Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

sam_lowry

Tento film mi dokázal jednu věc: Michael Moore je přes všechny výhrady asi nejlepší dnešní tvůrce dokumentů.. to co si vybere za téma(v tomto případě poškození Bushe) dovádí do naprosté dokonalosti...to je sice pravda,ale film se uvádí jako film dokumentární ne jako film propagandistický a to Fahrenheit 9/11 rozhodně je... respektive propaganda proti Bushovi. Je zde spousta úžasných momentů(výpověd hrdé americké matky oproti tomu matky která syna v iráku ztratila, a ptaní Kongresmanů na to jestl by své děti poslali do války a bushovo čtení kozlíka 11/9 ráno) ale spousta odporných demagogií a upravených polopravd(zneužití toho že lidé v Missouri dali ze soustrasti v senátních volbách přednost protokandidátovi Johna Ashcrofta, který měl vítězství tak či tak jisté). Spojení klanu Bushů a významných Saúskoarabských rodin je ale zajímavé a u prezidenta USA to není maličkost...z hlediska filmařskydokumentaristického je toto dílo lahoda,obasahově nepříliš slušným,správným a morálním způsobem ale osvětluje to, o co v tomhle filmu jde hlavně-a to to že George W.Bush je nejhorší americký prezidnet v dějinách, zasloužil by si kulku do hlavy a jestli ho v září američané znovuzvolí, může jít celá Zeměkoule do Pr****...kvůli tomu Moorovi odpustím že tomuto filmu končí doba spotřeby v září2004, hlavně ať Bushe nezvolí, to je hlavní úkol tohoto filmu... právě přesto kvůli tomu ale nemůže dostat 5* ()

Docentus

Zábavný je, ale ne "dokumentární" - ani náhodou. Na takového dokumentaristu Usámu... :-) Když si neděláme ambice na objektivní popis situace, je to docela dobrý odlehčený svižný film, který se ale v závěru utopí v moralizování (válka v Iráku) a slzách (matky) a ztratí lehkost ze začátku. ()

Elemmírë

Nechápu jak po tomhle filmu mohl být Bush znovu zvolen prezidentem, ale je mi jasné že i tento film je zmanipulován tak jak si pán režisér přeje. Myslím že podobný film by se dal natočit o jakémkoliv jiném prezidentovi který by vládl americe místo Bushe. Každopádně to vrhá zajímavé světlo na všechny souvislosti okolo protiteroristické politiky USA. Doporučuju ke shlédnutí. ()

Belerofon

Moore je fascinující...fabulátor. Když jsem ten film viděl, bylo mi jasné o co jde. Bush není zrovna svatý prezident a jeho názory a vůbec politika, jenž by měla být výhradně Americká, bohužel taková není...Mooredobře ví, jak pomocí faktů a neověřených zpráv udělat relativně pravdivý příběh založený na naprosté vykonstruovanosti. Moore pokládá otázky, na které odpovíte takovým způsobem, že jste přesvědčeni o pravdě i když mluvíte o lži...Festivalové ceny jsou jen důkaz jako svět absolutně nemá šajn co se v USA děje a dít bude...Díky lidem jako je Moore je na novinařinu to světlo o něco tmavší než je žádoucí... ()

ForzaJuve

4* za to, že se tu člověk dozví spoustu zajímavých informací. Nutno však ihned v zápětí dodat, že se nesmí v žádném případě věřit všemu, co tu bylo řečeno!!!! Moore je dost radikální antibuschista a pokud loni volil, volil určitě Obamu. Teď by mě eminentně zajímalo, co říká na setkání této slibotechny s krutou realitou světa těch, bez nichž by se prezidentem nikdy nestal. Dost možná se o tom bude dát za nějakou dobu natočit neméně zajímavý dokument... ()

Naiki

Ucel sveti prostredky - Moore se zde chova uplne stejne jako ti, ktere kritizuje. Trapnost. Ceny pro tent film jsou jen vysmechem radoby "politicky angazovanych" znalcu filmu (prirovnal bych je tak trochu k Mattu Damonovi z filmu Team America). Ackoli Bushe opravdu nemam rad a byl pro rozhodne spatnym prezidentem se spatnymi "hradnimi radci", Moore mu timto tezko mohl objektivne uskodit, spis se posunul na rovinu populisty a demagoga, co za kazdou cenu chce o sve pravde presvedcit ostatni. Verit tomuhle dokumentu je jako verit CIA, ze prestoze se podezreli z terorismu oficialne mohou mucit, nikdy se tomu nedelo. ()

wray

ja moc tieto konspiracne teorie nemusim ale - dobry dokument mi nevadi. F 9/11 mi ako dobry dokument nepride lebo bol do zaciatku az dokonca jednostranne zaujaty, a na konci filmu som nemal pocit ze som sa dozvedel "pravdu" skor mi to prislo ze Michael Moore robi zo seba sasa a Bush v podstate nebol az tak zly (preco inak by mu museli robit takuto anti propagandu?) F 9/11 odporucam snad iba najvacsim milovnikom konspiracii. ()

tejna

Tak nějak se nemůžu rozhodnout, kolik hvězdiček si tento dokument zaslouží. Zesměšňuje Bushe, ale ukazuje ho jen v jednom světle. Tím se bývalého amerického prezidenta nezastávám, jen říkám, že dokument by neměl být zaměřený takhle jednostranně a neobjektivně. Za to bych dala jen jednu hvězdu, ale na druhou stranu je dokument z pohledu filmového zábavný a poutavý.. za což by si zase zasloužil víc než tu jednu. A proto tři! ()

Mainer

mnohem lepší, než jsem čekal, jeden z nejlepších konspiračněsociologických dokumentů, co jsem viděl... bojuje o místo na Slunci s Bowling for Columbine ()

pold odpad!

Křečovitá snaha o diskreditaci jednoho člověka - taková účelová snůška lží a pomluv, kterou drží pohromadě jen nijak neskrývaná autorova nenávist. ()

PeteBuck

Kriste pane to je tu ale kecov o tom, ako Moore používa demagógiu, že je tučný a že jeho dokumenty sú kontroverzné. Prosím, prečítajte si nejakú knihu o globálnej ekonomike, o tom, čo Bush reálne spravil, spýtajte sa pár Američanov (myslím vzdelaných), čo si myslia o situácii v USA, trochu sa zamyslite nad faktami, čo sa konkrétne stalo v USA za posledných 20 rokov a hlavne, akú robili zahraničnú politiku, potom ruku na srdce a povedzte, v čom konkrétne Moore vo svojom dokumente kecal? Že bola invázia do Iráku v každom ohľade protiprávna? Že tam šlo hlavne o prachy, že za to zaplatili stá tisíce civilistov životmi (nepočítam 3500 vojakov, ktorí tam zahučali). Že Moore hra na city? Ktoré dokumenty v poslednej dobe nie? V propagande je Moore oproti vojensko-priemyselnému komplexu alebo iným záujmovým skupinám ešte riadna nula. Podľa mňa tento dokument potreboval povedať jedno, ako Moore videl situáciu po jedenástom septembri a okolo invázie do Iraku. A to povedal dobre. Mimochodom až teraz som sa dostal ku knihám, ktoré Moore napísal. Podľa mňa je to celkom dobrý dokumentarista. A je mi jasný, že všetci tí, ktorí nedajú na USA dopustiť, sa do neho automaticky navážajú, ako stojí za hovno, aký je to demagóg a kretén. Ale často vidím, že ľudia nazvú kontroverzným to, čo nechápu, alebo to, s čím proste nesúhlasia. Stále neberiem, že je Oliver Stone braný za kontroverzného. Kontroverzný je film Ewige Jude alebo Leni Riefenstahl, ale určite nie Michael Moore. Kontroverzný je akurát Bush, jeho kabinet, ktorí mali byť súdení ako vojnoví zločinci a miesto toho si užívajú pokojný dôchodok. ()

Sinclair

Mooreova pověstná nenávist vůči presidentu Bushovi dostala nový rozměr a to filmový.Ačkoliv byl mnohokrát Michael nařčen z překrucování fakt ve svůj prospěch, nelze mu upřít jednu vlastnost resp. jeho dokumentům. Tyto snímky vás usadí po celou dobu pevně v křesle a chrlí na vás spousty poznatků místy možná až zbytečných detailů, ale výsledek a názor nechají na vás,ačkoliv se jasná myšlenka celého dokumentu prolíná celým dějem a kouká z každé maličkosti. Tak to platilo o Bowling for Columbine a dvojnásob u Fahrenheita. Opravdu si nejsem jist, zda se vše odehrávalo, tak jak to velmi barvitě a osobitě popisuje M.M. ve svém snímku, ale pokud platí pravidlo, že na každém šprochu pravdy trochu, myslím, že by se měli Američané nad sebou opravdu zamyslet, tedy především nad svou hlavou státu (podle M.M. samozřejmě jak jinak než "nedemokraticky" zvolenou). ()

Gazzy

Po BfC moc slabý. Pokud by bylo vše bráno jen jako film, manipulace by ani nevadila a mohlo by ji byt vic. Vic zabavy za cenu ztráty veškeré objektivity (vzdyt snad kazdy vi o co tu jde a ze s dokumentem to moc spolecneho nema) JOO. Smích a vážná tvář NEE. ()

jackieboy

Naprosto skvělý dokument. Sice ne lepší, než Bowling for Columbine, ale rozhodně zatraceně působivý. Fakta, která nám Moore servíruje jedno za druhým rychlostí střely jsou tak šokující, až z toho naskakuje husí kůže. První hodina snímku nabírá na ukrutném tempu, které bohužel tou druhou prudce upadá. Jistě, příběhy a osudy vojáků v Iráku jsou smutné, svou tématikou nicméně přesně nezapadají přímo do úvodního tématu filmu, a to Bushovy politiky. Jistě, mají s ní velmi hodně společného a jejich osudy jsou s ní prudce spjaty, nicméně filmu jako takovému ubírají na zajímavosti a místy se mění v dokument pouze a jen o vojácích. A to si myslím není správné (nepopírám samozřejmě, že si to ti chlapci zasluhují, to ne!), neboť diváka trochu vyvede z v první hodině tak precizně vyjetých kolejí. ()

Treble odpad!

No za tohle teda střílet do hlavy. Já jsem si myslel, že to bude populistická sr**ka debílka co už neví jak se zase po čase zviditelnit, ale vono je to ještě horší. Hodně nechutně a šíleně lacině překroucené fakty. Jako dokument, žádná hodnota - jako film už vůbec žádná. Možná tak kdyby to sepsal do tří vět na nějaký teen-názor fórum (např. novinky.cz) tak se mu s chutí vysmějem. Druhá půlka mu řekne že je borec a tím to končí. Ale že jsem za to dal 45 korun v půjčovně mě vážně mrzí... ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)