Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

PavHer

Nevím, čemu všemu z tohoto dokumentu bych mohl věřit - je to dokument o Bushovi (možná až moc zaměřený proti němu) a jeho možné vině na útocích z 11. září 2001, který je podaný lehce stravitelnou vtipnou formou i pro diváky, kteří by normálně na nějaký dokument nekoukali. Mě se ale líbil, ikdyž druhá část ubrala na tempu. ()

Valigar

Tímto filmem jsem byl uchvácen od první sekundy až po titulky. Potvrdilo se mi to ,jaký je Bush sebestředný ňouma a mnoha informacemi jsem byl hodně překvapen. ()

Johnner

Dokumentární? Ale to snad ne. Fahrenheit je žánrem pamflet a je paradoxní, že filmografie tento žánr moc neuznává. Dokument má ukazovat pravdu, jaká je, pamflet má lhát, lhát lhát a pak možná na tomto čtvrtém místě podat nějaký lživý důkaz s esencí pravdy a pokud možno tak, aby nás ta "pravda" pěkně opila. Moore je přitom tak zručný, jemně a účinně vtipný a přesvědčivý, že dosahuje až goebelsovských kvalit. Nemohu říct, že by mě to neděsilo. Naštěstí mohu strhnout jednu hvězdičku za to, že je Moore tak nechutně tlustý. Ale to je jediný zápor tohoto propagačního filmu. ()

Muňa

Moore je levičák a neobjektivní a Bush je pravičák a neobjektivní a co? Tenhle dokument ukazuje Moorův pohled na věc, jak to vidí Bush můžeme vidět ve zprávách. Svůj názor už asi mám, ale víc se mi líbí Moorova prezentace (dokument) než Bushova (invaze). Je jasny, že ani hodnocení tohohle dílka není od nikoho tady objektivní. ()

luckylittl

Né tak dobré jako Bowling, ale přesto fascinující. Dokument má svižný spád a dokáže udržet divákovu pozornost, ale chvílemi mi přišlo, že Moore neměl dostatek informací a tak je "poslepoval" z různých jiných nepotvrzených zdrojů. Některé věci mi přijdou čistě protibushovské a trochu nadnesené. Možná se ale mýlím a v budoucnu zjistíme, že to bylo všechno pravda... ()

Tomulka

Jediným zdrojem informací kolem 11 září, Afganistanu a Iráku jsou media takže těžko říci jak to opravdu bylo. (Kdo viděl film Vrtěti psem. ví o čem mluvím) Ale Moore nám tady poukazuje na svůj pohled na danou věc. Jediné co je opravdu zjevné z dokumentu je fakt, že američani jsou prostě jiní. Jejich velikášství je jejich zkáza. Co se týče podrobnějšího rozebírání dokumentu tak do toho se mi nechce. Jen ve zkradce některé okamžiky jsou hodně naivní některé jsou hodně jednoduše pojaté, dokument nejde vůbec do hloubky jen tak klouže po povrchu. A scény z americkou vojenskou matkou jsou přinejmenším zvláštní. Na jednu stranu je hrdá několik generací vojáků a na druhou stranu se chová jako někdo kdo je velmi překvapen nad strátou syna. Ano každá stráta dítěte musí být hrozná, ale když jej poslala do armády tak znala všechna rizika. Bylo to jak ze slabého amerického filmu o válce. každopádně vyzdvihuji režii Moora pojetí bylo velmi chytlavé ale jak jsem již říkal bylo třeba jít více do detailu. ()

shinlove

Moc pěkně natočeno. Film o blbci, který se stal americkým prezidentem 2x za sebou, hlavně díky svému tatínkovi. Aneb, když se dobře narodíte, nic a nikdo vás neodradí od toho, abyste vládli nejmocnější zemi světa! :( 4* ()

rationibus

Vidno, že pán Moore dával v škole pozor, keď sa hovorilo o Goebbelsovi. Naservíroval nám majstrovskú ukážku manipulácie a demagógie. Účinnej, posudzujúc nielen podľa mojich skúseností z premietania filmu, ale aj podľa hodnotenia z Cannes. .Čo mi je však ľúto, znehodnotil tým aj to podstatné a úprimné, čo sa k tej téme povedalo. Lebo podľa môjho názoru odzneli vo filme aj veci, nad ktorými sa treba zamyslieť. . Prospelo to však asi len jeho egu aj jeho peňaženke. Škoda. ()

Catch1707

Spis 3 a pul *. Michael Moore a George Bush predstavuji absolutni protipoly v USA. Oba jsou velkohubi demagogove, kteri prezentuji polovinu sve pravdy a na dalsi fakty resp. kousky pravdive mozaiky zvysoka kaslou. Ale Michael Moore natocil o tom docela zabavnej (a misty vaznej) dokument, ktery se zatim z jeho tvorby nejlepe kouka. Zlata palma z Cannes je vsak podle mne prilis a je spis vysledkem ocekavane kontroverze jako kvality filmarskeho umeni. ()

spaiky

Bowling byl lepší, ale stejně díky Michaelovi za takovýto film, Bush si ho zaslouží... je to totiž fakt magor! ()

gerry007

Nablblost, která mne svou prakticky neskrývanou manipulativností skoro spíš přesvěčila, že on ten Bush asi nebude tak špatnej, když proti němu točí takovýhle zoufalý slátaniny:-) Ne, pane Moore, zas až takový blbce z nás dělat nemůžete! Jedna hvězda za pár (ale skutečně pár!) vtipných okamžiků. Jinak opravdu není co chválit. ()

St@B

Kdo chce Bushe bít, hůl si velmi snadno najde. Nečekejte od tohoto filmu, že se dozvíte názor druhé strany, tohle má s objektivitou pramálo společného. Nicméně pro odpůrce texaského vidláka a jeho politiky je to vynikající podívaná... ()

Falker[4N]

Breast milk - VERY BAD, lighter and matches - Hey, no problem! Tohle mě opravdu rozesmálo, nicméně mě tento dokument přez občasnou vtipnost spíše nudil - nehledě na to, že na mě v žádném případě nepůsobil objektivně - a to dokumenty snad být mají ne? ()

iamblichos

Kto manipuluje a vytrhava veci z kontextu? Kto klame? Moore alebo klika ultraneokonzervativnych pomatencov pri moci, pouzivajucich loz ako pracovnu metodu? Zrejme obe strany maju maslo na hlave, ale viac mi vadi to na tej vladnej, nakolko Moore nema vplyv na moj zivot a chod sveta, co sa o druhej strane povedat neda. Bowling for Columbine vsak bolo lepsie. ()

corax8

Jako dokument to moc neberu. Mám pocit jakési manipulace a toho, že režisér obrázky poskládal tak, aby vytvořili požadovaný celek a ne objektivní celek. Nicméně jednotlivé scény jsou ve filmu zajímavé a proto mu dávám 4 hvězdy. ()

Anstoss

Pro všechny, který si myslí, že tento „dokument“ je kontroverzní a že poukazuje na druhou stránku 11. Září ať se proberou. Raděj se podívejte na dokument Zero: An Investigation Into 9/11 nebo na dokumenty Alexe Jonese. To co dělá Michael Moore je možná zábavné, ale informativní hodnota je téměř nula. I Charlie Sheen je ve svých otázkách který chce předložit panu prezidentovy Obamovy sto krát odvážnější než Moore a to není zrovna známí tím, že by byl investigativní žurnalista. Mooreova odpověd na otázku Alexe Jonese v dokumentu Martial Law 911 Rise of the Police State: Jones:“ Proč nemluvíte ve svém dokumentu o NORAD?“ Moore:“To by nebylo americke!“ Konspirační teorie sem nebo tam, zkuste si sami odpovědět na otázky položené v dokumentech typu Zero: An Investigation Into 9/11 nebo Loosing Change The final Cut. Jestli máte jasno, spěte klidně dál. 2/10 ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)