takhle to prostě působí). Ta postava je najednou zase mnohem otravnější a vlezlejší, protože samozřejmě zase musí být ta správná. A to je něco tak neefektivního v seriálu jako je tento. A když se k tomu přidá postava, která se jí postupem času této série začne podobat svojí otravností (mám na mysli Allison), tak to je prostě vrchol. Ale jako by to nestačilo, i postava Stanleyho působí jako další negativní prvek v rámci postav. A jeho představitele Javona Wannu Waltona začínám postupně zařazovat mezi mnou nejvíce nenáviděné herce. Ale na druhou stranu postava Harlena je díky takovémuto stvárnění mnohem uchopitelnější a stravitelnější, dokonce se k němu navázali nějaké city, což mohu pochválit. Jinak to je ale bohužel průměr, což je škoda. 6/10 P.S. překlad Layliných monologů s dávkou toho cool hláškování je v českém dabingu opravdu nepochopuitelný, jelikož u některých slov zjistit význam i v rámci kontextu chvílku trvá

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Jára Cimrman, největší postava naší historie. Nahrávky jeho přívrženců poslouchám už od mala a každou jednotlivou hru fakt žeru. Každý ví, že Jára Cimrman byl nejkrativnější, nejúznavanější, nejmoudřejší (apod.) tvůrce na světě... a v tom je ten problém. Udělat origin o takovéto osobnosti je vskutku i od samotných tvůrců velice troufalé. A dá se čekat, že se do filmu všechno toto vejít nemůže. A tak mi to bohužel přišlo jako velice zkrácený a silně osekaný příběh tvůrce, který by si takových filmů zasloužil alespoň jeden na každý rok jeho života. Jinak to je vskutku povedený filmeček, s fajn vtipy, herci, a geniálním začátkem v podobě ženské výchovné školy. Další povedený film tuzemské kinematografie.

BANGER. (2022)

Kino bylo narvaný až po strop, bohužel samýma skupinkama šestnáctiletejch namyšlenejch hovad, o kterých přesně film pojednává. Smáli se do naprosto nevhodných okamžiků, furt mluvili, chodili stále ze sálu a do sálu a jeden tejpek za námi rozebíral, co všechno ten dealer v podání Mišíka dělá špatně. Ale vlastně to též dodělávalo docela dobře tu atmosféru moderní zfetovalé mládeže, ve které panuje naprostý bordel (s tím, že kdo má cigára je boss). Adam Sedlák dokázal naprosto uvěřitelně, chytře a dramaticky podat po zamyšlení i docela vtipný námět, přičemž dokázal skvěle vystihnout moderní mládež, její častou závislot na návykových látkách a zalíbení v moderní asi hudbě, tedy rapu. Přiznám se, neposlouchám ho (když už, tak Eminema). Ale chodím na školu, kde povolili telefony. A tam to jede doslova každou blbou přestávku. Fakt to nemám rád, obzvláště ten český, ale tenhle film to dokázal podat v nějakém chytrém a účelném kontextu, kde se mi asi i zalíbil. Též svojí realičností, kde ty texty jsou občas fakt opravdu realisticky tupý, že to až bolí. Jinak co se týče znázornění zbytku filmu (i se všemi metaforami (p.s. takhle mi ještě opravdu nikdo nezmrvil a zároveň nevylepšil Pejska a kočičku)), to je dobré. Točení na Iphone mi po nějaké chvíli přestalo vadit, střih byl fajn, zvuk docela taky, hudba v pohodě, kostýmy a makeup totálních fetek (bohužel) uvěřitelné. Adam Mišík dobrý, ale Marsell Bendig... uff, to je úplně jinej level. Jedna znejlepších filmových postav s nejlepšími, nejtrefnějšími a nejvtipnějšími hláškami (,,Ty vole, já jsem narvanej jak taška do Chorvatska!'') v zároveň extrémně strašně dobře zahraném pojetí. Prostě čumim. Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů za strašně dlouhou dobu. 8/10  ,,Ty vole, tobě ta huba jede jak pendolino!'' - Víte Vy co? Po těch pár měsících a druhém zhlédnutí, tohle si zaslouží plnou palbu! A snad to zvedne hodnocení aspoň trochu do rudých čísel.

Blondýnka (2022)

Mě už fakt jenom zajímá, pro koho tenhle film byl zamýšlen. Na ženy je to až moc brutální, pro muže zženštilé a teenageři by to neměli vidět, i když takovýmhle pornem bez cenzury by neopovrhli. I když... asi by tímhle zrovna klidně opovrhli. Brutální znázornění biografie jedné z nejznámějších hereček, která se dle všeh ořadila asi i mezi ty nejhezčí (i když mně to nikdy nepřišlo). Ana de Armas teda hrát vskutku umí, ale kdyby ubrali na ubrečenosti a zdlouhavosti (většinou znázorňující přemýšlející Marilyn, z čehož se Vám za ty minuty udělá téměř smutno), tak by to bylo dost možná lepší a mnohem, mnohem stravitelnější. Je to teda taky strašná artovka, která mě občas až svou vážností štvala (protože když už jednou máte rádi Wese Andersona a jeho filmy Grandhotel a Depeše, tak podobenství v ultradramatické verzi s těmito komediálními počiny vám tu komedie jaksi trošičku zničí), stejně jako ta nehorázná délka, která mi zároveň brání dát o stupeň nižší známku, protože na horším filmu bych přeci neztratil tolik času. I když jsem se za těch (ty vole, ono to fakt je tak dlouhý) 167 minut nudil opravdu jen párkrát, jinak to docela uteklo. Andrew Dominik mi však již na prvním filmu, co jsem od něho viděl (tedy na tomto), že je nehoráznej úchyl a na další jeho filmy se téměř bojím podívat. Jinak to je docela fajn filmařina, která ale prostě vynikne nejlíp na festivalu, protože pro ,,normální diváky'' to je o něco hůře stravitelnější. A taky jsem si před filmem přečetl z jedné požehnané recenze, že to bude teda psychárna všech psycháren, kterou budem chtít po 15ti minutách vypnout. To je docela uvěřitelné, protože se to tam opravdu jen hemží bandou úchylnejch Chaplinů, chlípnejch prezidentů, umaštěnejch dědků s nůžtičkama... fakt se tam těch nechutnejch depresivních věcí dočkáme dost. Ale tak či onak, pořád to je jenom film, no ne? 7/10 po víc jak roce hodnocení měním na 3*

Top Gun: Maverick (2022)

Neohrožený hovado se super motorkou, ale žádnou helmou, co nedodržuje příkazy, na všechny je drzej a jsem fakt zvědavej, za jak dlouho by ho v realitě zavřeli, je zpět. Ale je to překvapivě lepší a docela lituji toho, že jsem nestíhal kinoprojekci. Protože vizuál je vskutku úžasný a ten zvuk... ty vole, slyšet tohle na prostorových reproduktorech musel být přímo mrazící zážitek. Scény s letadly by byli bez toho věčnýho řvaní trysek a kmitajícího vzduchu sotva poloviční. I když si tvůrci i se samotnými bojovými/letovými scénámi v rámci přehlednosti dali od jedničky více záležet a že je na záběrech aspoň něco vidět a střihy působí aspoň trochu přechodně musí být doceněno samo od sebe. V rámci příběhu jinak nic překvapivého, herci (s vyjímkou Cruise, Kilmera, Tellera, Powella a Hamma) nijak zvlášť výkony zapamatovatelní (stejně jako jejich charaktery, které nadějně začali, ale v půlce jejich příběhu film skončil, což je na škodu v případě Monici Barbaro). Hudba docela fajn, výprava fajn, kamera naprosto boží... Zkrátka a dobře vizuál zde hraje jako v případě Gravitace tu největší roli (až na to že u Gravitace měli jenom hodinu a půl, a ta díky námětu byla úderná). Ještě ale v ke konci řeknu, že mě velice potěšilo, že film byl celkově takovým retro, takovým krásným klasickým starším akčňáčkem, jenom natočeném v této době,což mu jen a jen prospívá. A lidi to i dle zdejšího hodnocení zkrátka chtějí! 8/10

Samaritán (2022)

Myslím, že úmyslem tohoto filmu fakt nebylo donutit diváka ke smíchu už během úvodních titulků. A přesně to je můj případ. A přesně od tý chvíle jsem věděl, že to bude průser. Následující hodinu a čtyřicet minut jsem už jenom tupě sledoval machoStallona na starý kolena bojujícího se stonásobnou přesilou, hláškujícího jako... jako... jako Stallone za mlada. Ale začněme od začátku tohoto extrémně uvědomělého filmu (jehož inteligence se projevuje kupříkladu množstvím demonstrací (žádny copyright Jokera? Ne? Tak to je teda fakt uvědomělý)). Hned od začátku tu máme problémy se storytellingem a prodáváním postav a udržování tajemství (kvůli kterým víte už od prvních dvaceti minut, jaké bude to velkolepé tajemství na konci...): Stalloneho postava (díky spoilerujícím trailerům) vůbec nevypadá nějak obyčejně a brát ho jako normálního nenápadného amerického popeláře je opravdu těžké. Postava Sama je bohužel extrémně otravná, ale naštěstí pro něj dokáže Javon 'Wanna' Walton nasadit alespoň roztomilé očůčka, která ho dokáží jakžtakž zachránit. A taky mi teda sakra netvrďte, že mu má bejt už 13. On se totiž CHOVÁ TAK HLOUPĚ, NEZODPOVĚDNĚ, DIVNĚ A URÁŽLIVĚ (vůči mé generaci, kterou má zobrazovat). Jako jo, vím že mu je už 16, ale tak ať na to vypadá! Dále je těm postavám fakt těžký fandit i z přesvědčení, že jelikož se chovaj tak blbě, že na ně platí zákon karmy - nebo-li já jim to špatné živobytí přál. Jinak to je ale vcelku dobře udělaný film. Efekty fajn, kamera fajn, střih fajn, výprava, casting vedlejších postav (i když jsem přesvědčen, že kvůli tomuhle původně vypustili z vězení 6ix9ine, dokud zase něco neprovedl)... jenom ta totální absurdnost!!! Tak extrémně totální absurdnost! 5/10

Umbrella Academy - Série 2 (2020) (série)

Rozhodně lepší než téměř dětinská první série. Charaktery již i svými linkami nepůsobí tak blbě a trapně a každá jednotlivá epizoda mi toho buď příkladem. Díky takovémuhle pojetí si náhle začnete uvědomovat jakousi depresi z tohoto seriálu jen chrlící a vy si to konečně uvědoměle užijete, jak by měl zároveň rating slibovat (neříkám, že to je pravdilo, ale mělo by být). Naladění do 60' stylu mi neuvěřitelně sedlo a s každou další epizodou jsem si tuhle retrosérii užíval čím dál víc. Jen postavy Sissi a Harlena (nebo jak se sakra píšou) mi jakože fakt nesedli, protože stereotypy typu histerická matka a držkující neposlušnej němej syn fakt nenávidím v každém filmu, a nevím, proč by tomu tady mělo být jinak. Pak tedy ještě vytknu trošičku překlišovaný finále (s teda jakože fakt velkolepou bitvou) a udělím známku 7,5/10

Rychlá rota (2022)

Wow! Disney si dokáže dělat srandu sám ze sebe. Tímto má u mě jedno velké plus. Extrémně nápaditá kravina s hromadou nekorektního humoru (teda až na tuhle, která je nejslabším článkem filmu), což se už skoro obzvlášť v jeho počinech nevidí. Tak nápaditý film stejně jako Looney Tunes vidím vždycky rád, tudíž hodnocení jde samozřejmě hned o trochu nahoru. Jediné, na co si u takovýchhle animo-hraných filmů musíte dávat pozor, je to (a pro tento to platí dvojnásob), že si musíte dávat pozor, aby jste to viděli ideálně jen jednou. Po druhém byť jen letmém zhlédnutí zjistíte, že vtipy jsou bez toho momentu překvapení téměř až zoufalé svou nuceností. Zkrátka to už není ono. Zde se prostě jede na ty momenty překvapení, které se nesmí zkazit! Protože jinak opravdu fungují. Smál jsem se. A celou dobu. Taková hromada easter eggů v každém záběru lze zpozorvat snad už jenom v propojeném vesmíru Pixaru (tzv. pizzaauto, čínské jídlo, číslo učebny). Efekty to má docela úctihodné, příběh dostačující zvoleným vtipům... je to zkrátka fajn. 7/10

Zátopek (2021)

Když u životopisného filmu o běžcovi během jednoho ze závodu ve filmu fandíte, značí to dvě věci: za prvé, o osobnosti, o které film pojednává, nic nevíte, a za druhé, je to teda sakra dobře na točenej film. Mě se to stalo a fakt jsem doufal, že to ten Zátopek aka Neužil ml. doběhne jako první. A byl to teda fakt zážitek. Tady ten film byl pro mě nejočekávánějším filmem loňského roku, však jeho projekci v kinech jsem nestihl... tudíž jsem nyní musel čekat rok, než se na tento majstrštyk konečně podívám. A opravdu to bylo něco záživného. Film dosahuje opravdu vysokých kvalit, které budu vychvalovat ještě mnohokrát, do toho je dělán s neuvěřitelnou precizností a láskou. Je neuvěřitelné, jakou si dali páni filmaři práci s tímto filmečkem a nezanedbali sebemenší detail, ať už aby kamera krásně ladila do dobových fotografií, či aby každý závodník na trase byl nalíčen jako jeho originální předloha, ten skutečný olympijský sportovec. Do toho aby byl film stále dělán jako poctivý film s teda neuvěřitelnou kamerou (která zapřičiňuje, že nejlepší scéna je běh v dešti, protože to fakt bylo neuvěřitelné) či neuvěřitelnou výpravou. Pak bych asi ještě vychválil hudbu, avšak jsem ji nevnímal, tudíž nedokážu posoudit, zda je notově zajímavá a tak - ale právě přesně taková by u filmu hudba mít měla, nenápadná, přirozená. A zde se to povedlo, takže hudba je skutečně poctivá a skvělá. na konec ještě musím samozřejmě vychválit herce již zmiňovaného pana Neužila, který teda do role Zátopka dává skutečně mnoho a snaha být co nejpřesnější tam je skutečně cítit (stejně jako trénink, protože běžet tímhle stylem a stejně rychle, to je teda umění), a mistryně Issová, která... která je teda taky jako Dana Zátopková též úžasná. Jenom postava Rona coby James Frecheville byl jaksi kousavý a nesympatický... i když ke konci se to zlepšilo. A šlo by další herce vychvalovat dál do nekonečna, takže toho teď nechám a zakončím to. Vskutku vyjímečný a poctivý český film, kterému můžu vytknout snad jen dlouhé čekání přidání na Voyo.

Spalovač mrtvol (1968)

Znám lidi, co se kvůli tomuto filmu nemohli na pana mistra Hrušínského po tomto děsuplném zážitku roky a roky podívat, a to ani v sebemilejší roli. Takhle tomuto filmu přede mnou alespoň dělali reklamu. Otázkou tedy je, zda takové působení filmu zafunguje i na mě. A musím konstatovat... že ne. Jo, rozhodně nepopřu, že filmové kvality jsou opravdu vysoké a mistrova herecká genialita z toho jen víří, ale ta děsivost tam není. I když jak mě tak napadá, to je silně diskutabilní. Samotné stálé opakování ,,Jsme tak dokonalá rodina. A i tak mi přijde, že pro vás málo dělám.'' na začátku filmu následováno zajímavě pojatými titulky z toho začíná činit neuvěřitelně silný zážitek, který Vaše nervy napětím napne a v poslední půlhodině filmu to krásně pustí a využije na maximum. Však můj problém spočívá v těch prvních šedesáti minutách, kdy se to ,,to je krásné. to je dokonalé. to je ale všechno spisovné'' opakuje stále dokola a jaksi mě to tam začne otravovat. Ale poslední půlhodina je něco opravdu strhujícího, skvěle pracujícího s hlubokomyslnými otázkami a myšlenkami a a skvěle zpracovává stranu nacistickou, což na děsuplnosti dodává na síle. Až jsem uvažoval nad pěti hvězdami. Ale jelikož první hodina byla jaká byla (téměř 3* kvůli stálému opakování), tak jsem to tak nějak vyprůměroval a vyšli mi 4*, které nejspíš budu postupem času ještě upravovat, protože ta genialita v tomhle skutečně je a postupem času mi bude ještě docházet. A nakonec ještě řeknu, že žánr komedie společně s rolí mistra Menšíka je skvěle vyvážen. ,,Řezníkuv učeň! Já to věděla, poteče krev!'',,Panebože, jsme na boxu! Tak seš úplně blbá!?!''