Reklama

Reklama

Dalva

  • Belgie Dalva (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

"Bojím sa, že zostanem sama a že už nikdy nebudem pre nikoho dôležitá..." Dvanásťročná Dalva (Zelda Samson) žije so svojím otcom (Jean-Louis Coulloc'h), ktorého bezvýhradne miluje. Jeho láska však nie je čisto rodičovská, ako sa jedného večera ukáže pri policajnom zásahu. Dalva sa ocitne v sirotinci, keď sa začne súdny proces. Dráma rozpráva o detskej nevinnosti a túžbe po láske, zobrazuje vyrovnávanie sa dievčaťa s traumou, ktorú najprv spôsobilo odlúčenie od otca a potom nasledovalo prijatie trpkej reality deviantnej povahy ich vzťahu. Podarí sa sociálnemu pracovníkovi Jaydenovi (Alexis Manenti) a oduševnenej novej kamarátke Samii (Fanta Guirassy) vrátiť dievčaťu, ktoré sa oblieka a žije ako žena, detstvo a stabilitu? Celovečerný debut francúzskej režisérky a scenáristky Emmanuelle Nicot určite rozvíril hladinu a pomohol dobrej veci, aspoň pokiaľ ide o upozornenie na jednu z najhorších foriem zneužívania a týrania detí. (HBO Max)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (15)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Film elegantně demonstrující zkreslenou optiku náctileté oběti a pravou povahu sexuálního násilí v rodině, které nespočívá v ubližování, ale komplexní manipulaci s tím, co pokládáme za normální. Famózní výkon Zeldy Sampson. ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Emmanuelle Nicot is the new Céline Sciamma? Stejně jako třeba Klukanda je i Dalva kompetentním debutem, který se nepouští do kdovíjak neprobádaných vod, ale citlivě zkoumá zákoutí psychiky dospívající dívky. V tomto případě jde o postavu na hranici puberty, tedy v extrémně citlivém období pro vnímání vlastního těla i sebehodnoty. Titulní Dalva (v uhrančivém i křehkém podání mladičké Zeldy Samson) je umístěna do dětského domova poté, co je její otec obviněn ze sexuálního zneužívání. Tragiku situace umocňuje fakt, že fyzickou lásku Dalva nadále zaměňuje za lásku rodičovskou, a tak nezná jiný způsob, jak se k někomu přiblížit, než prostřednictvím své (stále velmi nezralé) sexuality. Pěkně natočený i zahraný snímek sráží předvídatelnost, přesto tenhle empatický vhled do ztrápené mladistvé duše za vidění stojí. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Celovečerní debut francouzské režisérky Emmanuelle Nicot balancuje na tenkém ledě a volí téma, o němž se na veřejnosti stále nahlas nemluví. Nezletilá dívka Dalva (Zelda Samson) je v hektickém úvodu odvedena od svého otce, s nímž ji pojí až přespříliš intimní vztah. Jako mladičkou ji odtrhl od matky a sexuálně zneužíval. Jde o hloubavé drama o obtížném pochopení mladistvé perspektivy, které nás místo zahrnování popisnými záběry nechává dění interpretovat. Dalva vstupuje do příběhu jako dospěle vystupující i oblékající se žena a je začleňována do dětské společnosti, v níž mají opět vyniknout její dětské vlastnosti. Ačkoli s ní mají instituce dobré úmysly, vychází najevo, že nikdo z vychovatelů nedokáže porozumět složité životní situaci, v níž se věkem nezralá a nezdravě vychovávaná dívka ocitla. První polovina slibuje pořádně depresivní charakterovou a vztahovou studii, která posléze ustoupí trochu povrchnímu vyvrcholení, kde autorské sdělení ustupuje univerzální šabloně. Přesto se jedná o podnětné zobrazení dané problematiky, jejíž nástrahy zdaleka nekončí u zatčení násilníka, neboť její nezletilé oběti čelí široké škále sociálních, emočních i tělesných následků. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

O dievčati, ktoré zraňuje otec, a ona to ani netuší. Je zneužívaná, no berie to ako prejav lásky a tak celkovo je pedofília podaná nenásilným až jemným spôsobom, so zameraním na psychologické a spoločenské dopady. Nič pre fanúšikov oddychoviek alebo komplikovaných scenárov. Na jednej strane téma je veľmi rozsiahla, no na strane druhej sa emočne až tak nedotkne, hoci to bolo až povinnosťou. ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele

[KVIFF 2022] Vary každý rok přinesou nějaký film s dítětem, které je zapotřebí vrátit do sociálních kolejí. Ať už to byl skvostný Narušitel systému nebo dojemná Jiná smečka, tak letos to je tato Dalva. Udělat takový film se zdá být jako přes kopírák, jenže dát to dohromady není žádná sranda, aby to dávalo smysl a útočilo to tam, kde má. A přesně od toho se i já sám odpíchávám. Přes všechny ty scény, kde Dalva se postupně nalomuje, aby byla na své lepší cestě. Jak postavově, tak v rámci filmu celého. Pokud se takovéhoto křehkého a dobře natočeného filmu dočkám pokaždé, vím k čemu se vracet. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (1)

  • Natáčalo sa od 19. júla 2021 vo francúzskych Ardenách (Charleville-Mézières, Reims a Sedan), ale aj vo valónskych regiónoch Belgicka (Bois de la Houssière, Brusel a Braine-l'Alleud). (Arsenal83)

Reklama

Reklama