poster

Seljacka buna 1573

 • slovenský

  Anno Domini 1573

Drama / Historický

Jugoslávie, 1975, 4x55 min

Hudba:

Alfi Kabiljo

Scénografie:

Veljko Despotovič
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • Crocuta
  ****

  Barvitý a značně drsný pohled na velké selské povstání, které pod vedením Matiji Gubce zachvátilo v lednu a únoru 1573 chorvatské Zagorje, Kraňsko a dolní Štýrsko a jež bylo po počátečních úspěších a několika krvavých bitvách (Krško, Kerestinec, Šempeter, Stubické Toplice) šlechtou drakonicky potlačeno. Povstání se mimo jiné stalo i námětem slavného románu "Selská vzpoura" chorvatského spisovatele Augusta Šenoy. Pokud jde o vlastní seriál, jugoslávská produkce se opravdu vytáhla a hravě snese srovnání se západoněmeckými projekty podobného ražení (Vojna volov, Muž v soli, Král posledních dnů), vzniklými o 10, 15 let později. Za zmínku stojí nápadité začlenění "dobových" dřevorytů do vyprávění. Ty spolu s hudbou nemalou měrou přispěly k navození patřičné atmosféry.(10.11.2012)

 • anderson

  SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 (slovenský okruh) = 13.8.1985 + R: ČST 2 = 17.6.1986, réžia slovenského znenia = (ČST Bratislava) (18.2.2011)(18.2.2011)

 • majo25
  ****

  Dráma o sedliackej vzbure, ktorá zachvátila Chorvátsko na prelome staroveku a novoveku, je ďalšia z rady juhoslovanských historických drám. A táto je rovnako kvalitne spracovaná. Viacero masových scén, vierohodných bitiek a ťaživá atmosféra vytvárajú veľkolepý skoro až epický rámec surovo spracovaného príbehu. V príbehu je zakomponovaná naivita chudobnej a zbedačenej "kasty", ktorá nevidí iné riešenie ako v boji, a ktorá verí napriek nejasnej a všadeprítomnej "hmle" v lepšie zajtrajšky. Pretože vidieť v horšie zajtrajšky nedokáže.(18.3.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace