Dívka z Vatikánu: Zmizení Emanuely Orlandi

(seriál)
  • Velká Británie Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi (více)
Trailer
Velká Británie / Itálie, 2022, 3 h 54 min (Minutáž: 55–63 min)

VOD (1)

Epizody(4)

V roce 1983 zmizela v Římě patnáctiletá Emanuela Orlandi, když se vracela z hudební školy. Ani několik desetiletí nestačilo Vatikánu na objasnění, co se s ní stalo. (Netflix)

Trailer

Arkagas1989

Emanuela zmizela cestou z kroužku roku 1983. Následně se ozývá "američan", který za její vydání požaduje propuštění Mehmeta Aliho, který spáchal atentát na Papeže, jinak Emanuela zemře. Rodina Emanuely byla ve službách Vatikánu několik generací a nic takového nedávalo absolutně smysl. Navíc zmizela z místa, kde žije jen 100 obyvatel za hradbami a branami, které se zamykají. Na světlo ale nakonec vychází, že tohle není hra Turecka, ale spíše KGB, která měla Papeže jako trn v oku. Celé se to ještě mnohem více zamotá v momentě, kdy se rozhodne mluvit samotný únosce, aniž by ale zmiňoval konkrétní jména, nebo důvody. Emanuela nebyla nikdy nalezela, dodnes je pohřešována a následný Papež řekl její rodině, že je u andělů. Ta se nikdy nesmířila s tím, že by Emanuela byla po smrti a stále doufá. Na světlo vychází nekalé praktiky vatikánské mafie a banky, ve které se točí miliardy dolarů do doby, než záhadně zkrachuje. Vrchní hlava mafie je pověšena na mostě a z Vatikánu unikají dokumenty, ve kterých jsou jasně zapsáy všechny výdaje na Emanuelin život po dobu 30 let - náklady na jídlo, ubytování, dopravu, všechno.  Jak daleko je schopen zajít Vatikán, aby chránil sám sebe? Očividně dost. Po Emanuele se ale slehla zem a věřte, že při koukání na tenhle dokument Vám nebude dobře.  Moje hodnocení: 9/10 ()

Warhorr

Pod svícnem bývá největší tma. Ryba smrdí od hlavy. Je jedno, jaké přísloví použijete. Role Vatikánu ve zmizení Emanuele se zdá být více než jasná. Teorií je však několik. V každém díle se dozvídáme nové a nové. Jestli ta nejpravděpodobnější je ta z konce posledního dílu, na to už si musí odpovědět každý sám ( mám pocit, že Netflix se ji takto snaží prezentovat ). Rozhodně se jedná o jedno z nejzáhadnějších zmizení, o kterém jsem kdy slyšel. Zapojeno je několik lidí, několik svědků a přímých zúčastněných. Škoda jen, že nevystupuje nikdo z Vatikánu ( proč asi, že ? docela zvláštní ) S postupem času se objevují neustále nové skutečnosti. Na konci každého dílu nám tvůrci servírují důležité svědectví a navnadí nás pustit si ihned další epizodu, což na mě rozhodně zafungovalo. Hodnotím jako jeden z horkých adeptů na true crime roku 2022. ()

*CARNIFEX*

Cieľom dokumentu (i keď by malo byť), nie je objasniť samotný prípad. Hlavnou myšlienkou je ukázať svetu, že nie všetci svätí, sú naozaj aj svätí. Zahmlievanie kriminálnych činov cirkvi (nie len) na najvyšších miestach, nie je ničím novým. Celé mi to príde, ako v prípade politických prípadov, kedy jeden, či dva umelo vytvorené prípady, slúžia ako návnada pre krytie ďaleko závažnejšieho zločinu. Ja som len zvedavý, kedy sa ľudia preberú z tej letargie, lebo to nie viera je zlá, no tí čo ju hlásajú sa skrátka neštítia ničoho .. ()

Djoker

Dívka z Vatikánu je skrytý poklad na Netflixu, kterému k maximálnímu hodnocení shází jen závěrečné dotlačení představitelů státu k přiznání viny. Desítky let trvající pátrání po Emanuele Orlandi značně převyšuje většinu dalších záhadných zmizení. Ten příběh má prostě všechno. Nechybí papežové, italská mafie, polská Solidarita, Bulhaři, KGB, Ali Agca, a když se na scéně objeví i maskovaný Američan s histriónskou poruchou osobnosti, tak je každému jasné, že v tom množství slepých uliček zkrátka není možné dojít až ke šťastnému konci. ()

BarVo

Po 2 častiach som sa už kúsala od nudy, čo je dosť na pováženie pri záhade zmiznutia mladého dievčaťa s účasťou mafie, pápeža, jeho atentátnika, KGB, Solidarity, CIA alebo len jedného Američana, veď je to vlastne jedno, Bulharov a ktoviekohoešte. Paranoje, to nie je moje, naviac je zrejmé, že na konci nebudem múdrejšia, len o 4 hodiny života chudobnejšia. Ďakujem, nie. ()