Rohy

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1986, 17 min

Lubomír Beneš

Jan Müller

Animovaná groteska pro dospělé o tom, jak bezrohému čertovi narostly rohy a výměnou za to ztratil milovanou ženu aneb koho pálí dobré bydlo a kdo chce kam, pomozme mu tam. Má to vtip, téměř plzákovský ponor do vztahů dvou pohlaví a manželského soužití. A návdavkem k tomu příjemný hlas vypravěče Zdeňka Svěráka. Celkový dojem: 90 %.(25.10.2009)

no, moc veselá pohádka to teda není, ani poučení na závěr, které si ZS neodpustil, od hořkého vyznění nepomůže. Chudák manželka, která byla zjevně odhodlána splnit svému čertovskému muži každé jeho přání. Snad byl tedy Artur se svými (pa)rohy nakonec spokojen. Výborné jsou slovní vyhrávky s čertovskou tematikou, které ale někdy zanikají v poněkud monotónně nezúčastněném Svěrákově přednesu. A Uhlířovi se povedla jímavá melodie, která by se klidně mohla uplatnit i v nějakém celovečerním filmu.(26.4.2013)

• pytlik...

Prosím, nedávejte příště Svěrákovi za trest namluvit pohádku, ať radši 100x něco opíše. Jeho líný znuděný monotónní přednes ji dost kazil. Z pohádky jsem si odnesl poučení, že není dobré mít přespříliš poslušnou ženu - údernici. Jen taková si totiž může vzít až moc k srdci běžně používanou, nevinně vypadající větu "vypadni a dokud mi nenasadíš pořádné parohy, tak se nevracej", a chudáku člověku (čertovi) pak vyraší takové paroží, že by i osmadvacaterák záviděl.(16.8.2012)

Tento bábkový kraťas čerpá svoj vtip z doslovnosti. Nemaľuj čerta na stenu, koho to sem čert vezie a tak podobne. A funguje to. Čo nefunguje, je záverečný Svěrákov komentár k tomu, prečo nám tento príbeh vlastne rozprával. Myslím, že by nám to došlo aj bez neho. Ale zase ak je dĺžka rohov pre čerta to, čo dĺžka penisu pre muža, tak sa čertíkovej posadnutosti získať rohy ani nečudujem.(7.12.2016)

Tato pohádka není mimořádná jen tím, že ji báječně - na úrovni Filipovského či "kerkonošské" Neumannově - namluvil Zdeněk Svěrák, ale zejména zaslouží mimořádné ocenění asociativní aliterace kolm slov čertovský-roh-paroh. Humor, který je v tomto případě ryze a výhradně svěrákovský, to je mimořádnéí překvapení jaksi namluvené "navrch". Překvapení zvlášť milé.(24.4.2011)