Kupé č. 6

(festivalový název)
  • Finsko Hytti nro 6 (více)

Finská studentka a nerudný, alkoholu holdující ruský horník se setkávají ve vlakovém kupé na cestě do Murmansku. Juho Kuosmanen ve své nevšední romantické komedii s hlubokým porozuměním vypráví o přirozené potřebě blízkosti. (MFF Karlovy Vary)

pushover

Chápu nadšení filmových kritiků, protože filmařsky je to hodně vymazlený. Ze zvuku jsem učurával. Dějově ekvivalent amerických indie filmů. ()

SAINTS

Laura je finská študentka,ktorá žije v Moskve s Irinou,akademičkou do ktoréj je zamilovaná.Spoločne si rezervovali výlet,aby videli petroglyfy Kanozero.Ale Irme do toho niečo príde a tak Laura ide sama.Tak kupé namiesto nej musí byť s baníkom Ljomom.Sú velmi rozdielní,karikatury svojich národov.On je drsný,často opity a agresivne nezdvorily,pýta sa či ide do Muranska pracovať ako prostitútka.Ona je rezervovaná,nesúhlasne hladí dole z horného lôžka.Postupne však nachádzaju k sebe cestu.Režiser o filme povedal,že to arktická road movie,ktorá sa odohráva vo vlaku.Čoraz viac sa ukazuje,že Laura sa na tuto cestu vydala len v snahe zapadnúť do života svojej milenky.Pokial ide o Ljohu,pod jeho drsným zovnajškom sa skrýva bolestné poznanie,že Laura môže byť jeho spoločníčkou-v dobrom aj zlom-iba počas trvania tejto cesty.Nádherne a vierohodné su herecke vykony Seidi Haarla a Jurija Borisova.Ćo sa týka širšieho posolstva ústredná téma filmu o prekonávaní inakosti a nachádzaní spoločnej reči naprieč osobnými,kulturnými a geografickými hranicami pôsobí v tychto búrlivých časoch ako balzam na dušu. ()

DJ Kritik

Pozitívum tohto filmu je, že ak treba riešiť problémy s lesbickými sklonmi, je potrebné nastúpiť na vlak z Moskvy do Murmansku a problém sa tak nejak vyrieši. Inak mi film nepriniesol nič á ... vlastne áno okradne ťa fínsky cestovateľ, ktorému pomôžeš, Nie toto nieje pozerateľné. ()

starydivak

Upřímně zahraná dobovka s dnes asi už povinným genderovým motivem, která udrží svoji úroveň po celou dobu trvání. Excelentní výkon herečky v hlavní roli! ()

thekalli

Pro mě vidět herečku uvádět film na festivalu a poté ji uvidět na plátně s takovým výkonem je nevšední záležitost, stejně jako tento film, který mě velmi překvapil. Skoro nic jsem od toho neočekával a dostal jsem toho spoustu. Parádní chemii, skvělé výkony, až překvapivě dobrá práce s kamerou. Vytknout se tomu mimo jiné maličkosti dá pouze to, že téma, které skvěle nakoplo začátek a táhlo se přes většinu filmu velmi udržitelně, se ke konci začne ztrácet a sám konec není tak uspokojivý. Ale i tak jsem si to užil. ()

melmoth

Romantika ponukajúca umelecky silnú výpoveď o osamelosti a neistote jedinca vo svete i v živote. Alebo hĺbavá dráma s romantickou patinou? Je na vás, ako vás Kupé číslo 6 interpretačne osloví. Viac tu ()

Boanka

Keby som chcela hodnotiť moje pocity, tak 60%. Ljocha otrasný bolehlav, Laura kŕčové nesympatické klbko, v plackarte kopa smraďochov a alkoholu. A v podstate depka. Lenže ja chcem hodnotiť film a dávam 85%, pretože herci výborní, počin je to minimalistický a surový s kopou hlbších detailov. Fascinujúco komorné a pritom sme stále inde:-) ()

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

17.07.2021

Prestižní filmový festival ve francouzském Cannes se dnes v rámci ambiciózního post-covidového ročníku 2021 uchýlil ke svému poslednímu večeru a rozhodně nebyla nouze o překvapení. O jedno z nich se… (více)