Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nerozluční přátelé Franěk, Ondřej a jeho bratr Jacek, tráví prázdniny ve vsi na úpatí křižáckého hradu. Opravují staré auto, zřizují domácí telefon a navštěvují skupinu archeologu - zejména kvůli krásné Maryše. Jednoho dne se vydají na výpravu a náhodou se i s autem propadnou do hradního sklepení. Po dlouhém bloudění vyjdou na nádvoří křižáckého sídla o nějaký ten den dříve (28. července 1406). Chlapci si nejprve myslí že jsou uprostřed natáčení historického filmu, ale pak když je chtějí upálit pochopí že se dostali do minulosti. Využijí technické převahy (předmětů které se s nimi dostaly do středověku), zastraší stráže a podaří se jim utéci na voze s pivními sudy. A to je teprve začátek jejich dobrodružství. Ocitnou se uprostřed války mezi "svobodnými Poláky a Řádem německých rytížu a to 4 roky před bitvou u Grunwaldu. Stanou se hosty kněžny Anny které pomohou uhájit hrad před křižáky; použijí "dábelské vynálezy" a po dalším bloudění v podzemních chodbách se znovu ocitnou ve své době. Co však je pravda a co byl sen? Nebýt prstenu od kněžny Anny který dostal Jacek, kdo ví...

Maria Kaniewská (scénář a režie): "Franěk, Ondřej i Jacek jsou nadáni velkou fantazií a obrazotvorností. Proto mohou tak lehce vstoupit do jiného světa. Srážka současnosti s historií nám dokáže, jak mocně jsme spjati s naší minulostí. Jako naši předkové i my milujeme svou vlast, jsme ostražití, když nám hrozí nebezpečí." (ČSFD)

(více)

Recenze (3)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Je to proti těm Křížákům skoro rouhání, ale tenhle film je trochu otravný. Jednak zjednodušuje v situacích, kdy si neví rady (což se ale dá svést na žánr filmu pro děti), jednak se zbytečně moc soustředí na dělení na zlé rytíře a hodné Poláky a zapomíná těžit z možných situací "v historii neznali tohle všechno". Malej Jacek se chová jak fracek a pořád otravuje. Unikátní snímek to ale s ohledem na dobu vzniku bezpochyby je. ()

Reklama

Galerie (5)

Zajímavosti (1)

  • Film byl natáčen v historicky věrném prostředí: na hradě ve Warmińském Lidzbarku, který byl vybudován v letech 1348 - 1401 a který čistým gotickým slohem nejvíce odpovídal epoše, v níž se film Prsten kněžny Anny převážně odehrává. (ČSFD)

Reklama

Reklama