U2: Rattle and Hum (koncert)

U2: Rattle and Hum

Hudební / Dokumentární

USA, 1988, 99 min

Phil Joanou

Původně to měl být dokument ... Nakonec se to trochu zvrtlo, ale to, co z toho vylezlo, je stejně úžasné. Rattle & Hum nás zavede do dávných časů, kdy Bono nenosil brýle, The Edge měl ještě vlasy, Adam Clayton ještě nosil brýle a Larry Mullen, Jr. vypadal o něco (vážně jen o něco) mladší, než teď. Zachycuje je na vrcholu jejich kariéry (i když pro mě bude vždy tím úplným vrcholem Achtung Baby a ZooTV) na cestách po Americe, a představuje něco, co každý U2 fanoušek musí vidět.(15.2.2011)

Jasné. Jsou to U2 a kdybych je neměl rád, tak se na to jednoduše nepodívám. Ale jsem trochu zklamán. Rattle and Hum má být totiž koncertní film a v tom je ten problém. Phil Joanou totiž podle mého názoru nevěděl, co chce natočit. Půlka filmu (?) je v duchu lehce dokumentárním. Je tu pár rozhovorů (ze kterých se ale nic nedozvíme), zajímavé záběry a nejen koncertní záznamy. Po polovině jde ale v podstatě o záznam koncertu, i když nutno říci, že netradičně natočeného. Čím tato nahrávka chce být je mi záhadou. Dojem tak napravuje fakt, že jde o skvělou muziku. (60%)(29.1.2012)

Nevím zda to má cenu komentovat, protože k tomuto počinu a k U2 celkově není potřeba nic dodávat. Ale přece jen bych chtěl zmínit píseň with or without you, která nejen, že je naprosto úžasná ( ostatně jako celé U2 ), ale přímo verze z tohoto koncertu je zcela určitě to nejlepší podání této písně, které jsem kdy slyšel. A hlavně z toho finále - cituji " Yeah, we´ll shine like stars in the summer night, We´ll shine like stars in the winter light. One heart, one hope, one love" jde mráz po zádech, no ne snad ?(26.1.2009)

Nikdy jsem nebyl fanouškem, natož nějakým velkým, této irské party, jelikož v době kdy byli na vrcholu své slávy, jsem poslouchal úplně jiné věci, tak proto jsem dokument, snad až trestuhodně, shlédl po takové řádce let. V rámci objektivity však dávám s uznáním palec nahoru, poněvadž si nejsem vůbec vědom, zda jsem viděl větší profesionalitu přenesenou na DVD a to ať z hlediska filmařského nebo hudebního. U2 nebudu však kvůli tohoto živáku poslouchat nějak více, ale získali si u mě nezpochybnitelný respekt.(2.1.2012)

Výborne skomponovaný hudobný dokument zo zákulisia, prekladaný koncertnými vystúpeniami, v ktorom mi ale trochu vadilo, že kapela pred kamerou odpovedá na režisérove otázky ako banda sfetovaných retardov. Asi si kladiem na svojich obľúbencov zbytočne vysoké nároky aj v smeroch, ktorým by som nemal prikladať toľkú váhu.(8.3.2010)

• - Film vznikal na náklady U2, které zcela nekontrolovaně dosáhly sumy 5 milionů dolarů; ke konci turné jej za stejnou částku s úlevou prodali Paramount Pictures. (JBLamb)

• - Původním záměrem U2 bylo natočit „nekomerční“ road movie; písně jako malé medailonky měly být vloženy mezi záběry z různých míst jejich turné. (JBLamb)

• - Skladbu "Desire" nafilmovali v dnes už bývalém dublinském skladišti The Point Depot; později se z něho stal koncertní sál. (JBLamb)