Vozka smrti

Thy Soul Shall Bear Witness

Drama / Mysteriózní / Fantasy / Horor

Švédsko, 1921, 93 min

• poz3n

Občas si říkám, že jsem k těm němým filmům příliš neshovívavý, ale když pak jednou za čas narazím na ty opravdové klenoty, nestačím se divit, čeho už v té době byli někteří filmaři schopni. Proto si tedy neodpustím a Sjöströmův slavný film spíše zkritizuji. Vánoční koleda v alkoholové verzi by byl určitě zajímavý a originální příběh, jeho zpracování je ale pro mě od samého počátku neskutečně toporné a unylé. Většina scén se odehrává ve statických celcích, maximálně polocelcích, a co hůř, téměř celou dobu vlastně jen jedna postava říká něco postavě jiné. Namísto toho, aby Sjöström emoce postav odvyprávěl obrazem (ano, ta tisíckrát opakovaná lež o tom, jak tvůrci němých filmů museli umět vyprávět obrazem a nemohli se spoléhat na dialogy), nechá diváka číst úmorné množství mezititulků a dynamiku snímku tak ještě více degraduje. Je to škoda, protože atmosféra i příběh by ve svižnějším a živějším podání jistě fungovaly i dnes. Takhle je pro mě tenhle legendární němý film spíše nudným zklamáním. 4/10(27.11.2018)

Film vyprávějící strhující dramatický příběh odehrávající se na pozadí severské legendy je díky výtečným dvojexpozicím a propracovaným retrospektivám zaslouženě považován za skvost švédské kinematografie. Po zhlédnutí jsem byla opravdu nadšena, jelikož jsem ani na chvilku neztratila pozornost i přes počáteční obavy. Jediné, co se mi na Vozce smrti moc nezamlouvalo, je moralizující happy end, ale to už je otázka vkusu.(26.9.2009)

Fantasy linka je pure awesomeness a posadila ma na prdel, tá sociálna (aj keď emočne funkčná) už menej. Točiť v nemej ére, drámy stojace na dialógoch podľa mňa nie je najlepší nápad. A keď už, tak ich poriešiť ako Dreyer v Johanke. Ale to je iba malá vada na kráse a môj čisto osobný problém. Potom však príde totálne WTF finále a celú snahu potápa. Nezmyselné konce zjavne nie sú výmyslom hollywoodskych producentov. Predobraz najslávnejšej scény zo Shiningu však veľmi potešil. 8/10(1.8.2017)

Pozor na přátele, kteří mají blízko k alkoholu! Snímek dnes působí už trochu úsměvně, ale věřím, že svého času mohl mít opravdový hororový potenciál (zvláštně na Silvestra, že). Na druhou stranu, technickou a trikovou stránku lze snad jen pochválit, navzdory tehdejším realizačním podmínkám, které „jaksi“ vyžadovaly určitou míru osvětlení při „nočních scénách“, film má svoji nepopiratelnou atmosféru temného příběhu o prokletí, i když už ani zdaleka ne tak působivou jako kdysi. Dnes vyniká spíše ta ne zas ta špatně zpracovaná dramatická linka o přespříliš dobrosrdečné, zamilované člence Armády spásy a muži-kazisvětovi, který sešel z cesty díky svému démonu a obklopil se pochybnými známými. Ještěže to pak hříšník dostane spočítáno i s úroky…anebo ne? Čímž se dostávám k naivnímu a mravokárnému konci, který je na celém filmu jednoznačně nejslabší, a to modlení mu v mém případě také nepřidalo. Ve výsledku to vidím lepší průměr.(1.6.2015)

Čekal jsem něco úplně jiného. Vozku smrti, temnou duchařinu a depresivní záběry na ponurou skandinávskou přírodu, prostě něco, co aspoň vzdáleně odpovídá povídkám Selmy Lagerlöfové (ty povídky jsou mimochodem příšerně nudné). To tam sice je, ale zabírá to tak desetinu filmu. Zbytek je nijak zvlášť ponurá maloměstská duchařina zkombinovaná s dost nudným a nezajímavým společenským dramatem á la Ibsen, nejvíc ze všeho to tématicky připomíná Čapkovy povídky z Božích muk. Připočtu-li k tomu kakofonický, neatmosférický a přepjatý moderní soundtrack, těžko můžu dát lepší hodnocení. Kočár smrti a některé další scény opravdu vypadají hodně depresivně a přírodní záběry taky, herecké výkony jsou skvělé a kupodivu ani ne moc teatrální (v úžasné hlavní roli Victor Sjöström, jde o jeden z nejlepších hereckých výkonů v němém filmu, v závěru mi jeho postava i výkon silně připomíná perfektního Petera Looreho z Langova M), ale právě tyto úžasné prvky mají ve filmu minimální prostor. Škoda, protože venkovské a přírodní části jsou vážně úžasné.(28.6.2009)

• - Kulisy kostela byly postaveny na pozemku studia v Råsunda (Stockholm) a léta po skončení natáčení zůstaly nedotčeny. (džanik)

• - Film měl problémy s cenzurou kvůli výskytu nadpřirozených jevů, cenzoři ale později film nechali být díky autoritě autorky předlohy, Selmy Lagerlöfové (mj. nositelka Nobelovy ceny za literaturu). (gjjm)

• - Režidér Sjöström se vydal za autorkou předlohy Lagerlöfovou a celý scénář jí v jejím domě sám nahlas přečetl a zahrál. Poté se zhroutil vyčerpáním. Selma Lagerlöfová mu nabídla pití a natočení schválila. (gjjm)