Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

natynebul

Mě vlastně uspokojuje, že se Zeman nepokušel o žádné pseudovysvětlení toho, jak se kluci do pravěku dostali. A možná i proto se víc jedná o vzdělávací film než o akční drama, což je občas až k pousmání. Dětští herci perfektní! Dokázali vyčarovat charaktery, i když neměli moc prostoru. ()

Jirkacek

Klasické a obdivuhodné české dílo od Karla Zemana s názvem Cesta do pravěku se pro mne stalo legendou už v mém útlém dětství, kdy jsem jej viděl poprvé. Bylo mi možná tak 10 nebo 11 nebo 9, čert ví, ale ihned jsem se začal pídit po dinosaurech a když se o přerostlých ještěrkách někde psalo – například v ABC nebo jiných časopisech – hltal jsem tyhle informace jako když před hladovým pocestným přistane talíř dobrého jídla. Také mne fascinovaly knížky s ilustracemi Zdeňka Buriana, který kreslil dinosaury už 20 let před natočení Cesty do pravěku v roce 1955. Pak nastalo dlouhé období, kdy jsem tento film neviděl, ale stále jsem se o dinosaury zajímal, přičemž jsem později navštívil několik dinoparků a svým způsobem jsem tam ještěrky obdivoval. V roce 2020 jsem v obchodě uviděl film na blu-ray disku, ale 500 kč se mi zdálo moc, tak jsem jej nekoupil. No a jednoho dne jsem jej objevil v nabídce společnosti NETFLIX, takže jsme si jej doma pustili a já jsem nostalgicky vzpomínal. Musel jsem se na to dívat jinýma očima než na americký Jurský park a svět, což mi dalo dost práce. Filmaře bych trochu pokáral za ten rychlý úvod, kdy už za pět minut kluci pluli loďkou po zamrzlém jezeře v době ledové a pak spatřili živého mamuta. Já jsem viděl v životní velikosti v Brně v pavilonu Anthropos a musím sem napsat, že byl větší, než jsem si představoval. No pak kluci jeli hlouběji a hlouběji proti toku času až skončili v prvohorách. Po těch letech jsem si pamatoval pouze scénu se stegosaurem a tak jsem si dobrodružství 4 kluků hodně užil. Na konci se mi zdálo, že filmu opět něco chybělo, ale vzhledem k tomu, že byl natočen roku 1955, musel jsem filmařům jejich domnělou chybu odpustit. Suma sumárum, český film Cesta do pravěku ode mne obdržel čtyři pravěké hvězdy ****. ()

Nellaron

Pred Jurským parkom tu bol film Cesta do praveku, ktorý v každom malom chlapcovi prebudil paleontológa. V dnešnej dobe je vizuál filmu samozrejme úsmevný, ale na danú dobu išlo doslova o priekopnícky film a Zemanovi právom patrí uznanie. Kde inde sme vtedy mohli vidieť pohybujúcich sa dinosaurov, alebo dotknúť sa mŕtveho stegosaura? Nezabudnuteľný zážitok. ()

Hanule411

Celou svou duší můžu říct, že jsem víc oblíbený film v mém dětství neměla. A to i do dnešní doby je stále moje srdcovka. Každému může připadat tato úžasná výprava do pravěku jen pro klučičí dobrodružství. Ale opravdu jako mála jsem toužila po tom se stát jako jedna z postav, které se nám zde objevují.  Jen díky tomuto snímku jsem se začala zajímat především o dinosaury. Rozhodně chápu, že i samotný Spielberg pochytil inspiraci k vytvoření jeho kultovních snímků na tato témata. Tvorba, jakou zde vidíme od vynikajícího režiséra a výtvarníka Karla Zemana, je až neuvěřitelná. Pomocí loutek nastrojit jednotlivé kulisy tak, aby krásně seděli na kameře, je až k nevíře. Samotné tvoření triků jsou tak zajímavé, že vám z toho půjde hlava kolem při pohledu na záběry ze zákulisí jakéhokoliv Zemanova filmu či pohádky. Doporučuji jak pro mladší tak i pro starší publikum. ()

Sabre

Cesta do pravěku je jedinečným dílem české kinematografie, které nás zavádí do doby pravěké, do světa dinosaurů, pravěkých lidí a fantastických dobrodružství. Film, režírovaný Karlem Zemanem, byl poprvé uveden v roce 1955 a dodnes zůstává důležitou součástí filmové historie.Jedním z klíčových aspektů filmu je jeho inovativní vizuální styl. Karel Zeman kombinoval klasické herecké výkony s technikami animace a speciálními efekty. Výsledkem je ohromující vizuální poezie, která se stala jeho vizitkou. Film byl natočen v několika různých lokalitách, včetně Rujany, Krkonoš a Galanty na Slovensku, což přispělo k jeho působivým scenériím.Hlavní postavy filmu, skupina dětí, se ocitne v dobrodružné výpravě časem do pravěku. Tato cesta je zároveň cestou poznání a sebepoznání. Každá postava zaznamenává své dojmy a pocity do deníku, což dodává příběhu autenticitu. Vizuální efekty, jako je setkání s dinosaury a jsou na svou dobu revoluční a stále působí impozantně.Zajímavým aspektem je i způsob, jakým film kombinuje dobrodružství s vzděláním. Karel Zeman nám ukazuje, jak je pravěký svět fascinující a přitom nám předkládá informace o pravěku a jeho obyvatelích. To dává filmu další rozměr a dělá ho nápadným i pro mladší diváky.Karel Zeman se stal průkopníkem filmových efektů a jeho práce zůstává inspirací pro mnoho tvůrců. Film zanechal trvalý otisk v historii českého a světového kinematografického umění a stále je považován za klasiku, která zaujme a ohromí diváky všech generací.Tento film od Karla Zemana nejenže očaroval diváky v Československu, ale jeho vliv sahal až za hranice. Američtí tvůrci byli natolik inspirováni tím, co Karel Zeman dokázal, že o devět let později začala vznikat americká verze s názvem "Výprava na počátek času."V této americké adaptaci byly provedeny některé změny, včetně úvodu filmu a úprav v hlavních postavách, aby se zdálo, že film vznikal v koprodukci s Československem. To jasně dokazuje, jaký význam měl Karel Zeman a jeho dílo i za oceánem a jaký vliv mohl mít na další generace filmařů. ()

Korpy22

Naprostá klasika Karla Zemana, který na tehdejší dobu použil naprosto nadčasové efekty a celkový příběh 4 kluků, kteří si užívají prázdniny v pravěku se stává neskutečný. Skvělé, nadčasové, geniální. ()

xtraffic

Není dobré hodnotit jako dospělý jedinec. Roztomilé, klukovské, správné. Že prý nelogičnosti. Ale copak - dnešní i budoucí kreace jich maji dostatek. ()

ORi_SV

Před několika lety jsem prostě "zmáčkl" plný počet hvězd, a tím to pro mě končilo. Film jsem viděl v minulosti 3x, a i když jsem byl vždy uchvácen, můj rok narození 1992 mi nikdy nedovolil zhodnotit tento snímek nikterak objektivně. Můj táta i dědeček (který se ve filmu produkčně aktivně angažoval) tento výsledek československé kinematografie milovali. Ovlivněn jejich názorem jsem tedy nemohl nesouhlasit a film miloval také. A odstupem času................? Víte, naposled jsem jej viděl cca 10 let zpět od tohoto hvězdného hodnocení. Jenže nyní, jsem se rozhodl tento počin zhlédnout znova, a to naprosto objektivním okem. A na tom konečně stavím svou recenzi. A víte co? Můj dědeček i pan táta, naprosto přesně věděli, proč se Cesta do pravěku považuje za jeden z nejlepších filmů naší státní kinematografické historie. Není to totiž ani tak recenze, jako spíš doporučení. A jestli po jeho zhlédnutí nevíte, proč je to jeden z NEJ filmů, pak asi nemá smysl cokoliv dodávat a psát. Tohle je asi jeden z filmů, kde je recenze úplně zbytečná, protože kdokoliv, kdo film viděl, musí s naprostým úžasem a uznáním, ocenit naprosto dokonalou práci pana Zemana. Je rok 2024 (tedy bezmála 70 let!!! Ano, uvědomte si, že skoro 70 let!!!) a i přes veškerou nostalgii je potřeba tento skvost zhodnotit plným počtem hvězd, a to naprosto objektivně a bez jakékoliv citové hodnoty. I po těch letech tomu opravdu tleskám. A pokud jste barbar, který tento film v životě neviděl, a pročítáte recenze, jestli má vůbec smysl jej vidět.... SAKRA, ŽE MÁ!!! Bez váhání, pusťte si ho! ()