Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

poganteria

Mna tento film očaril. Pripomenul mi pocit ktorý som kedysi dávno mala po prečítaní knihy Stalker a to že síce čítate/pozeráte nejakú dejovú líniu, dialógy postáv atď., ale keď to celé dopozeráte zrazu Vám docvakne o čo skutočne išlo, dej bol metaforou. Nieje to prvoplánový film, kto čaká lakačky a psychothrilleríky kde sa ukáže, že v lese sa ukrýva pošahaný maniak, ktorý začne vraždiť, nedočká sa tak celkom toho na čo je zvyknutý. Kto má ale trochu rád jemne artovejšie filmy, pomalsie tempo, konverzačky a silnú atmosféru, myslím že si príde na svoje. Atmosféra je veľmi silne vytváraná použitím hudby, ktorá vytvára spolu s dlhými zábermi taký ten plíživý nepokoj. Nieje jasné o čo ide niektorým postavám. Celý film je veľmi dobre postupne budovaný do finálnych scén. A to je presne to čím ma ten film dostal ako už dlhý čias žiadny iný. Finále vygraduje, dočkáme sa ho, ale je iné ako sme čakali. Perfektná práca. Záver za mňa dokonalá bodka. Viac než k Shyamalanovi by som to prirovnala k nejakému filmu natočenému podla poviedky. Dalšia pridaná hodnota pre mna je casting, rada som sa pozrela na manželský pár v rokoch Juliu s Ethanom. Jediné by som ubrala a to postava dcéry mohla byť menej weird zjav mám pocit, že v tomto sa trochu tlačilo na pílu, fungovalo by to aj keby bola viac také obyčko dvanástrocné dievča. ()

Fibonacci

kec to zharňem, pačilo sa mi to. Vyzeralo to na pokľepane harčky, ale...hračky, hračky mate? Malo to aj testikálie aj švenknuté kamery... no a nakoniec pošla. ()

bertrand

Připomínalo mi to hezký český soudobý umělecký film a ten já zrovna nemusím. Rámování záběrů, tempo, dialogy a podobně, a taky to bylo o hovně. ()

Nikol45

Přes dvě hodiny stopáže a vůbec mi to nevadilo....uběhlo to tak rychle, že ani nevím jak. Jinak velice zajímavě natočené. Konec zvláštní..... ()

SirCrix

Pointa, která vysvětlovala sled oněh záhadných okolností byla originální a zajímavá, cesta k ní už tolik ne. Celý film působil až moc intelektuálně a suše. Oscarově dramatické herectví mi přišlo u tak jednoduše načtrtnutých charakterů mírně iritující. Budování napětí moc nefunugje, spíše se nervózně pešlapuje na místě. Pár akčních scén působí v kontextu dlouhé stopáže jako kapky v moři, a nezvládnuté CGI mu ubírá na věrohodnosti.  Na jedno podívání mě zvědavost a známé tváře u obrazovky urdžely bez problému, opáčko si s nimi už ale nedám. ()

Hansolo35

Mělo to sice potenciál, ale ze spousty různých směrů, odkazů, náznaků nakonec vyšlo, že zvířata amíky přijdou varovat před státním převratem a všechno vyřeší DVD Přátel. Netflix má prachy, nápady, ale scénář to všechno posral. Škoda. ()

JamesBlack00

Sam Esmail, režisér tohoto apokalyptického snímku, možná nezvládl mnohé méně závažné momenty filmu, jako počítačové (já jsem tedy na to alergický) namnožení jelenů; leckde si vypůjčuje jisté schematické vzorce z jiných podobných snímků - Last of Us, Potomci lidí - narozdíl však od nich není však zde nic explicitně popisováno, viděno.  Vše se projevuje na duševní bázi, potažmo v komorních hereckých výkonech E. Hawkea, J. Roberts ad. Do poslední chvíle není jasno, co se vlastně děje.    To, co se zjevuje jako hlavní myšlenka osobám ve filmu, je chápání a pochopení toho, že člověk příliš zasahuje do dění světa, života naší planety (nic nového), ale že skutečně zvířata, stromy, prostě příroda reaguje jako první, volá svým způsobem, baží po tom, aby lidé už dali stopku tomu svému neustálému snažení a bezskrupulóznosti, destruktivitě.   Rád doporučím k zhlédnutí filmeček, který byste si měli zkouknout další den na PrimeVideo a to je americký dokument "Generace - Bohatství". Žádná legrace, žádnej sentiment, kam se dá v honbě za slávou a penězi i u úplně obyčejných lidí, (ale objevil se tam také jeden extramilionář) dojít, co přiznávají, a k čemu, k jakým hodnotám je potřeba se vrátit.    Nejhorší je, tvůrci těchto filmů chtějí vyburcovat už tak mdlé, hamburgery, televizí, sociálními sítěmi oblblé, občany, aby začali o sobě, životě a přírodě přemýšlet, avšak ti to vnímají pouze jako jeden film mezi mnoha stovkami jiných, které už shlédli předtím, tímpádem nemůže k žádné nápravě dojít, až na pár bezvýznamných jedinců. Ten krok totiž musejí udělat vlády, nadnárodní korporace. Ale proč by to, kurňa, dělaly, když jim jde právě o to, lidi ovládat skrz peníze, TV, skrz všechno. To je apokalypsa. Apokalypsa lidské duše. Proto Julia Roberts vlastně neví čemu a komu má věřit. (Nekecá mi ten černoch, co nám pronajal svůj dům?)    Já apokalyptické filmy mám rád.  I ty spektákly jako "2012", Gibsonův "Apocalypto", "12 opic", "Den poté", i ty komornější "Tiché místo", " Interstellar ", seroš z r. 2005 "Invaze".   A tenhle filmeček "Nech svět světem" sice nepatří mezi TOP 10, ale je jen o pár čísel dál a já mu dávám s chutí 4 a půl hvězdy.    Ještě bych rád dodal jednu zásadní věc. Nedávno jsem shlédl film Hranice od A. Holland. To je film o pravdivé východní migrační apokalypse - lidé namnoze bez peněz - z které se lze dostat ven: jen přelézt hraniční dráty. Film o skutečné pomoci konkrétním lidem.    Ve filmu Sama Esmaila je to západní svět, bojující pouze sám se sebou, chtějící jen ovládat, plný možností výběru, zkažený svojí vlastní morálkou, lidé nedokáží rozlišovat pravdivé od lživého, tedy výstup bezvýchodný!!!    Opravdu? ()

Bobby_Fisch

Jeleni, mladý ucha a apokalyptický psycho... všechno oukej, jen tím záběrem na vybuchující NY to zazdili, bez toho bych dal čtyřhvězdu ()

Nellaron

Od prvého momentu vás bude film držať v napätí z neznámeho. Pokľudný víkend v prenajatom víkendovom dome naruší nečakaná návšteva ich majiteľov, ktorí sa správajú maximáne podozrivo. K tomu sa pridávajú postupne dávkované nevysvetliteľné javy a vám v hlave začne víriť približne 10 možných scenárov, čo sa to vlastne v okolí domu deje. Ide o prepad? Hackerský útok. Útok mimozemšťanov? K eskalácii napätia prispieva vo veľkej miere hudba brnkajúca na vaše nervy. Záver filmu priniesol prekvapenie, obavu a dlhú diskusiu u nás doma. Film má aj hluché miesto kvôli zdĺhavému rozhovoru, ale ide o minor point. Výborný napínavý mysteriózny thriller (niekedy až horor -> zuby!!) ktorý siaha takmer až na 5*. Režisérom bol naozaj Sam Esmail? Rukopis je ako vyšitý od Shyamalana. ()

Carnage3105

Nech svet svetem Podľa mňa to je film ktorý není úplne pre každého. Tematika filmu je o tom že hackeri napadnú satelity a ľudia sú bez internetu, signálu... Nechcem hovoriť viac do detailu. Ale ide o neskutočne dobrý film. Mňa až dostalo to akým štýlom to je natočené, pomalé dlhé kamerové zábery, s atmosférickou hudbou sú úplne umenie, často krát to vytvára až takú psycho-hororovu atmosféru, skutočne to budovanie atmosféry je onania, sú tam absolútne skvelé dialógy postáv a keď sa na to pozrieme z uhla pohľadu každej postavy tak všetky majú dôvod na svoje postoje. Reálne keď sa zamyslíme že toto sa nám skutočne môže stať v blízkej budúcnosti kľudne tak to až desí. Do toho skvelé herecké obsadenie. Julia Roberts, Eaten Hawk, Mahershala Alli, Kevin Becon... Videl som už veľa dobrých filmov a o viacerých básnim. Ale pri sledovaní tohto filmu som mal zimomriavky niekoľko krát. Určite to není film pre každého pretože má vyše 2 a pol hodiny a nejde o akciu ani komédiu, ale tí ktorí vedia oceniť detaily vo filmoch a také to tajomné pozadie vo filme tak si to extrémne užijú. Jednoznačne ale to treba vidieť na jeden krát, sadnúť si k tomu a až po skončení sa postaviť, jednoznačne to nepozerajte po kusoch, pretože tak sa vám tá atmosféra nevryje až tak moc pod kožu. 10/10 a to už som dlho žiadnemu filmu nedal. ()

zykami

Film mě zajímal, protože mezi jeho producenty patří manželé Obamovi a hlavní rolu ztvárňuje Julia Roberts. Tím ale vše končí. Napínavý děj s několika zajímavými momenty se utápí ve zdlouhavých zbytečných scénách, nedotažených záhadách (jeleni) a hlavně v rozpačitém konci nekonci. Velmi jalový scénář nedává moc prostoru nakonec ani pro Julii Roberts. Škoda. ()

DiDu

No já fakt nevím, ale asi jsem to nepochopila. Rukopis Netflixu je v tomto filmu fakt otravný. Napětí se tu buduje primitivními nástroji, některé scény jsou naprosto nekoukatelné a zbytečně nechutné, logiku jsem často postrádala, takže jsem byla hodně zmatená, chování postav je na hranici debility, i když mi občas přišlo, že někteří lidi by se tak vážně chovali. Taky si neodpustili mentorování, sypání popelu na hlavu a rasismus. Jo a taky to bylo strašně nudné. Všichni herci oškliví, Julia obzvláště. Ten konec se už nedal vůbec vydržet, bože, byla jsem statečná, že jsem to dívala. ()

Othones

Film lze ocenit za to, že se tvůrci rozhodli využít originální zápletku. Celkově ale bylo velkým utrpením jej vůbec dokoukat. Snímku chyběl spád a barvitý děj, člověk musel velmi dlouho poslouchat nudné a prázdné dialogy hlavních postav. Když už se konečně začalo něco dít, skládaly se scény ze zcela náhodných okamžiků, které postrádaly jakékoli vysvětlení. Návaznost děje tak velmi trpěla. Ani hvězdné obsazení nezachránilo nesourodý a slepovaný scénář. Osobně jsem však nebyl příliš překvapen. ()

hypnos11

Po Mr. Robot další Esmailův promyšlený projekt. Projekt skvěle natočený, držící diváka v napětí i nevědomosti, a s ne až tak nemožným, zato o to více mrazivým scénářem, co by se tak mohlo stát.. Film šikovně přechází mezi několika žánry, a jak se dalo od Esmaila čekat, má to vynikající kameru a obrazivo, a neméně skvělé herce. ()

ApoloSC

Příjemný napínavý, ponurý, záhadný apokalyptický thriller. Julia Roberts překvapila spíše negativní rolí a množstvím vína, Hawke zase tím, jak zestárnul. Bacon excelentně, vzhledem k malému prostoru, co dostal. Kdybych si někdy v životě chtěl koupit Teslu, po tomto filmu to neudělám :-D Naštval mě závěr. Čekal bych alespoň náznak nějakého vysvětlení. Už kvůli těm jelenům. Dát tam ufony, Putina, Kima nebo jakýhokoliv jinýho šílence, sklidil by film i 5 hvězd. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD