Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

Wolodja

Asi se slusi podotknout, ze George W. Bushe sem mel nerad od te doby, co jsem ho poprve uvidel v televzi. Nakolik je tento film manipulativni a demagogicky, necht posoudi jini. ()

vorheese

Nehodnotím farenheita jako ,,poctivý" dokument, ale spíše jako produkt zábavního průmyslu. . .a on skutečně baví. Například scéna, ve které Moore představuje členy Koalice je k popukání. ()

gogos

Celkem zajimavy snimek.... pane prezidente, nase zeme byla napadena... a pan Bush si cte o male kozicce... necemu jsem se zasmal, neco bylo vsktutku zajimave, celkove slusny dokumnetofilm ()

kaylin

Jsem zaujatý, ale nemůžu si pomoct. Michael Moore poukazuje na skutečnosti, na které se nikdo moc nechce dívat. Je ještě více zaujatý, není objektivní, bere si to, co se mu hodí, ale vytváří celkový obraz, který je uvěřitelný, což je na něm to nejsmutnější. Nemáte pak pocit, že sami ve svém životě ovlivníte strašně málo? Snad jedině štěstí, že nejsme Američani. ()

jajinka

Jako dokument až příliš neobjektivní, poupravené, aby se to hodilo.. každopádně důvody, o kterých se vědělo dříve, než samotná válka Iráku začala.. Pár vtipných komentářů a příjemná hudba.. toť asi vše.. "Fakta" posledních pár let ve dvou hodinách politické reklamy.. ()

René.girl

Výborně natočený a hlavně výborně sestříhaný dokument, který mě přiměl nenávidět G. W. Bushe a vlastně i celé Spojené státy americké - because it's pretty f****** up country. 70% ()

YURAyura

Investigativni Moore divakum opet serviruje vypatranou pravdu ze sveho uhlu pohledu. Zpocatku pouziva i docela slusne neprustrelna svedectvi a filmovych zaberu sestrihanych tak, aby poslouzily jeho vysetrovani, ovsem na Wag the Dog nema. Jeho predvolebni agitce dochazi v puli dech a nezachrani to ani srdceryvna svedectvi pozustalych obeti valky v Iraku. Stavajici americky president mi nikdy nebyl sympaticky a o jeho jednani si myslim svoje, podle hesla politika je swinstvo, ale takovymto blabolem mu Moore spis pomohl nez uskodil. ()

swed

První film, který jsem od M. Moorea viděl, ve mne zanechal dvě rozdílné reakce. S myšlenkou a celkovým Mooreovým pohledem na 100% souhlasím, problém by nebyl ani v jeho technické kvalitě (Moore je zručný filmař), ale zamrzelo mne, že režisér tento (pseudo)dokument sestavil z jakési a odkudsi získané koláže - i když jeho fakta působí velmi objevně, nevím, nevím… Také je škoda, jak je většina prostoru věnována jednostrannému monologu, dialog Moore-Bush by byl jistě objektivnější, ale po něm tu není ani známky. "Fahrenheit 9/11" je atraktivně natočený film, který měl spíše vyměnit svou senzačnost za objektivní výpověď, což se mu moc nepovedlo, ale i tak smekám. 7/10 ()

Sigurd

Michaele, zklamal si. Po Columbine jsem si říkal, konečně tu je někdo, kdo se nebojí ptát. Bojovník za správnou věc, chtělo by se říct. Ale teď? Přijdeš s filmem, který není nic jiného než předvolební propaganda. Chrlíš pořád to samé. „Bush je neschopný zkorumpovaný kretén.“ Dokládáš to ubohými záběry, manipuluješ se vším co ti přijde pod ruku. Ukazuješ pouze jednu stranu mince. Černobílý svět, kde od začátku je jasné kdo je ten špatný. Jste to vy, pane Bush, křičíš. Obviňuješ z demagogie, ale sám ji používáš. …Něčemu možná uvěřím, ale bude to jen zlomek toho tvého spletence polopravd, zjednodušování a překrucování faktů, který je ještě k tomu nudný a vůbec postrádá lehkost tvých předešlých snímků. Michaele, když nemáš co říct, tak prosím netoč. ()

Aiax

Uf. Pánové a dámy, řeknu vám, strašně se mi ulevilo, že tohle natočil manipulátor, demagog a skrznaskrz levičák, protože jinak bych byl otřesen do hloubi duše. ()

halogenka

Moore je idealista. To je to, co se mi na něm líbí. Jiná věc je, jakými prostředky chce občas svého cíle dosáhnout. V druhé půlce filmu už moc tlačil na pilu. Jeho schopnost kombinace informací, obrazů a hudby je pozoruhodná. Ví, jak zaujmout. Musím říct, že mě poměrně příjemně překvapilo, že tento film uvedla ČT na páté výročí 11. září. Něco tak výrazně protibushovského... Že by přece jen mělo čétéčko koule? ()

Skip

Michael Moore nemá rád George W. Bushe a celou jeho administrativu, což dává jasně najevo od začátku do konce. Po formální stránce je to dobrý film, ovšem jeho dokumentaristická hodnota je téměř nulová. ()

Aleee89

Během sledování filmu mnou cloumaly emoce, a to se tak často nestává. Maximálně mě to zaujalo, cítila jsem smutek i hnus a opovržení nad tím vším. Je to zajímavé, pohlcující. Moore mě dokonale dostal - věřila jsem mu každé slovo, což jistě bylo jeho cílem. ()

Fanucci

Tak sledovat Bushe jak čte dětem pohádku o kůzlátkách, zatímco WTC hoří, byla velká zábava. To nepopírám. Jako dokument byl ovšem jednoznačně lepší a objektivnější film Bowling for Columbine. ()

d-fens odpad!

ocenenia : MFF Cannes 2004 - Zlatá Palma ◘◘◘◘ takto to dopadne, keď si trpaslík myslí, že má úžasný nadhľad. ()

Joe321

Ačkoliv mám Fahrenheit rád, není to kvůli tomu, že bych ho považoval za kvalitní dokument. Je to spíše zábava, kterou mi poskytl. Moore už se tady rozjel na plno, dává dohromady vše možné a občas mi přišlo, že si věci i upravuje. Asi to musel udělat, aby se mu to tak pěkně skládalo. A že skládá, protože člověk nevěřícně kroutí hlavou nad tím jestli je to možné. Asi ne, ale bavil jsem se u toho dobře. Doufám, že se vrátí ke svým začátkům, kdy se soustředil na lidi a ne na to, aby udělal co největší poprask. -"The first time I met him, he had some good advice for me... Governer Bush, it's Michael Moore." -"Behave yourself, will ya? Go find real work." ()

kombajn

Ve filmu me osobne nejvic zaujalo jak se Bush dostal k moci a jak se mensiny marne dozadovali sveho prava. Film jde po krku Bushovi a neni moc objektivni, to se ale dalo cekat. Bush ma prece k dispozici neuveritelnou moc, kterou jeste ziskal tak trochu podfuckem... Moore pravdepodobne jen chtel vyrovnat sily v boji s medii, ktere v USA delaji s prezidenta zachrance planety... ()

xjane

Nemám slov, George W. Bush je vážně neuvěřitelnej idiot, i kdyby z toho byla jen desetina pravda. Jinak naprostý souhlas s uživateli hirnlego a Oskar. 80% ()

lebowski!

Pravda je to jednostranné, ovšem byly zde vyřčeny otázky na které nemá nikdo odpověď a které varují že zde něco smrdí a to má být hlavní cíl dokumentu. A nechybí ani velmi zábavné momentky odlehčující situaci. ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)