Il est plus facile pour un chameau...

It's Easier for a Camel

Komedie / Drama

Francie, 2003, 110 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $16,150Tržby Celosvetovo $2,590,219(21.8.2009)

"Ľahšie prejde ťava uchom ihly ako boháč do kráľovstva nebeského" - dozvedá sa hlavná hrdinka filmu pri úvodnej spovedi od sluhu božieho. A s tým súvisí jej hlavný problém - ako naložiť s očakávaným nechutne obrovským dedičstvom zanechaným otcom, dodýchávajúcim v nemocnici posledné dni života. Zdalo sa, že pôjde o ďalšie útrpné psychologizovanie a vnútroné rozorvanie nevyrovnanej hrdinky. Iste, aj to tam bolo prítomné, ale samotné spracovanie bolo pozerateľné. Život potomkov superbohatej rodinky je podaný z rôznych strán, nevyhýba sa zosmiešneniu záhaľčivo-prázdneho života, súrodeneckej rivalite, pochybnostiam o rodičovstve, problémom vzťahu s o niekoľko tried chudobnejším učiteľom. Z formálneho hľadiska potešili úvodné animované vsuvky, retrospektívne scény a skvelo nasnímané scény z baletnej školy. Zaujal ma tiež určitý kontrast vysokého prostredia a nízkej telesnosti (vo filme sa močí, serie...) - z tohto pohľadu je pre mňa nezabudnuteľnou scéna, keď mama vytýka dcére, že zasvinila jej starožitný poťah na diváne menštruačnou krvou a následné utieranie krvavého fľaku.(23.3.2005)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 2003 - Nominácia na 1. cenu(2.2.2012)