Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

vaclaw

Čekal sem od toho rozhodně víc. Po shlídnutí sem byl docela znechucenej některými Moorovy postupy. Jeho citoýy vykrádání obětí bylo lacinější než v Peruánský telenovele. A to nemluvim o některých "faktech", protože potom mam pocit, že americkej prezident by byl neschopnej magor a v tom případě maj asi naprosto debilní systém, když se tam někdo tak neschopnej, že si snad neumí zavázat ani tkaničku u bot, stát prezidentem. Jinak i filmařsky to pro mě bylo trochu zklamání, čekal sem aspoň v tomhle ohledu od Moora víc, a taky to mohlo bejt kratší. O tomhle filmu si ale podle mě musí každej udělat názor sám, protože ho asi hodně ovlivňuje vlastní názor, mě osobně přišel strašně propagandistickej, že by se za něj nemuseli stydět ani soudruzi z naší celkem nedávné éry. ()

Al Majda

Posmutněla jsem, jak se někteří lidé dokáží obohatit, bohužel jen penězi. Zajímavý pohled na věc. Zase nám Moore dokázal ukázat pohled na věc jeho očima a dát dohromady spoustu důkazů a rozhovorů s váženými lidmi. Ó velká Ameriko , jak jsi svobodná, až ti to nezávidím. Bohužel strašný je na tom ta představa, že takový věci, jako korupce a tutlání docela vážných věcí v politice se děje i u nás(Jak se asi Grosovi líbí v domečku s bazénkem,...). Sakra pánové politici, už by jste měli najít lepší způsob, jak zbohatnout!!! Je to smutný. Dá se tomu všemu uvěřit, ale je to hrozná představa. ()

Krčma

S jednou hvězdičkou jsem docela vstřícný. Pokud něco nesnáším tak je to politická demagogie a populismus. Ostatně toho si užiji dosti v našich luzích a hájích. Michael Moore nedělá nic jiného, než že zcela účelově manipuluje s fakty. Aby bylo jasno: Bushe také zrovna nemusím. Ale to rozhodně neznamená, že můžu schvalovat to co Moore předvádí v tomto díle. Má samozřejmě právo zastávat jakýkoliv politický postoj, ale pokud se bude trochu více držet faktů, tak to bude rozhodně lepší pro všechny. ()

Arccos

Mooreovy filmy asi máte rádi nebo ne podle toho, zda s souhlasíte nebo nesouhlasíte s vyjadřovaným názorem. Zatímco Bowling se mi líbilo velice, z Fahrenheita jsem přinejmenším na rozpacích, což je opravdu mírné slovo. Navíc je to celé neúměrně dlouhé a, při všem respektu k obětem útoků a válek, jsem se dokonce nudil. ()

FrankieCZ odpad!

Fahrenheit 9/11 má být podle Michala Moorea "teplotou, při níž hoří svoboda." Racionálně uvažujícímu divákovi, který nesdílí hystericky levičácký pohled autora na svět, se může zdát, že jde o teplotu, při níž hoří zdravý rozum a sebekritický pohled na vlastní tvorbu. Domněnka povýšená na nezpochybnitelnou pravdu a předložená divákům k uvěření. Navíc v současné době existují důkazy o tom, že mnohá z tvrzení v tomto filmu nejsou pravda. ()

Landier

Jak vlastně tenhle film hodnotit, jako hezky pojatou smyšlenku, která obrázky zbídačených dětí hraje na city nebo jako něco, co se nás, i když ne tak jak to Moore podává, vlastně týká? Film sám o sobě je jen dalším sestříhaným střípkovitým materiálem, který v nás má navodit zděšení, strach, nenávist a soucit v jednom. Moore na jedné straně mluví o "strachovládě" Bushe, na druhé straně používá nenávist k němu a soucit k obětem k dosažení stejného černobílého vidění, jaké používá jím kritizovaný Bush. Na druhé straně se však nebojí nazvat věci jménem, neříkám, že správným, ale možná i právě za onu snahu + celkem poutavou atmosféru, kdy byste, nepoužívaje mozku, málem všemu uvěřili - dávám 3*. ()

Mykhaluu

Točí už nějaký republikán filmy proti demokratům? Ono pro nás to možná není tak žhavé. Ale pro ty hlavičky americký to možná je pecka mezi očka! Ale oni se asi ty úplně jadrný republikáni raději věnují čištění flint, než koukáním na Mooreovi filmové brutalitky! Té maminky vojáka z Íráku mi bylo líto, když se jí rozpadal svět, jak mu věřila... a pana Bushe taky, když seděl u pohádky o zajíčkovi... :) ()

pe3czech

Jiný film od Moorea jsem dosud neviděl, jako první snímek od něj na mě působil skvěle. Je to příkladem, že se u dokumentu dá i bavit. Jenže pozor! Stejně tak, jako oficiální média nehovoří o Bushovi jako o magorovi(a tento snímek ano), je to z jistého důvodu. Toto je zase extrémně opačný pohled na věc. Nepolykejte zprávy jako popcorn, přemýšlejte, kdo vám předkládá informace a komu tím prospěje. ()

Efreeti

Pro mě zůstáva nejlepším dokumentem předchozí Mooreovo dílo Bowling for Columbine. Ve Fahrenheitovi se snaží Moore jen co nejvíce poškodit pověst G.Bushe před prezidentskými volbami. Je to ve snímku hodně vidět a ani Moore to nijak nezakrývá. Nejvíce mi ale vadí naprostá ztráta humoru a nadhledu, dokument nesnaží se nic řešit ani popsat z více úhlů pohledu. Jediná část filmu je zajímavá...2. čtvrtina filmu, když se Moore snaží ukázat napojení rodiny Bin Ládinů na rodinu a sponzory G.Bushe a americkou ekonomiku. ()

Lucius odpad!

Dámy a pánové, vrcholné vyhlášení dnešního večera je před námi. Tři kandidáti. Vyhrát může jen jeden. Bude to Vasil Biľak? Bude to Joseph Goebbels? Ne! Cenu za celoživotní přínos propagandě získává americký tvůrce rádoby-dokumentu MICHAEL MOORE!!! Cenu předává pan senátor John Kerry. *Moore přechází s cenou v podobě vycpaného skunka k řečnickému pultu, cestou ještě dojídá zbytek hamburgeru a utírá si mastnou pusu* "Děkuji, děkuji. Vůbec sem nečekal, že bych se moh´ umístit před lidma jako jsou tydle dva. Fakt sem na to pyšnej. Jo, ale mám tady lísteček, máma říkala, že prej kdybych vyhrál, tak to mám přečíst. Tak teda. Děkuju mámě, tátovi a demokratům Spojenejch Států, že mi celej život dávali tolik peněz, abych si moh točit svý filmy. Jo a taky mám pár novejch nápadů, jak napsat o nějakejch teroristech - našel jsem strašně moc špíny na nějakýho Jan Pavla II., Dalajlamu a taky na nějakýho Gandhiho a jeho dceru. Tak dybyste je někdo chtěl trochu pošpinit, tak já vám dám vizitku, tak mi cinkněte a domluvíme se na penězích, jo? Děkuju." *odchází a drbe se na zadnici* Dámy a pánové, to byl Michael Moore. Prosím o ještě jeden potlesk... ()

Baudelaire

Demagogie na n-tou, o objektivitě nemůže být řeč. Fahrenheit 9/11 je vlastně taková komicko-tragická rebelie, začínající ani ne moc vtipným kydáním hnoje na hlavu největšího teroristy všech dob, totiž G. W. Bushe, a končící srdcervoucími vzlyky správných špekatých amerických matek, jejichž nejlépe multikulturální rodiny jsou onou pevnou páteří Ameriky. Naštěstí je to prošpikováno různými žertíky a zhruba uprostřed filmu se nachází dokonce několik silnějších jokeů, které u mě dosáhly upřímného smíchu. Dokumentární hodnota filmu je prachmizerná, tragično a komično jsou slabšího rázu, takže co ten film vlastně táhne? No přece herec v hlavní roli! A to, že je film revoltou proti obecně prezentovanému. No rozhodně je to zajímavé, ale díru do plátna to neudělá. ()

Chladek

M. Moore absolutně skvělou a "moderní" formou zpracoval téma pro svůj dokument. Velmi se mi líbil, jen jsem myslel že bude o 11. září. První polovina dokumentu je absolutně bezchybná, ale ve druhé to začíná trochu upadat. Pro mě osobně ne, protože se hodně zajímám o věci ohledně Iráku a válek na blízkém východě, ale celkově mi to prostě do toho dokumentu nesedí. Ale co se dá namítnout. Obě poloviny spojuje jedno jméno - George W. Bush. ()

Weissik

Hodnocení pod 70% ?? Zvláštní. Tenhle chlápek, kterej dokázal vrátit dokument do povědomí milionů lidí, si zaslouží uznání stejně jako tenhle film. Jasně, nejde tady brát všechno úplně vážně, je to trochu demagogie, ale je to zábavné zpracování extrémně vážného tématu. ()

SB

Usvědčit ze zločinů není možno pomocí lží a polopravd, protože pak se dostává autor na stejnou úroveň zločincům. Jednu hvězdu za připomenutí, že se i ten největší primitiv může stát prezidentem jedné z nejmocnějších zemí světa, a že ve válce jsou poškozeni jen civilisté. ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)