Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

ad

Dalsi z filmu, kde by pred 15 lety bylo jine hodnoceni...O * vetsi, ale dnes se misty nudim a ani nostalgie se nedostavuje...skoda... ()

tomtomtoma

Tenhle film jsem jako kluk miloval. A alespoň na chvilku mi dokázal přiblížit všechny klukovské touhy po dobrodružství, cestování a poznávání tajemného světa. I cesta do lesa se může proměnit v neopakovatelný zážitek, kde za každým stromem a keřem může číhat nebezpečí, či velkolepý objev, který naplňuje chlapeckou duši chtivou po poznávání neznáma. Pro drtivou většinu současných diváků bude úroveň triků zastaralá, ale i tak je to stále působivá podívaná, kde se zhmotňuje život na naší planetě až do jeho počátků. Čtveřice chlapců Petr (Josef Lukáš s hlasem Bedřicha Šeteny), Jenda (Zdeněk Husták), Toník (Petr Herrmann) a malý neposedný Jirka (Vladimír Bejval) se vydává za svojí největší výpravou za poznáním. Proč nedokáže i současná dětská tvorba být dělána v podobném duchu? A přinášet dobrodružství, napětí, lásku k přírodě i vědomostem. Je to laskavé pohlazení, které z hloubi duše dokáže vytáhnout z lidí to lepší v nich. A snad i touhu po hlubším vzdělávání. Navíc se musí složit upřímná a obdivná poklona za přírodní scenérie z každého prehistorického období v dějinách Země. ()

C0r0ner

Dějově mě to příliš nebavilo, proto "jenom" 4 *. Po trikové stránce jde o jeden z nejdůležitějších počinů historie filmu. A to celosvětové. Předvést v roce 1955 triky, které následně režiséři používali minimálně další dekádu je prostě neuvěřitelná záležitost. K tomu parádní přehled prvohor a druhohor, ze kterého se dá bez problému čerpat jako z věrohodného historického zdroje. 80% ()

iommi

Verili by ste, že kvôli tomuto filmu a taktiež kvôli pár knihám čo mám doma som sa chcel stať archeológom? Nuž ale to bolo keď som mal 10 rokov, a realita je teraz úplne iná. Tento film však ani po tak dlhej dobe pre mňa nestratil svoje nostalgické čaro, hoci pravdu povediac ako dvadsaťročný mi príde dosť ťažké stotožniť sa s tými chlapcami a ich túžbou po poznamí praveku. Ale keď sa k tomu pridá aj stará láska k všetkým Verneho dielam nedá sa tento film hodnotiť inak než plným počtom hviezdičiek. ()

MarekT

Dobré, ale přece jen si myslím, že bych v mladším věku, kdy jsem tu čest s tímto filmem bohužel neměl, docenil film lépe. Už například proto, že prožitek byl spíše chladnější, encyklopedická fakta jsou spíše určena pro ty menší (dnes jako odrostlejší to považuji spíše za opáčko) a vůbec ve svých sedmnácti postrádám v tomto případě jakousi schopnost empatie, kdy bych se mohl v určitém slova smyslu považovat za pátého člena party. Jinak musím samozřejmě chválit - opět úžasnou trikovou stránku, například musím odkázat na Oskarův komentář, také jsem si myslel, že to byl gigantický model zvířete. Také hory vypadají jako skutečné, ani na vteřinu jsem si nepomyslel, že to jsou vlastně zlínské ateliéry. Inu, nízkorozpočtoví Davidové se dokáží rovnat, ba dokonce i předčit stamilionové Goliáše z tohoto století. Chválím také jakousi dokumentárnost, notnou pro ztotožnění se. I přesto nemohu dát pět hvězd, je zde podle mě dost vidět, že hlavní cílovou skupinou jsou spíše děti než dospělí, což jsem okusil na vlastní kůži nulovým emocionálním prožitkem. Na druhou stranu, čtyři hvězdy nejsou nijaká urážka, zvláště v českém prostředí. Ovšem i přes slabší příběhy budu nyní radši u Karla Zemana preferovat dospěleji pojaté filmy - např. jeho zatím nejlepší dílo Barona Prášila. ()

zette

Film, ktery ani dnes neztratil nic ze sveho lesku. Vyborny pocin, nechapu proc Karel Zeman je u nas tak nedoceneny... ()

Fallen_One

Nechápu, proč film hodnotím až teď, když jsem ho viděl poprvé před více než patnácti lety. Mno, a už tehdy mne to uchvátilo. Jednoduše vším. A pochopil to i Spielberg, který se v CdP inspiroval pro Jurský park. ()

Hrůša7

Film je skvělé dobrodružství, které nejen pro děti musí býti dodnes dobrodružnou, napínavou a zábavnou ,,cestou do pravěku´´´´ Film je výjimečný především neskutečnými efekty a triky, které na svou dobu byli naprosto úžasné... ()

pufina

Dětská léta, moc ráda jsem se na Cestu do pravěku dívala, dneska je všude samá technika a bez toho udělají jedině chabé prdy. Cesta do pravěku vždycky zůstane skvělou podívanou i bez zvláštních efektů, americké filmy mají co závidět! ()

pakobylka

Nezapomenutelné putování, které směřuje proti proudu řeky - i času. Převratný snímek, který kromě napínavého dobrodružného příběhu přináší nenásilnou, zábavnou formou ty nejnovější vědecké poznatky své doby. S přehledem si může dovolit ignorovat čas i moderní trikové vychytávky, neboť na "Cestu do pravěku" je krátký i Steven Spielberg se svým "Jurským parkem". Kolikrát už mě napadlo, co by asi tak Karel Zeman natočil dnes, v době téměř neomezených možností počítačové animace. Ale dost možná by se v éře digitálních technologií vytratily jedinečnost, poetika i kouzlo příběhů, které si díky jeho velice osobitému tvůrčímu přístupu, nekonečné představivosti a vynalézavosti s obdivuhodnou samozřejmostí hrají s nejrůznějšími animačními technologiemi a zůstávají tak navždycky mladé - stejně jako duše jejich stvořitele. ()

Juto

Logika snov a zázraky z detstva v kombinácii s citlivosťou a šarmom. Zemanova kombinácia živých akcií a animovaných scén boli jedinečné v tejto dobe. 7/10 ()

emo

Napínavé a strhujúce dobrodružstvo s prvkami náučného filmu. Efekty sú na tú dobu fantastické! ()

Ruuzha

I bez počítačů a miliónových rozpočtů se dal natočit film o dinosaurech, na který se rádi podívají lidé i po 50 letech.. ()

WolfR

Cesta do pravěku je zajímavý a poučný film. Navíc na svou dobu s přelomovými efekty. Jenže, mě to nijak výrazně neoslovilo. Pro některé je to klasika, kult nebo skvost. Pro mě je to, ale obyčejný film, který se akorát blýsknul v roce 1955 bombastickými efekty. Čtyři chlapci se v půlce 20. století haluzem dostali do pravěku. Ale tak jo no, nakonec zvyšuju na 4 hvězdy. ()

Ice123

Už je to pěkná doba co jsem to naposledy viděl, ale vím, že mě to bavilo a to i přes to, že staré filmy neumsím. Pro kluka je to jak splněný sen, vydat se s partou kamarádů do pravěku a objevovat zde prehistorická zvířata a kostry..... ()

KajusaK

3* ale silné. Film, který nemusím vidět vícekrát. Za mě příliš výpravný ale bez zápletky. Každopádně hezké. ()

FrankSusta

Tenhle film jsem stále ještě pořádně nepobral a stále mě nestačí udivovat. Geniální počin, během něhož při každém zhlédnutí miluji ten pocit dítěte, jako bych na to koukal opět úplně poprvé. Neuvěřitelný film, který si nejen díky neuvěřitelné hravosti kdykoliv rád pustím znovu a znovu. ()

sator

Klenot mého dětství... Léta jsem slýchával jak je tento geniální český film populární v Americe.Ale ouha ne v původní podobě !!! Amíci si do filmu svévolně hrábli... Odborným poradcem filmu byl špičkový paleontolog Josef Augusta. Jeho syn Pavel vzpomínal že se byli spolu podívat na natáčení filmu na řece Váh na Slovensku.Model stegosaura z filmu si profesor Augusta nechal přivést po natáčení k sobě na fakultu a dlouhá léta zdobil její interiér, kam později zmizel už není známo. Do natáčení filmu neexistoval žádný důkaz že by na území Československa žili dinosauři, kteří se ve snímku vykytují.Teprve na jaře roku 2003 byly objeveny první prokazatelné pozůstatky dinosaura na území České republiky. K objevu došlo v lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku..Náhodným nálezcem se stal kutnohorský lékař a amatérský sběratel fosílií Michal Moučka.  V září roku 2017 byl tento ornitopodní dinosaurus formálně pojmenován v odborné studii Daniela Madzii a jeho dvou kolegů v periodiku Journal of Systematic Paleontology, a to pod jménem Burianosaurus augustai. Jméno je poctou českému výtvarníkovi Zdeňku Burianovi a paleontologovi Josefu Augustovi. ()