Finist, jasný sokol

• Sovětský svaz Finist - Jasnyj sokol (více)

Slavná ruská pohádka, ve které se chrabrý bohatýr s dobrým srdcem postaví krutém vládci, který napadl ruskou zem. Kdysi žil v ruské zemi nejsilnější ze všech bohatýrů, Finist - jasný sokol. Když jeho rodnou zem ohrožoval mocný čaroděj Kardaus, vybral se Finist spolu s ostatními bohatýry bránit rodnou zemi. Svojí silou však vzbudil strach i u samotného Kardause a ten ho proto přeměnil na lesní strašidlo, kterého se lidé bojí a zdaleka se mu vyhýbají. Jen láska mladé děvy mu může vrátit podobu člověka. A jak to už v pohádkách bývá, Finista miluje krásná Aljonuška a svého milého pozná i v podobě lesního strašidla... (oficiální text distributora)

Baron Noktur odpad!

Otrasný, ťažkopádny a doslova hororový pokus o milú peknú rozprávočku pre deti. Každá ruská rozprávka začínajúca introm starej hnusnej ruskej baby, ktorá uvádza príbeh si zaslúži nekomprominý rozsudok!!! ()

Lewaso

Georgij Milljar (Baba Jaga z Mrazíka a Čuda Juda z Varvary)tentokrát jako čaroděj Kardaus. Čím novější pohádka, tím kvalita ubývá... ()

Danulinda

Kdyby se trochu více zapracovalo na námětu, který byl velmi zajímavý, byla by tato pohádka konkurencí i bezchybného Mrazíka. Takto však zůstane jen u příjemného zpracování, již tradičně kouzelné atmosféry, avšak pouze průměrného příběhu. Hlavní plus tak zůstává na skvělém čaroději, jenž opravdu nemá chybu. ()

Gig

Další z krásných ruských pohádek. Až jsem myslel, že ji dělal Alexander Rou, režisér Mrazíka. Už jen pro některé herce, které jsem zde spatřil a tu hravost. Ach, "sokolíku", proč není víc takových pohádek. ()

Scaevola

Pohádka by v rámci svého diskursivního pozadí (proklamovaně ateistická apoteosa svaté Rusi a jejího dobrého lidu) fungovala dobře, kdyby jí tvůrci dopřáli delší stopáž a méně násilných střihů a obtěžovali se neznalým divákům vysvětlit některé očividně zákonité detaily folklóru (trojice obtloustlých zpívajících sudiček, mluvící zvířata, princip magie). Ve stávající formě je příběh nepřehledným sprintem za předem určeným přemožením rusovlase německého čaroděje a jeho hordy tatarských nekňubů, a tedy pohádkou, která nedokáže zaujmout, nejste-li vlastencem nebo kulturologem. ()

Jimmy73

Škoda, na mě až moc písniček bez nich by to bylo lepší. Ale jinak po Mrazíkovi patří spolu s Dary od zlého kouzelníka mezi ty lepší sovětské pohádky. ()