M*A*S*H (1970)

Opravdu mimořádně nudný film, oproti seriálu to navíc působí strašně kontrastně.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Krom toho, že si zase zahrávali s časovou osou, se podle mě jedná o nejlepší film se Star Trek tematikou. Borgové na palubě Enterprise! Nádhera! Borgové mají nádech vampirismu, který dodává filmu to pravé napětí. Mimochodem (pozor spoiler!) když Borgská královna aktivovala Datův emoční čip a posléze ho políbila, zaznělo ze sálu v kině zoufalé: "Date ne!!!"

Stvoření světa (1957)

Až na teologickou výpověď filmu, která představuje dualismus dobra a zla jako rovnocenných principů, je to úžasný filmík.

Mafiáni (1990)

Jednoznačně slabší Casino!

Star Trek (2009)

První dojem je ten, že se jedná o neobyčejně koukatelný film. Po vizuální a režijní stránce je to (a nesouhlasím s těmi, kteří tvrdí opak) špičkové. Pak je zde stránka příběhová, která jistě souvisí s fenoménem trekkie, kterým sice na 100% nejsem, ale kdybych na to měl čas, nevadilo by mi být. Za svou dosavadní zkušenost, což znamená první tři filmy Star Trek, film První kontakt, série s Kirkem, Nová generace, několik dílů Hlubokého vesmíru 9 a Voyager, soudím, že film na určité úrovni obstál a na jiné totálně odepsal celou historii. Obecně nesnáším manipulaci s časem, pokud nenavazuje do jedné časové linie či tvoří paradoxy. Nepřipadá mi to fér. Kosmologie Star Treku to bohužel zcela dovoluje. Tady autoři načrtli novou časovou linii a mě z toho bolí u srdce. To je asi největší výtka, kterou bych filmu adresoval, zbytek už jsou spíš malichernosti: Nemám rád přehánění (není to pak uvěřitelné) - design romulanské lodi! Nabubřelý, pompézní, absurdní. Proč se v každém Star Treku zachraňuje celý svět? Ten je vážně v ohrožení už od vynálezu warpu - a díky časovým paradoxům vlasně od svého stvoření. Nebo když malý Spock dává po čuni svému kamarádovi, vydává to zvuky jako by někdo zpracovával vepřovou flaksu baseballovou pálkou. Vtipné momenty se Scottyho pomocníkem byly jako špatná kopie Star Warsů. Hudba nic moc. Přes to všechno si velmi cením Abramsovy motivace do Star Treku jít - taky už jsem přejedený apokalyptických filmů. Nakonec ještě velká chvála za obsazení původní posádky.

Ivetka a hora (2008)

Co se týče zobrazované skutečnosti, jde jistě o zajímavý dokument. Pokud bychom to ale měli hodnotit z formální stránky, zdá se mi to špatně sestříhané. Co se týče obsahu, nemohu říct, že bych nabyl z dokumentu přesvědčení, že Ivetčino zjevení bylo autentické. A to jsem věřící katolík. Samozřejmě to ale ani nevylučuji: Jaká je pravděpodobnost, že by si dvě osoby dokázaly sugerovat tutéž věc a obstát před okolím? Zejména, když z toho nic dobrého nemají...

Arabela (1980) (seriál)

Vynikající česká pohádková série. Nesmlčím však jednu poznámku: Snad nikde nebyl vykreslen král natolik bez koulí jako tady. Krom toho, že omylem zrušil továrnu, prakticky neovlivnil děj.

Ples upírů (1967)

Nejlepší upíří film ever!!! Proč už nikdo nedokáže natočit něco podobného? V českém prostředí to jakž takž dokázal Soukup se Svatbou upírů, a ačkoli je jeho inspirace evidentní, nezbývá než ji pochválit.

Svatba upírů (1993)

Jsem velký fanda upírských filmů, takže se nezdržím komentáře. Možná, že tento film není sám o sobě nic moc, ale co do upírské tematiky je to druhý nejlepší, co jsem kdy viděl - hned po Plese upírů. Jako malý jsem se u něj opravdu bál a po letech si ho stále vážím, protože má vyvážené upírské parametry. Čerpá z poetiky Prahy, z klasicismu (což jsou snad nejvhodnější kulisy pro upířiny vůbec), z humorného nadhledu. Nesnáším filmy, kde mají upíři, nebo i hlavní hrdinové schopnosti supermana. To pak není věrohodné a člověk se nebojí. Jinak film trochu umenšuje nešikovný střih - scény nedoznívají.