Dívka z Vatikánu: Zmizení Emanuely Orlandi

(seriál)
  • Velká Británie Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi (více)
Trailer
Dokumentární / Krimi
Velká Británie / Itálie, 2022, 3 h 54 min (Minutáž: 55–63 min)

Epizody(4)

V roce 1983 zmizela v Římě patnáctiletá Emanuela Orlandi, když se vracela z hudební školy. Ani několik desetiletí nestačilo Vatikánu na objasnění, co se s ní stalo. (Netflix)

Trailer

rublik05

Začátek byl naprosto perfektní. Tajemné zmizení, spousta zvláštností kolem, neokoukané prostředí, spousta otazníků, dobře zvolený styl zpracování a fungující atmosféra. Bohužel se nepovedlo udržet po celou dobu trvání minisérie obstojné tempo. Dokument začne po určité době lehce nudit, tvůrci se začnou trochu opakovat a jakoby točit v kruhu, neboť se divák nic moc nového nedozví, otázky spíše přibývají než ubývají, samotný závěr jasně ukáže, že kdyby se stopáž smrskla na dvě hodiny, na maximálně dva až tři díly, vůbec nic by se nestalo, ba naopak by to poutavosti a celkovému vyznění dokumentu náramně prospělo. Případ je to zajímavý, zpracování mě však nikterak nenadchlo. Dívka z Vatikánu trpí typickým neduhem většiny dokumentů, které Netflix poslední dobou točí, což je obrovská škoda a finální výsledek to akorát tak znehodnocuje. 4/10. ()

*CARNIFEX*

Cieľom dokumentu (i keď by malo byť), nie je objasniť samotný prípad. Hlavnou myšlienkou je ukázať svetu, že nie všetci svätí, sú naozaj aj svätí. Zahmlievanie kriminálnych činov cirkvi (nie len) na najvyšších miestach, nie je ničím novým. Celé mi to príde, ako v prípade politických prípadov, kedy jeden, či dva umelo vytvorené prípady, slúžia ako návnada pre krytie ďaleko závažnejšieho zločinu. Ja som len zvedavý, kedy sa ľudia preberú z tej letargie, lebo to nie viera je zlá, no tí čo ju hlásajú sa skrátka neštítia ničoho .. ()

Arkagas1989

Emanuela zmizela cestou z kroužku roku 1983. Následně se ozývá "američan", který za její vydání požaduje propuštění Mehmeta Aliho, který spáchal atentát na Papeže, jinak Emanuela zemře. Rodina Emanuely byla ve službách Vatikánu několik generací a nic takového nedávalo absolutně smysl. Navíc zmizela z místa, kde žije jen 100 obyvatel za hradbami a branami, které se zamykají. Na světlo ale nakonec vychází, že tohle není hra Turecka, ale spíše KGB, která měla Papeže jako trn v oku. Celé se to ještě mnohem více zamotá v momentě, kdy se rozhodne mluvit samotný únosce, aniž by ale zmiňoval konkrétní jména, nebo důvody. Emanuela nebyla nikdy nalezela, dodnes je pohřešována a následný Papež řekl její rodině, že je u andělů. Ta se nikdy nesmířila s tím, že by Emanuela byla po smrti a stále doufá. Na světlo vychází nekalé praktiky vatikánské mafie a banky, ve které se točí miliardy dolarů do doby, než záhadně zkrachuje. Vrchní hlava mafie je pověšena na mostě a z Vatikánu unikají dokumenty, ve kterých jsou jasně zapsáy všechny výdaje na Emanuelin život po dobu 30 let - náklady na jídlo, ubytování, dopravu, všechno.  Jak daleko je schopen zajít Vatikán, aby chránil sám sebe? Očividně dost. Po Emanuele se ale slehla zem a věřte, že při koukání na tenhle dokument Vám nebude dobře.  Moje hodnocení: 9/10 ()

Warhorr

Pod svícnem bývá největší tma. Ryba smrdí od hlavy. Je jedno, jaké přísloví použijete. Role Vatikánu ve zmizení Emanuele se zdá být více než jasná. Teorií je však několik. V každém díle se dozvídáme nové a nové. Jestli ta nejpravděpodobnější je ta z konce posledního dílu, na to už si musí odpovědět každý sám ( mám pocit, že Netflix se ji takto snaží prezentovat ). Rozhodně se jedná o jedno z nejzáhadnějších zmizení, o kterém jsem kdy slyšel. Zapojeno je několik lidí, několik svědků a přímých zúčastněných. Škoda jen, že nevystupuje nikdo z Vatikánu ( proč asi, že ? docela zvláštní ) S postupem času se objevují neustále nové skutečnosti. Na konci každého dílu nám tvůrci servírují důležité svědectví a navnadí nás pustit si ihned další epizodu, což na mě rozhodně zafungovalo. Hodnotím jako jeden z horkých adeptů na true crime roku 2022. ()

rockwoman

Čas je nepřítelem pravdy a přítelem těch, kteří pravdu skrývají. Tak já si naopak myslím, že určité souvislosti se tu člověk dozví, nebo si je podle vyprávění může domyslet. Každopádně smutný příběh, který stále čeká na svůj konec...jakýkoliv...kéžby....už kvůli její rodině... Zajímavý dokument. ()