Elektra

Euripides (divadelní hra), Michalis Kakojannis

Walter Lassally

Michalis Kakojannis
  • Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(31.3.2004)

Řecká duše.(24.7.2015)

Klasická antická tragédia podľa hry Euripida, ktorá sa dejom silne pridržiava predlohy. V tomto ohľade je to v poriadku. Dokonca aj herci sú uveriteľní. Avšak ultranízkorozpočtové spracovanie robí svoje a aspoň mne sa silný filmový zážitok nedostavil. Film takmer bez kulís, s jednoduchými kostýmami, nedostatočné využívanie exteriérových scenérií, atmosféra slabá...zo všetkého srší nízkorozpočtovosť. V porovnaní s našimi televíznymi inscenáciami by aj tá najlacnejšia vyznela veľkolepo.(16.3.2016)

Klasická řecká tragédie zasazená do nevýrazných kulis a s minimem efektů. Divák si musí vystačit s poezií slova tisíce let starého, mimořádným herectvím Elektry Irene Papas, jejíž krásná, výrazná a oduševnělá tvář jako by opravdu patřila princezně z urozeného rodu. Poslední třetina filmu, ve které dochází k dokonání pomsty, je obzvlášť bolestně strhující a působivá Má na tom nemalý podíl i ta tklivě naříkající hudba.Viděno v rámci Challenge Tour 2017:30 dní se světovou kinematografií.(25.4.2017)

Pred pár dňami som videl modernizovanú verziu Elektry v Astorke a bol som tak zvedavý aj na jej slávne filmové spracovanie. Pokiaľ som bol z hry mierne zneistený, tak po filme v nej musím spätne doceniť spôsob modernizácie, najmä čo sa týka mizanscény. Tá je vo filme v podstate minimálna, okrem niekoľkých krásnych celkov prírody pôvod látky kričí z každého záberu a samozrejme aj z hereckej štylizácie. Je to v poriadku, ale film ma tak vlastne ničím neprekvapil. Je možno trochu zbytočne rozťahaný, ale nie je nudný, tá príšerná rodinná dráma vás proste chytí a do konca nepustí...(15.6.2017)