Vozka smrti

The Stroke of Midnight

Thy Soul Shall Bear Witness

Drama / Mysteriózní / Fantasy / Horor

Švédsko, 1921, 93 min

Vybroušený klenot s minimem kazů, dokonalým využitím dvojexpozice a výtečnou stavbou příběhu. Škoda jen toho závěrečného dobově poplatného moralizování a církevní agitky, které je pro současného ateistu nepřekousnutelná stejně jako roční úděl pro silvestrovského umrlce. Sjöström přenáší lidskou mysl od fantasy výjevů, dalo by se skoro říci až rytin, přes dramatickou a v několika rovinách vyprávěnou tragickou baladu o zhoubnosti alkoholu, po romantický a sladkobolně melodramatický závěr. Na můj zhoubný vkus překvapivě dokonale temné a uchvacující dílo, i když ty závěrečné paprsky trochu podrývají celé předchozí silné tažení, které bez nejmenších pochyb spolehlivě vstoupilo do dějin.(12.6.2005)

Čekal jsem něco úplně jiného. Vozku smrti, temnou duchařinu a depresivní záběry na ponurou skandinávskou přírodu, prostě něco, co aspoň vzdáleně odpovídá povídkám Selmy Lagerlöfové (ty povídky jsou mimochodem příšerně nudné). To tam sice je, ale zabírá to tak desetinu filmu. Zbytek je nijak zvlášť ponurá maloměstská duchařina zkombinovaná s dost nudným a nezajímavým společenským dramatem á la Ibsen, nejvíc ze všeho to tématicky připomíná Čapkovy povídky z Božích muk. Připočtu-li k tomu kakofonický, neatmosférický a přepjatý moderní soundtrack, těžko můžu dát lepší hodnocení. Kočár smrti a některé další scény opravdu vypadají hodně depresivně a přírodní záběry taky, herecké výkony jsou skvělé a kupodivu ani ne moc teatrální (v úžasné hlavní roli Victor Sjöström, jde o jeden z nejlepších hereckých výkonů v němém filmu, v závěru mi jeho postava i výkon silně připomíná perfektního Petera Looreho z Langova M), ale právě tyto úžasné prvky mají ve filmu minimální prostor. Škoda, protože venkovské a přírodní části jsou vážně úžasné.(28.6.2009)

Fantasy linka je pure awesomeness a posadila ma na prdel, tá sociálna (aj keď emočne funkčná) už menej. Točiť v nemej ére, drámy stojace na dialógoch podľa mňa nie je najlepší nápad. A keď už, tak ich poriešiť ako Dreyer v Johanke. Ale to je iba malá vada na kráse a môj čisto osobný problém. Potom však príde totálne WTF finále a celú snahu potápa. Nezmyselné konce zjavne nie sú výmyslom hollywoodskych producentov. Predobraz najslávnejšej scény zo Shiningu však veľmi potešil. 8/10(1.8.2017)

Ve své době zcela jistě významný snímek využívající celé řady novátorských postupů (nechronologický děj, dvojexpozice apod.). Mě však příliš nenadchl a celkový dojem vylepšil až závěr. Negativem je také monotónní hudba provázející celým filmem, která příliš nedokresluje atmosféru příběhu. V němém filmu mám holt jiné favority!(8.8.2011)

Dechberoucí temná balada o nenapravitelném hříšníkovi, vině a smrti. Vynikající herecký i režijní výkon Viktora Sjöströma, jeho postavu jsem upřímně nenáviděla, když jsem se skrz sérii flashbacků seznámila s jeho destruktivním vlivem na všechny blízké osoby. Novoroční film - především pro závěrečné předsevzetí.(1.1.2010)

• - Oblíbený film Ingmara Bergmana. (gjjm)

• - Kulisy kostela byly postaveny na pozemku studia v Råsunda (Stockholm) a léta po skončení natáčení zůstaly nedotčeny. (džanik)

• - V prosinci 1919 se společnost Svenska Bio spojila s Filmindustri AB Skandia, čímž vznikl pro pozdější švédskou kinematografii tak důležitý produkční subjekt Svensk Filmindustri. Jeho prvním snímkem se stal Vozka smrti, adaptace stejnojmenného románu Selmy Lagerlöfové z roku 1912. Knihu autorka koncipovala z pozic okultismu, mystiky a nadpřirozených sil. Victora Sjöströma s kameramanem Juliem Jeanzonem více než rozměr spirituality na námětu zaujaly jeho obrazově fantaskní možnosti. (Zdroj: Letní filmová škola)