Mnichov (2005)

Podle mě naopak Spielberga ctí, že se snažil na konflikt Palestiny a Izraele podívat s nadhledem. O Palestincích a jejich činnech sice vůbec nepochybuje, ale zabývá se otázkou, jestli Izrael je opravdu takový, jako se vždycky tváří. Jestli je to jen obětní beránek, který do sebe nechává kopat. Ukazuje na to, že násilí vždycky plodilo další násilí. a že tenhle kolotoč asi nikdy neskončí. Možná Spielberg čekal, že to Židům dojde, že si uvědomí, že nejsou jen nevinnými oběťmi. Jsem opravdu rád, že tenhle film netočil "pro nikoho". Bohužel se ale v mém případě místy projevilo "emoční prázdo" způsobeno prostě tím, že jsem se nedokázal v některých situacích s postavami sžít a představit si čím procházejí. Celkově ale velmi zajímavý a působivý film.

Super Size Me (2004)

Dokument, který nám vlastně neodhaluje nic překvapivého a pravděpodobně toho sám moc nezmění. Je to ale dokument, který tento námět představuje velmi zajímavým a osobitým způsobem. Některá statistická čísla ze Spojených států byla skutečně odstrašující - my se k nim naštěstí ani zdaleka nepřibližujeme. Jak ale také zaznělo v tomto filmo, dostatek pohybu dělá své, přesto opravdu nezávidím našim orgánům, čím musejí po návštěvě FastFoodů projít. Zajímavý snímek.

Fahrenheit 9/11 (2004) odpad!

Nehorázný odpad! Takhle se tedy dokument nedělá.

Saw 2 (2005)

Tak tohle byla pěkná nuda, bohužel. Někomu se může příběh zdát hodně promyšlen, s nečekanými zvraty. Mě ne. Už od začátku jsem si říkal, že tohle přece nemohl udělat děda, který sedí na vozíku, nemůže se bez kyslíku ani hnout a je těsně nad hrobem. Už ho vidím, jak na svém vozítku honí svoje oběti. Proto mi přišlo trapné, že to nedošlo ani panu policistovi, ani slečně policistce. Takže příběh se nějak nepovedl. A jestli si autoři mysleli, že jediné, co si z flimu zapamatuji bude "geniální" nečekaný zvrat na konci, tak se pletou. Ještě zvýšená brutalita má očividně šokovat, ale to se také moc nedaří, protože se nekonají žádná překvapení a vy víte, že se něco stane, tak jen čekáte co. A je vám to v podstatě jedno. Žádná atmosféra. Chlápek, který zemře jako první (Kdo to je? To je fuk, necháme mu prostě prostřelit hlavu :) a drsný, smyslu zbavený zabiják jsou jednoduše vykradeni z Kostky. Celkově to prostě nefunguje. Nudil jsem se. P.S.: V třetím pokračování třeba uvidíme další část onoho domu. Tělocvičnu? :)

Hooligans (2005)

Hodně vykonstruovaný příběh - v každém případě je film ale velmi působivý. Škoda scény v kavárně v Millwall, ta byla vyloženě trapná. Také trochu škoda, že američané umí natočit jen buď film, ve kterém jsou sami ti největší "kingové" a nebo film, ve kterém jsou nejvíc nenávidění. Tady mi to přišlo trošku extrémní, no ale co. Americký původ je také vidět, bohužel, v závěrečné scéně, která tam opravdu být neměla. Tak trochu to zlehčuje ten tvrdý anglický konec. A to je škoda. Celkově ale nadprůměrná "zábava"!

Saw: Hra o přežití (2004)

Po prvním shlédnutí tohoto vynikajícího thrilleru jsem byl nadšen! Jasných 5* bylo mé zdejší hodnocení. S odstupem času a hlavně po druhé projekci jsem se trochu umírnil. Saw je originální snímek postaven na syrové brutálnosti a tíživé atmosféře. Bohužel, zjistil jsem, že jsem se nějak nedokázal sžít s postavami. Bylo mi lhostejné, jestli přežijí nebo ne. Když si pan doktor amputoval nohu, nudil jsem se. Ano, bylo to brutální, ale jenom díky tomu, že jsem si tuhle činnost představil. Nějak mě hlavní "hrdinnové" vězni-oběti nepřesvědčili. Závěrečnému zvratu jsem ale zasmál už i při prvním shlédutí. Tohle po mě nemůžete chtít, abych zbaštil... :) V každém případě mě tenhle film opravdu bavil. A stojí za shlédnutí!

Pach krve (2003)

Další film, který se svezl na vlně znetvořených "lidí" - zabijáků. Nepostrádá samozřejmě ani klasický vzorek americké mládeže - partu hlavních obětí - typický pro tento typ filmů. To ještě ovšem nepředurčuje film k zatracení. O co tedy jde? Wrong turn nás sice překvapí místy hutnou atmosférou, ale bohužel vše sráží neuvěřitelnost celého příběhu. To je možná způsobeno stylizací filmu. Je to celé tak nějak moc barevné a záběry moc čisté. Ale hlavně, znetvořeného Texaského masakrátora bych ještě i byl schopen uvěřit, ale banda či lépé tlupa chlupatých zmutovaných řezníků, kteří jezdí v autech a loví lidi po lesech - promiňte, ale to už je na mě moc. Já vím, já vím - podle skutečné události samozřejmě. :)

Ve stínu upíra (2000)

Bohužel. Film postárá jakoukoliv atmosféru a je absolutně NEuvěřitelný - což je u filmu, který nás chce přesvědčit o tom, že to tak tehdy třeba bylo, docela velká chyba.

Monty Pythonův smysl života (1983)

Po shlédnutí Briana a několika samostatných scének Pyhonů jsem byl naprosto nadšenej. Když mi několik lidí říkalo, že to ještě nic není oproti Smyslu života, byl jsem v sedmém nebi. Nemohl jsem se dočkat. Dneska jsem se na tenhle film podíval asi po třech letech znovu. A bohužel stále nemůžu říct nic jiného než:"O co tak sakra šlo?" Asi jsem nenašel nebo nepochopil nějaký hlubší skrytý význam. Nebo tam prostě není. V průběho celého filmu jsem se v součtu nesmál zdaleka tak dlouho jako jen za jedinou scénu Briana. Kamenování :) Naštěstí je to pro mne pouze jediné Pythoní zklamání.

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Krásný film s originálním a silným příběhem. Spolu s prvním Příběhem hraček určil směr tvorby Pixaru kladoucí váhu nejen na precizní technické zpracování, ale i na propracovaný příběh s hlubším poselstvím. Kam se hrabe Shrek.