Fahrenheit 9/11

• USA Fahrenheit 9/11 (více)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

depp

Moore je fakt ryzí demagog. Po shlédnutí tohoto pseudodokumentu jsem si říkal, jak je jednoduché někoho takhle ztrapnit. Kdyby si například nějaký český dokumentarista vzal na mušku Václava Klause a chtěl ho potupit strejně jako Moore Bushe, nedalo by mu to taky moc práce. Tohle vám fakt nežeru. ()

markotter

Věřím tomu, že pokud by se mně snažil michael moore přesvědčit o tom, že Země je plochá,pravděpodobně se mu to povede. Nevěřím tomu, že všechno je černobílé, a proto nebudu hodnotit, jestli se mu povedlo přesvědčit mně, že G.W.B. je padouch. Nicméně, způsob, jakým M.M. svoje dokumenty točí se mi líbí a některé jeho nápady jsou opravdu duchaplné (agitka před Kongresem, aby kongresmani vyslali svoje děti do Iráku). ()

Foo

Film je trefně zpracovanej! Nedivím se že to je jeden ze skandálních filmů. Američani jsou popsáni v tomto filmu jako neschopní lidé! Kam se poděla ta jejich chuť na zachranu světa, jak předvádějí ve všech svých katastrofických filmů? Kde je jejich odvaha? Všichni se jen zbaběle schovali a udělují hloupá pravidla. Nechtěla bych žít v Americe! ()

E lan

Nemám rád dokumenty, ale tento byl velmi zajímavý a docela vtipně pojatý dokument. Některé rozhovory a záběry byly děsivé (fanatismus, prázdné ohánění se demokracií a svobodou...). Zajímavé a poučné... ()

Theker

Minca má vždy dve strany a toto je tá druhá strana. Inak závidím M. Mooreovi že verí /veril/ že bez Busha to pôjde inou cestou. Nepôjde. Závidím aj naivitu (zrejme) väčšiny užívateľov, ktorý tento dokument videli. No áno - sú tam emócie, ale sú tie emócie umelé?? Nezdá sa mi. Pomenovania dokumentu ako "lživá předvolební agitka" či "antibushovská vymieľačka plná nezmyslov" sú pravdivé. Áno, pravdivé ale pre tých, ktorý sa nechajú zavádzať oficiálnym prúdom názorov na USA a ich politiku. Ale ešte sú tu aj ľudia, ktorý sa opierajú o niekoľko nepodstatných faktov. Napríklad že taká oceľ sa topí pri teplote od 1370 do 1510°C a nie pri 650°C... ()

m4xp4yn3

Záslužné odhalování pravdivých informací shazuje všudypřítomná snaha z nashromážděného materiálu vyždímat ještě víc, takže se kromě pěkně setříděné části odhalující mechanismy kooperace rodiny Bushových s Ládinovými dočkáme i zbytečných a aranžovaných scén se srdceryvnými příběhy chudých rodin, které zavání nevěrohodností a manipulátorstvím ze strany režiséra. ()

Mocoft

Neuvěřitelný sestřih docela normálních záběrů, po kterém byste začali nenávidět i vlastní děti a rodiče. (Jen pozorování šaška Bushe, když mu sdělili že do dvojčat narazilo už druhé letadlo je jednoznačně k smíchu i pláči zároveň.) To ovšem nesnižuje hodnotu dokumentu, jen je potřeba si to připustit. ()

Lokran

Nevím jak je to s pravdivostí záběrů v tomto „dokumentu“, ale protože já sám George Bushe jr. nemůžu vystát, utvrdil mě jen v tom co už dávno vím. George Bush junior je ta největší svině na téhle planetě a měl by být souzen za mezinárodní terorismus, korupci a ostatní zločiny, které svým zakrnělým mozkem spáchal... Bravo Michaele Moore!! celkem 85%. ()

Railman

"There's an old saying in Tennessee I know it's in Texas, probably in Tennessee that says, fool me once, shame on shame on you. Fool me you can't get fooled again." ()

winstonik odpad!

Klasická antibushovská vymieľačka plná nezmyslov. Niektoré zábery sú milé (napríklad ako Wolfovitz líže hrebeň) a Moore je nesporne zručný režisér. Škoda však, že odporný demagóg. ()

astraal odpad!

Další levičácký pseudodokument Moora. Člověku který nepátrá po faktech a nechá se vmanipulovat do "pravdy" pana Moora to může přijít velmi zábavné....Nejzábavnější ale je že zesměšňování a parodování G. Bushe v tomto snímku paradoxně pomohlo k jeho znovuzvolení...aneb nic se nemá přehánět. ()

lebik

"Dokument" me bavil od zacatku do konce.Je to moje Moorova prvotina a na zaklade recenzi znamych a veci co jsem si precetl jsem cekal trosku vetsi sci-fi.Ale byl jsem prijemne prekvapen.Propoje Bushovy familie se Saudy, Bushova demence a cynismus,profitovani urcite skupiny na konfliktu, demonstrace zbytecnosti valky v Iraku.Na to, abych dokument hodnotil jako tendenci toho vim moc malo a pochybuju, ze pokud nejste vylozene clovek vrtajici se v americke historii a politice, tak v tom mate jasno taky.Z meho pohledu mozna ilustrace toho, jak to skutecne za Bushe fungovalo.Minus jedna hvezdicka pro pripad, ze Moore nema pravdu... ()

venca206

Dávám 50% film jsem ale nedokoukal. Nějak přestávám mít pocfit, že musím vědět opravdu všechno. Je jasné, že některé věci nejsou až tak překvapivé jak se původně zdají a taky, že když má člověk zdraví a moc, tak je schopen všeho! ()

biergof

Být Americkým militantním vlastencem, už bych seděl za vraždu Michaela Moore a jeho příznivců. Naštěstí jsem pouhý Evropan a jako takový se divím, proč tento dokument, jež pouze občas dramaticky, jindy směšně, velmi reálně kriticky, rekapituluje první roky 21století, nezměnil Ameriku? Mě z toho bylo nedobře a natočit na tento způsob Nás od roku 89 do teď, to bysme se (ne)zasmáli ()

CaladanChmur

Nedivím se, že to tu spoustě recenzentů nevoní, ačkoliv v podstatě nenapsali nic hlubšího o tom proč, ale jen něco obecně omleli. Viz příspěvek uživatele houdini. Me osobně se to velmi líbilo. Navíc to vcelku potrvdilo moje mínění o Bushovi ( no řeknu upřímně, že byli oba, starší i mladší , opravdu stejná  pakáž) a celém slavném americkém systému "demokracie a svobody". Pro mě byl top zážitek, kdy jsem otevřel ústa a jen zazíral, prvních deset minut filmu a sledování totální ignorace lidského rozumu, když to vše bylo navíc posvěceno kongresem ( máte podpis senátora a kongresmana?  Nemáte?.....) . Výborně udělaný dokument, i když není tím nejlepším od MM, ale pořád je skvělý. A moc mi to připomíná současné bláznění v rámci Ukrajinsko Ruského konfliktu.  Za mě 80% ()

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)