Percy Jackson a Olympané - Série 1 (2023) (série)

Svezeme zebru do Las Vegas (S01E06)

(epizoda)
  • USA We Take a Zebra to Vegas (více)

Percy, Annabeth a Grover musejí odolat svůdnému vábení kasina, které jako by fungovalo mimo čas. (Disney+)

tween3r

Bohužel kvalita opět klesla na úroveň nudného filleru, bez kterého by se seriál v pohodě obešel. Jakožto nečtenář knížek jsem si dal pár rozborů na YT, abych věděl, co je oproti nim v seriálu uděláno jinak (nezajímavé casino kde všichni stárnou, i když by neměli, zbytečné pletanice okolo Percyho matky, neobjasněné schopnosti Grovera, a pod.). a nestačil jsem se divit. Tohle mě zase jenom utvrdilo v tom, že si tenhle díl víc jak 2 hvězdy prostě nezaslouží. ()

schonecek

Zatímco minule tvůrci předvedli, že dovedou knižní předlohu v mnohém obohatit a smysluplně pozměnit, tady bohužel ukázali pravý opak. Návštěva Lotus Kasina se bohužel příliš nevydařila. Jako samostatný díl pro diváka neznalého předlohy šestý Percy Jackson relativně funguje, přestože nikdy nedosahuje kvalit předchozích epizod. Když jej ale srovnáme s předlohou, rozhodnutí odklonit se od ní se tentokrát vůbec nevyplatilo. Namísto návykové a začarované atmosféry vábivého Kasina se nám dostává jen několika krátkých slovních poznámek o jeho moci, kterou ale na obrazovce nikdy pořádně nevidíme ani necítíme. Opět se hlavně zdlouhavě vysvětluje, informace nejsou vůbec podané atraktivním a vizuálním způsobem a nově přidané setkání s bohem Hermem, byť dobře obsazeným, bohužel ani zdaleka nezvládne vykompenzovat ztracené kouzlo knihy. Snad se jedná jen o malé zaškobrtnutí před cílovou čárou. ()

Marcos22

Ačkoli z hlediska děje šestá epizoda příběh příliš neposouvá, vše vynahrazuje prohlubováním přátelství mezi Percym, Annabeth a Groverem a otevřením tématu sdílení zážitků. Čtyři hvězdy. 👍 (17.01.2024) Top moment dílu: ❗SPOILER "Je divný, že jsem toho zapomněl mnohem víc než vy. Zajímalo by mě proč?" - Grover. "Nebyli jsme sami. Je snadné zapomenout, na čem záleží, když jsi sám." - Annabeth❗ ()

Nevka

Je to v pohodě. Od třetí epizody si celý seriál krásně sedl, a drží si svoji kvalitu (škoda slabších úvodních epizod). V šestce asi spoustu lidí bude mrzet absence „zábavnějšího a akčnějšího" hotelu Lotus (v tom byl film perfektní), ale jako ticho před bouří to funguje dobře. Lin-Manuel Miranda je navíc moc fajn Hermes, který dokonale pasuje i na casting Charlieho Bushnella v roli Lukea. Upřímně se těším na to, co nám ukáže Moře nestvůr (případná druhá série), a hlavně Prokletí bohů (třetí). Sice se trochu bojím castingu Thalie (více), Nica a Biancy (méně), ale potenciál je v podobě předlohy velký. ()

filmfanouch

Jestli nějací bohové patří v knižní sérii Percy Jackson a Olympané mezi ty sympatičtější, zcela jistě jde mezi ně zařadit Herma, boha zlodějů a ochránce poutníků. Nejenom díky komplexnímu vztahu s jeho synem Lukem Castellanem, který z Lukea dělá jednu z nejzajímavějších postav celé knižní série. Tvůrci poté opět mají výhodu v tom, že přesně vědí, jak se bude děj celé knižní série vyvíjet. I když se tak Hermes s Percym setká v knihách až v druhém filmu s názvem Moře nestvůr, seriál se rozhodl zasadit ho již do událostí Zloděje blesku. Nejde o první změnu, kterou seriál provedl, jde ovšem o jednu z těch změn, která přináší to správné ovoce. Lin-Manuel Miranda je v roli Herma trefou do černého. Hermes je tak pojat jako pohodář, který ovšem při zmínce o svém synovi projeví emoce a lásku, kterou ke svému synovi cítí i přes překážky, které je od sebe rozdělily. Hermes ještě sehraje svou roli v příběhu a Lin-Manuel Miranda si obsazení do stěžejní role zvládl obhájit. Především proto, že i tentokrát dodává scénář adaptaci dodatečné vrstvy (na scénáři se pořád podílí Rick Riordan a jakožto autor předlohy moc dobře ví, která přidaná hodnota dává smysl) a snadno vybízí k očekávání ohledně toho, co ještě přijde.  Režisérka Jet Wilkinson tak po Aréovi a Hefaistovi představila třetího stěžejního olympijského boha, zároveň se opět projevuje jako schopná řemeslnice Ty pravé scény mají ten emocionální náboj, limity televizních rozpočtu jsou vidět čím dál tím více minimálně (ukázka na 7. epizodu vyvolává velká očekávání) a především potěší design kasina Lotus, které sází na růžovou, kdy to celé dává smysl k tomu, že jsou lotosové květy... bingo - růžové.  I při snaze o pohled neznalce předloh se musí ocenit, že se tvůrcům daří budovat napětí, s divákem si chvílemi pohrávat a i přes kompromisy se alespoň snažit věrností dodržet knihy. Jestli se u filmové adaptace Zloděje blesku nějaká pasáž dostala obzvlášť kritiky, bylo to celé zpracování pobývání ústřední trojice v záhadném kasinu/hotelu. Televizní zpracování nejen přidává zajímavou konfrontaci s Hermem a zajímavou práci i se samotným Groverem, ale především vyvolává dojem, že jde po dramaturgické stránce o mnohem šikovnější zpracování. Problémem totiž nikdy nemusí být částečný odklon od knižní předlohy v moment, kdy odklon dává smysl v rámci audiovizuálního díla a přitom vyloženě nepoplive pointu dané části. Tvůrci totiž mají pořád přeci jen výhodu v tom, že jsou znalci události budoucích, mají na palubě samotného Riordana a ten sám může radit s tím, jak vypilovat jeho předlohu.  Tato spolupráce ostatně doposud přináší ten zábavný seriál, který naplno čerpá z potenciálu knihy. Knihy dost možná přeci jen sází na humor o krapet více, jeho omezení ovšem v seriálové podobě nedělá problém. Naopak potěší, že se i přes menší odklony k humoru pořád především usiluje o nějaký vývoj postav či nástřel těch nových, o síle citových pout, především navíc pracuje s komplexními vztahy mezi bohy a jejich potomky, vše to totiž sehraje ještě důležitou roli. A neuškodí si to celé vybudovat už na samotném počátku.... () (méně) (více)