poster

Roman de Renard, Le

 • anglický

  Story of the Fox, The

 • anglický

  Tale of the Fox, The

Animovaný / Komedie / Fantasy

Francie, 1930, 65 min

Předloha:

Johann Wolfgang Goethe (povídka)

Producenti:

Louis Nalpas

Střih:

Laura Sejourné
(další profese)
 • corpsy
  ****

  Podobných Lišiakov je vo svete spústa. Všetko im prejde, všetko im vyjde. Stále aktuálne téma vo zvieracej podobe s remeselnou stránkou, ktorý s prihliadnutím na dobu vzniku berie dych.(14.6.2018)

 • D.Moore
  ****

  Úžasná animace a spousta často až nečekaně dospělých nebo dokonce morbidních vtipů a vtípků, jenže jedna důležitá věc mi chyběla - jakékoliv morální ponaučení. Takhle to totiž vypadá, že stačí být lstivý, můžete škodit ostatním, jakkoliv se vám zlíbí, a budete se mít vlastně dobře. I z té oprátky se vyvléknete, pokud na to budete dost mazaní, a nakonec z vás ještě třeba s velkou slávou udělají ministra. No, samozřejmě netvrdím, že to tak nechodí, že... Ale stejně...(1.2.2016)

 • duddek
  *****

  Starewiczovo vrcholné dílo, jež prý připravoval dlouhých deset let. Vedle vychytralého Renarda a "lvího krále" se objevuje celá řada dalších zvířat: vlk, medvěd, kocour, zajíc, přesně jako ve středověkém eposu. Na Renarda chodí králi spousta stížností, avšak Renardův příbuzný jezevec je vesměs obrací v jeho prospěch. Králův následný "vegetariánský výnos" se Renardovi moc nezamlouvá, a není tak nouze o další potíže. Vše vyvrcholí sežranou slepicí (scéna malého kuřete u matčiny kostry je mimořádně drsná) – jeho obhájce jezevec je odveden a král posílá pro lišáka nejprve medvěda a po něm i kocoura, který je zapletený s královnou. Když se oba vrátí s nepořízenou, přichází na řadu (propuštěný) bratranec jezevec. Ten uspěje a Renard (po lítém souboji se svým úhlavním sokem vlkem v noční můře) přichází ke králi... a záhy má hlavu v oprátce. Nebyl by to však on, aby si opět nevěděl rady. | Propracovaný, neuvěřitelně vtipný (mj. mravenci urputně soukající svitek se stížností nahoru po schodech, kohout, na kterého jakýkoliv hmyz působí jako slovo veverka na pstvo ve Vzhůru do oblak) a dobrodružný (viz např. závěrečné pokusy o zteč nedobytného Renardova sídelního hradu Maupertuis, kam se hrabe Kevin ze Sám doma) snímek hravě předčí drtivou většinu svých následovníků. Jasných 100 %. (Btw: Příběhy o Renardovi byly natolik populární, že třeba ve francouzštině vytlačil původní označení pro lišku – goupil – a taková liška polární se dnes řekne renard polaire.)(11.10.2009)

 • Flego
  ****

  Vyzerá to na rozprávku, ale nie je to tak, minimálne nie pre deti. Príbeh totiž nemá to povestné morálne ponaučenie, rozpráva o tom, ako sa lstivý gauner s dobrým právnikom ku korytu dostane... Wladyslaw Starewicz bol na svoju dobu výborný bábkar. Lepší priemer. Tretí komentár.(21.10.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace