Nebudeš sama

(festivalový název)
  • Austrálie You Won't Be Alone (více)
všechny plakáty
Trailer 2

Odlehlá horská vesnice je ohrožována krvelačnou čarodějnicí Marií, jejíž duch se dokáže vtělit do těl zavražděných lidí či zvířat. Jednoho dne čarodějnice poznamená novorozenou Nevenu, čímž navždy zpečetí dívčin osud… Debutující režisér makedonského původu ve svém atmosférickém hororu zavádí diváky do prostředí své rodné země v 19. století; originálním způsobem pracuje s místní mytologií a zároveň přibližuje dobové poměry, umně spřádá folklórní motivy s tématem postavení žen i existenciálními otázkami. Malickovsky poetický, místy notně krvavý snímek doplňuje hypnotický soundtrack Marka Bradshawa a výrazné herecké výkony ženského hereckého ansámblu v čele s Anamarií Marincou či Noomi Rapace. (MFF Karlovy Vary)

Trailer 2

Trevor

Toto je tak artové a hlúpe že by to mohlo získať nejakého Oscara...Patrím k ľuďom ktorý na takomto štýle hľadajú to najlepšie, ne až k takým extrémistom aby som každému zadelil 5/ a v recenzii sám seba presviedčal že som jediný, alebo jeden z mála, ktorý film a jeho krásu pochopili, ale v tomto prípade sa to nedá. Je to síce natočené výborne, s kvalitnou hudbou ale celkovo tomu chýba nejaká hlbšia myšlienka. Aj keď bolo natočených mnoho horšívch artových kúskov ani tento z ich plejády nijako nevybočuje. ()

Morholt

Mě to přijde jako přesně ten film, který má za cíl uhranout kritiky, protože mainstreamový divák trpí a žánrový fanoušek se musí fakt hodně snažit, aby našel něco pozitivního. Samotné zasazení do netradičního prostředí jihoslovanské vesnice je sice fajn a celková podstata čarodějnice a její technika převtělování působí neotřele, ale celé to zabíjí utlrapomalé tempo, naprosto příšerná kamera a snaha působit za každou cenu artově. Zhruba po třičtvrtěhodině mě přestalo úplně zajímat, co se děje a film jsem dokoukal jen s tím největším sebezapřením. 10% ()

Astaroth12

Čakal som, že sa nebude jednať o klasický príbeh s bosorkou, ktorých sa každý rok vyrojí veľké množstvo a sú len tuctové či obyčajné. Tento i keď ide svojou kludnou cestou, nenudí, lebo stále predhadzuje nové a nové informácie o tom, že keď raz sa vám podarí presrať smrť, tak s tým už neskončite. Je fakt, že v niektorých momentoch som sa strácal a niektoré súvislosti som pochopil až na konci. Veľký problém som mal z postavami, v tom dedinskom štýle mi všetci prišli rovnakí a vyznať sa v nich mi troška robilo problémy, ale zvládol som to. Doba v ktorej sa odohrával príbeh bola ponurá, ako aj atmosféra, ktorá z nej vyžarovala. Stačí si spomenúť na ženu, ktorá porodila na poli a hned po tom do práce a o tom bol život, žiadne pn-ky ale len drina a sex a toho tu bolo tiež plno. Čo ma nebavilo boli úvahy hlavnej postavy, ktorá veľa hĺbavo rozmýšľala, len škoda, že nahlas a to ma fakt nebavilo, práve naopak, sralo ma to. Ale inak celkom v pohode, je fakt, že tento druh filmu až tak nevyhľadávam, ale zas na druhú stranu, práve tento bol spracovaný takou zaujímavou formou. Silné 3*. ()

pornogrind

Tak se slovem horor bych tady byl hodně opatrnej. Až na dvě tři scény to nemá s hororem nic společnýho. V určitým smyslu to bude hororem pro diváky kteří se u toho budou nudit. Mám rád podobný ARTovky ale tohle mi až tak nesedlo. Místy mi to přišlo zbytečně zdlouhavý. Navíc jsem to viděl s otřeným českým dabingem takže to výslednýmu hodnocení taky nepřidá. Možná jsem se na to díval i ve špatnou dobu. Tím myslím, že na takovej film musí mít člověk chuť a hlavně náladu. No a já ji zrovna neměl. Každopádně jestli tomu dám v budoucnu ještě někdy šanci tak určitě v původním znění s titulky. ()

EvilPhoEniX

Dobový Folk/Witch Horor je pro mne zatím letošním největším diváckým utrpením, naposled jsem takhle trpěl při Asi to Ukončím. V zahraničí i kritici se z filmu můžou nadšením posrat, já v tom však žádný zázrak ani umění nevidím. Film se odehrává v 19. století v malé vesničce v Makedonii, kde malá dívka je unesena a přeměněna v čarodějnici, když neštastně zabije jednoho místního z vesnice získá jeho podobu. Máme tu tedy další Shape-shifter Drama ( jediný hororový element zažívá divák při sledování). Jestli si film pustíte kvůli Noomi Rapace, tak ta je zde všehovšudy asi 20 minut, takže jasný clickbait. Režisér zvolil hodně experimentální režii plnou metafor, existence, meditace a to rozhodně není, to co bych vyhledával né jen v hororech, ale filmech obecně. Who fuckin cares. Nepřišlo mi to atmosférické ani temné, gore 2 krátké scény, 2 hodiny se tu pořádně nic neděje, žádný intenzivní vyvrcholení, jen hromada nezáživných dialogů o tom jaké to je být člověkěm, no chce se mi zvracet jen když o tom píšu. Přehlídka všeho, co ve filmech nesnáším, co se mi protiví a čím opovrhuji.  Film není pro mainstream diváky, ale ani pro regulérní fanoušky hororů, jen pro fanoušky slow burn arthousů, kteří si při tom nenápadně vyhoní a poté 2 hodiny se svými vrstevníky budou filozofovat jak to bylo krásné, lidské a k zamyšlení. Jedna hvězda za relativně dost nahoty a sexu, což bylo to jediné zajímavé a sledovatelné. Jestli Vás baví Kaufman,Malick,Trier, tak Vás to zaujme. Enjoy. Příběh 2/5. Akce 0/5, Humor 0/5, Násilí 1/5, Zábavnost 1/5 Hudba 2/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 2/5, Napětí 1/5, Emoce 1/5, Herci 3/5. 2/10. ()